2017 წლის 23 დეკემბერს, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა და ჯანდაცვის ფაკულტეტის ბიოლოგიის დეპარტამენტში შედგა ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის დეპარტამენტის თანამშრომლის, ბულბული ბოლქვაძის სადისერტაციო ნაშრომის: ,,ცენტრალური და სამხრეთ კოლხეთის ზღვისპირა დაბლობის დიუნებისა და მტკნარწყლიანი ტბორების მცენარეულობა, კონცერვაცია და გონივრული გამოყენება’’ დაცვა.
თემის სამეცნიერო ხელმძღვანელები არიან: გერმანიის გრეიფსვალდის უნივერსიტეტის ექსტრაორდინალური პროფესორი ჰანს ჰიუსტენი და ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფიტოპათოლოგიისა ბიომრავალფეროვნების ინსტიტუტის კოლხეთის ტორფნარებისა და წყლის ეკოსისტემების კონსერვაციის განყოფილების ხელმძღვანელი, ბიოლოგიის აკადემიური დოქტორი იზოლდა მაჭუტაძე.
შემფასებლები: შამილ შეთეკაური, ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი; ირაკლი მიქელაძე, ბიოლოგიის დოქტორი, ბათუმის შოთა რუსთაველი სსახელმწიფო უნივერსიტეტის ფიტოპათოლოგიისა და ბიომრავალფეროვნების ინსტიტუტის ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგისა და კონსერვაციის განყოფილების უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი; ნინო ძოწენიძე, ბიოლოგიის დოქტორი, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი.
ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაცია, ბაღის მრავალრიცხოვან კოლექტივთან ერთად ულოცავს ქალბატონ ბულბული ბოლქვაძეს ბიოლოგიის აკადემიური დოქტორის ხარისხის მინიჭებას და უსურვებს შემდგომ სამეცნიერო წარმატებებს.

23 декабря 2017 года в департаменте биологии факультета природоведческих наук и здравоохранения батумского государственного университета им.Ш.Руставели состоялась защита диссертационной работы сотрудника департамента коллекции экзотических растений батумского ботанического сада Булбули Болквадзе: ''Растительность дюн и пресных водоемов и дюн прибрежных низменностей Центральной и Южной Колхиды''.
Научные руководители темы: экстраординальный профессор Грайсвальдского университета Германии Ганс Гюстен и руководитель отдела фитопатологии института биоразнообразия Колхидских торфяных мест и консервации экосистемы воды батумского государственного университета им. Ш.Руставели Изольда Мачутадзе.
Работу оценивали: Шамиль Шетакаур – доктор биологических наук, ассоциированный профессор Тбилисского государственного университета им. И.Джавахишвили; Ираклий Микеладзе – доктор биологии, старший научный работник отдела фитопатологии и биоразнообразия института мониторинга биоразнообразия и консервации; Нино Дзоценидзе – доктор биологии, ассоциированный профессор государственного университета им. А.Церетели.
Администрация батумского ботанического сада и многочисленный коллектив сада поздравляет Булбули Болквадзе с присвоение звания академического доктора биологии и желает дальнейших научных успехов.