დღეს, 16 ივნისს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს, ჩვენი ქვეყნის ბოტანიკური დაწესებულებების წარმომადგენელთა თანხმლებით ეწვია ბაზერის უნივერსიტეტის ბოტანიკის ინსტიტუტის პროფესორი, ქრისტიან კიორნერი.
დღესვე, სტუმარი ბოტანიკური ბაღის და ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერების წინაშე წარსდგა მოხსენებით- ,,მცენარეთა ფენოლოგიის საფუძვლები" (,,Principles of plant phenology").
ვიზიტის პერიოდში დაგეგმილია ბოტანიკური ექსკურსიები აჭარის ველური ფლორის კრიტიკული სახეობების ჰაბიტატებში ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ადგილობრივი ფლორის და კოსერვაციის დეპარტამენტის სპეციალისტების მონაწილეობით.
ერთობლივ ბოტანიკურ ექსპედიციებში ჩვენი წარმომადგენლობის მონაწილეობას, განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება ბათუმის ბოტანიკური ბაღის, როგორც კოლხეთის ეკოსისტემების და ველური ფლორის მრავალფეროვნების შემსწავლელი საუკუნოვანი ისტორიის მქონე ბოტანიკური დაწესებულების ცნობადობის გაზრდის თვალსაზრისით და ამავდროულად დიდ პერსპექტივებს სახავს მისი შემდგომი ჩართულობისათვის საერთაშორისო კვლევით პროგრამებში.

Сегодня 16-го июня батумский ботанический сад в сопровождении представителей ботанических учреждений нашей страны посетил профессор Базерского университета института ботаники Кристиан Кернер.
Сегодня же гость перед учеными ботанического сада и батумского государственного университета имени Ш.Руставели предстал с докладом – ''Основы фенологии растений'' (''Principles of plant phenology").
В период визита запланированы ботанические экскурсии в природную среду обитания критических видов дикой флоры с участием специалистов департамента местной флоры батумского ботанического сада и консервации.
Участию нашего представительства в совместных ботанических экспедициях отводится важная роль с точки зрения изучения вековой истории многообразия дикой флоры и колхидской экосистемы батумского ботанического сада и в то же время намечаются большие перспективы его включения в международные программы исследований.