მიმდინარე წლის 21 ივნისს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს ეწვივნენ მიუნხენ- ნიმფეჰბურგის ბოტანიკური ბაღის სამეცნიერო კურატორი, დოქტორი ანდრეას გრეოგერი და დოქტორი ვოლფრამ ლობინი (ბონის უნივერსიტეტის ბოტანიკური ბაღის ყოფილი კურატორი, 2017 წლიდან ემერეტუსი, რომლებმაც ვიზიტის პერიოდში მონაწილეობა მიიღეს ერთობლივ ბოტანიკურ ექსპედიციებში აჭარის ტყის ეკოსისტემებში, გოდერძის ალპური ბაღის საპროექტო ტერიტორიაზე და ეგრისის ქედზე (სამეგრელოს რეგიონი).
2017 წლის 27 ივნისს, სტუმრების მიერ ბაღის სამეცნიერი პერსონალისათვის ჩატარდა სემინარი ბოტანიკურ ბაღებს შორის მცენარეთა გაცვლის საერთაშორისო პროგრამის (The International Plant Exchange network (IPEN)) საკითხებზე.
დოქტორმა ანდრეას გრეოგერმა ბაღის თანამშრომლებს გააცნო თანამედროვე ბოტანიკური ბაღების მოქმედების სტრატეგიები. ბიოლოგიური მრავალფეროვნების კონვენციის 1993 წელს მიღებული გადაწყვეტილებისა და ნაგოიას 2010 წლის პროტოკოლის მიხედვით, ბოტანიკურ ბაღებს დაეკისრათ შემდეგი ამოცანები: მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლება, კვლევა და სწავლება, ბუნებისა და მცენარეთა სახეობების დაცვა.
ამ ამოცანების და მიზნების განხორციელებაში დიდი წვლილი მიუძღვის IPEN-ში მონაწილე ბოტანიკურ ბაღებსა და დაწესებულებებს, რომლებიც მცენარეული მასალის გაცვლის, გენეტიკური რესურსების კვლევის სისტემით შეესაბამება ბიოლოგიური მრავალფეროვნების კონვენციის (CBD) მოთხოვნებს, რაც გენეტიკური რესურსების კონსერვაციის საუკეთესო საშუალებაა.
მცენარეთა გაცვლის საერთაშორისო ქსელი (IPEN) არეგულირებს ბოტანიკურ ბაღებს შორის სათესლე მასალის გაცვლას, დოკუმენტირებას, კვლევას. ეს უწყვეტი ჯაჭვია, რომელიც უზრუnველყოფს პროცესების გამჭვირვალობას, სათესლე მასალის მიღებისა და გადაცემის სტანდარტიზაციას, სათესლე მასალის იდენტიფიკაციას და გრძელვადიან პარტნიორულ, არაკომერციულ ურთიერთობას ბოტანიკურ ბაღებს შორის.
მცენარეთა გაცვლის საერთაშორისო ქსელში ჩართულია საქაეთველოს 2, გერმანიის 48, ჰოლანდიის 20, შვეიცარიის 14, იტალიის 11, საფრანგეთის 10, ესპანეთის 10, ავსტრიის 9, პორტუგალიის 8, დიდი ბრიტანეთის 7. ბელგიის 3, ფინეთის 3, საბერძნეთის 3, შვედეთის 3, უნგრეთის 3, ისლანდიის 2, ხორვატიის 2, ლიტვის 2, რუმინეთის 2, რუსეთის 2, ლუქსემბურგის 1, ჩეხეთის 1, ა. შ.შ.-ის 4, არგენტინის 4, ისრაელის 2, ახალი ზელანდიის 1 ბოტანიკური ბაღი და დაწესებულება.
ბათუმის ბოტანიკური ბაღის მეთესლეობის ფონდი 2013 წლიდან აქტიურად არის ჩაბმული მცენარეთა გაცვლის საერთაშორისო ქსელში, რომლის საშუალებით თესლების გაცვლითი პროგრამით ურთიერთობა აქვს ამერიკის, ევროპის და აზიის ქვეყნების 200 ბოტანიკურ ბაღთან და უნივერსიტეტთან, რომლებთანაც აკავშირებს არაკომერციული თანამშრომლობა.
ანდრეას გრეოგერისა და ვოლფრამ ლობინის სემინარისაგან მიღებული ცოდნა მაღალი კონსერვაციული ღირებულებების მქონე სახეობების თესლების გაცვლის შესახებ და ამ ცოდნის განხორციელება დიდ შესაძლებლობას მისცემს ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს, გააღრმავოს ურთიერთობები მსოფლიოს სხვადასხვა ბოტანიკურ ორგანიზაციებთან, რაც შეესაბამება ბიომრავალფეროვნების კონვენციის მიერ აღიარებულ და ბოტანიკურ ბაღებში მცენარეთა კონსერვაციის საერთაშორისო საბჭოს პროგრამებით განსაზღვრულ მიზნებსა და სამოქმედო გეგმას.

On June 21, Scientific Director of Munich- Nymphenburg Botanical Garden Doctor Andreas Gröger and Doctor Wolfram Lobin (Former Curator of Bohn University Botanical Garden, Emeritus Professor from 2017) visited Batumi Botanical Garden, who during the visited participated in joint Botanical Expeditions in Ajara Forest eco-systems, on project territory of Goderdzi Alpie Garden and Egrisi Mountain Range (Samegrelo Region).
On June 27, 2017 Doctor Andreas Groger introduced actions strategies of modern botanical gardens to the Garden personnel. In accordance with the decision adopted in 1993 of Biological Diversity Convention and Nagoya Protocol 2010, the following tasks were imposed on the Botanical Gardens: raising public awareness, survey and instruction, protection of the nature and plant species.
Botanical Gardens and institutions involved in the IPEN have greatly contributed to implementing these aims and objectives, being relevant to the requirements of the Convention on Biological Diversity (CBD) with the system of exchanging plant materials, research of the genetic resources, being the best means for conservation of the genetic resources.
IPEN regulates exchanged of the seed materials between the Botanical Gardens, its documenting and research. This is a continuous chain, which ensures transparency of the processes, standardization of acceptance and delivery of seed materials, as well as identification of seed materials and long-term partnership non commercial relationship between the Botanical Gardens.
IPEN incorporates 2 institutions from Georgia, 48 from Germany, 20 from Holland, 14 from Switzerland, 11 from Italy, 10 from France, 10 from Spain, 9 from Austria, 8 from Portugal, 7 from Britain, 3 from Belgium, 3 from Finland, 3 from Greece, 3 from Sweden, 3 from Hungary, 2 from Island, 2 from Croatia, 2 from Lithuania, 2 from Romania, 2 from Russian, 1 from Luxembourg, 1 from Czech Republic, 4 from the USA, 4 from Argentina, 2 from Israel, 1 Botanical Garden from New Zealand.
Since 2013 Seed foundation of Batumi Botanical Garden has been actively involved in IPEN, via which it has close non-commercial relationship with 200 Botanical Gardens of the USA, Europe and Asian Countries.
The knowledge received from the seminars delivered by Andreas Gröger and Wolfram Lobin upon the exchange of the seed species with high conservative value will give great opportunity to Batumi Botanical Garden to further deepen the relations with various Botanical Institutions of the World, being relevant to the aims and action plan set with the program of the International Board of the Plant Conservation recognized with Biodiversity Convention.