ამერიკის შეერთებულ შტატებში ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორის, თამაზ დარჩიძის და საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროგრამების კოორდინატორის, ზურაბ მანველიძის საქმიანი ვიზიტის ფარგლებში, 4-5 მაისს, შედგა კიდევ ერთი დაგეგმილი შეხვედრა, ამჯერად აშშ-ს ეროვნულ არბორეტუმში, რომელიც დედაქალაქ ვაშინგტონში მდებარეობს და ერთ-ერთი უდიდესია.
არბორეტუმის ახალ დირექტორთან, დოქტორ რიჩარდ ოლსენთან გაცნობითი ხასიათის შეხვედრისას, მხარეებმა განიხილეს თანამშრომლობის პერსპექტიული მიმართულებები, სადაც გამოიკვეთა ამერიკული მხარის ინტერესი კოლხეთის ფლორის შესწავლისადმი, ბაღის წარმომადგენლები კი დაინტერესდნენ როდოდენდრონებისა და მაგნოლიების კოლექციით, რითაც გამორჩეულია ვაშინგტონის არბორეტუმი, ასევე მნიშვნელოვან ამოცანად იქნა მიჩნეული ჩრდილოეთ ამერიკის მერქნიან მცენარეთა ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში შემდგომი ინტროდუქციის მხარდაჭერა, - კოლექციის აღდგენისა და განახლების მიზნით.
ასევე საუბარი შეეხო ბაღების საქმიანობის რიგ მნიშვნელოვან საკითხებსაც, მათ შორის ჩვენი ბაღის უკანასკნელი წლების სიახლეებს მცენარეთა კოლექციების, კვლევის, მენეჯმენტის, პროგრამული დაგეგმარების, ტურიზმისა და განათლების სფეროებში...საუბარი შეეხო სამომავლო გეგმებსაც, განსაკუთრებით, მიმდინარე წლის 6-7 ივნისს, ბათუმში დაგეგმილ სამუშაო შეხვედრას.
არბორეტუმის დირექტორთან ერთად, თამაზ დარჩიძემ და ზურაბ მანველიძემ მოინახულეს ბონსაის კოლექცია, რომელიც აშშ-ს ეროვნულ საგანძურს წარმოადგენს და გამოირჩევა განსაკუთრებული სახეობრივი მრავალფეროვნებითა და ხანდაზმულობით.
აშშ-ს ეროვნულ არბორეტუმთან საქმიანი კონტაქტების დამყარება ხელს შეუწყობს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ჩართულობას საერაშორისო კვლევით პროგრამებში და კოლექციის განახლებას. აღსანიშნავია, რომ მომავალ წელს, ეროვნული ერბორეტუმის წარმომადგენლები ეწვევიან ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს.

4-5 мая в рамках делового визита директора батумского ботанического сада Тамаза Дарчидзе и координатора программ и международных связей Зураба Манвелидзе состоялась еще одна встреча – в национальном арборентуме, который является одним из самых больших и находится в Вашингтоне.
Во время ознакомительной встречи с новым директором арборентума доктором Ричардом Олсеном обсуждались перспективы сотрудничества, среди них: интерес американской стороны к колхидской флоре, представители сада заинтересовались коллекциями рододендронов и магнолий, которыми отличается вашингтонский арборентум, важной задачей является содействие в дальнейшей интродукции древесных растений в батумском ботаническом саду, - с целью восстановления и обновления коллекции.
Также речь шла и о других важных задачах, среди них новшества последних лет в сферах коллекции растений, исследований, менеджмента, программного планирования, туризма и образования… говорили о будущих планах, особенно о рабочей встрече, запланированной в Батуми 6-7 июня. Участники встречи осмотрели Бонсайскую коллекцию, которая в США представляет национальную сокровищницу и выделяется видовым разнообразием и долголетием. Деловые контакты батумского сада с арборентумом США будет способствовать развитию совместных исследовательских программ и обновлению коллекций. В будущем году американские коллеги посетят батумский ботанический сад.