ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორის, ირაკლი არჩაიას მოწვევით, 2017 წლის 06 ოქტომბერს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს ცნობილი იტალიელი ლანდშაფტის არქიტეტორი რიკარდო დისპერატი სტუმრობდა.
ბაღის ადმინისტრაციაში სტუმართან გაიმართა საქმიანი შეხვედრა, რომელსაც ესწრებოდნენ ბაღის დირექტორი ირაკლი არჩაია, დირექტორის მოადგილე ლევან აფხაზავა და ბაღის ლანდშაფტის არქიტექტორი ნინო გამხოშვილი.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა გიორგი გაბრიჩიძის სახელობის ზღვისპირა პარკის სარეაბილიტაციო პროექტთან დაკავშირებული დეტალები, რომელიც გულისხმობს პარკში საპიკნიკე, საკემპინგე, ევროპული ბულვარის, ბავშვთა და საკონფერენციო სივრცის მოწყობის თეორიულ, ტექნიკურ და არქიტექტურულ-ლადშაფტურ საკითხებს.
სტუმრის მიერ გაზიარებულ იქნა ბაღში განხორციელებული ახალი თანამედროვე ლანდშაფტური სიახლეები. შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ ბატონი რიკარდო მჭიდროთ ითანამშრომლებს ბაღთან, გაუწევს კონსულტაციებს და მონაწილეობას მიიღებს საპროექტო სამუშაოების შემუშავებაში. ბაღს შუამავლობას გაუწევს მსოფლიო ლანდშაფტის არქიტექტურულ ორგანიზაციებში. სტუმარმა აგრეთვე გამოთქვა მზადყოფნა, დახმარება გაუწიოს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ლანდშაფტის არქიტექტორს ჩაერთოს მსოფლიო ლანდშაფტურ სემინარებსა თუ კონფერენციებში.
სტუმარმა დაათვალიერა ბოტანიკური ბაღის საპარკე ტერიტორიები და აღფრთოვანდა ბოტანიკური ბაღის ადგილმდებარეობით და მცენარეთა მრავალფეროვნებით.
აღსანიშნავია, რომ ბატონ რიკარდოს, თანამედროვე ლადშაფტური სივრცეები შექმნილი აქვს სხვადასხვა ქვეყნების დედაქალაქების აეროპორტებში, ასევე განაშენიანებული აქვს, როგორც ბოტანიკური ბაღები, ასევე კერძო პარკები და ბაღები.

По приглашению директора батумского ботанического сада Ираклия Арчая, 6-го октября 2017 года батумский ботанический сад посетил итальянский ландшафтный архитектор Рикардо Дисперат.
В администрации сада прошла рабочая встреча с гостем. На встрече присутствовали директор сада Ираклий Арчая, заместитель директора Леван Апхазава и ландшафтный архитектор сада Нино Гамхошвили.
Во время встречи обсуждались детали вокруг реабилитационного проекта приморского сада имени Гиоргия Габричидзе. В проекте предусмотрены теоретические, технические и архитектурно-ландшафтные вопросы строительства в парке мест для пикника, кемпингов, европейского бульвара, пространства для детей и проведения конференций.
Гость поделился современными ландшафтными новшествами в саду. Было решено, что господин Рикардо начнет тесное сотрудничество с садом, проведет консультации и примет участие в разработке проектов, окажет посредничество во включении сада в международные ландшафтные организации. Гость выразил готовность в подключении ландшафтного архитектора сада в международные семинары и конференции.
Гость осмотрел парковые территории ботанического сада. Он не скрывал впечатлений от месторасположения сада и разнообразием его растительности.
Следует отметить, что Рикардо Дисперат принимал участие в создании современных ландшафтных пространств в аэропортах различных стран, обустройстве как ботанических садов, так и частных парков и садов.