2018 წლის 09 დეკემბერს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღსა და ჩინეთის მეცნიერებათა აკადემიის კუმნინის ბოტანიკის ინსტიტუტს შორის გაფორმებული ურთიერთგაგების მემორანდუმის ფარგლებში, მიმდინარე წლის 26 მაისიდან 04 ივნისის ჩათვლით, ბაღის დირექტორი, ირაკლი არჩაია და დირექტორის მოადგილე, დავით ხარაზიშვილი მივლინებით იმყოფებოდნენ ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში, ქ. კუმნინგში (იუნანის პროვინციაში), საერთაშორისო სიმპოზიუმში მონაწილეობის მისაღებად.
სიმპოზიუმის მთავარი თემა იყო მცენარეთა მრავალფეროვნება და კონსერვაცია ჰიმალაის და კავკასიის ეკორეგიონებს შორის.
სიმპოზიუმის გახსნისას, ირაკლი არჩაიას მისასალმებელი სიტყვა ეხებოდა ორი რეგიონის (აჭარა და იუნანი) სამომავლო ურთიერთობებს ბოტანიკური კვლევების მიმართულებით, ხოლო დავით ხარაზიშვილის მიერ გაკეთდა მოხსენება სამხრეთ კოლხეთის (აჭარა) ფლორის და მცენარეულობის მრავალფეროვნებაზე.
სიმპოზიუმის ფარგლებში დაიგეგმა სამომავლო საქმიანობები, საერთო პროექტების განხორციელება. ჩინელი კოლეგების დახმარებით მოხდება ბათუმის ბოტანიკური ბაღის კამელიების და შქერების კოლექციების გამდიდრება; ქინგაი ტიბეტური პლატოს მცენარეულობის და კავკასიის რეგიონის კოევოლუციური ფლორის გაცვლა; საერთო ინტერესებთან დაკავშირებული გამოცდილებების გაზიარება; მოეწყო სამი საველე გასვლა.

Within the frames of Memorandum of understanding signed between the Batumi Botanical Garden and Kunming Institute of Botany on December 09, 2018, the director of Garden, Irakli Archaia and deputy director Davit Kharazishvili officially visited the People`s Republic of China, city of Kunming (province Yunnan) to attend International Symposium from May 26, 2019 through June 04,2019.
The Major theme of the Symposium was plant diversity and conservation in Himalayas and Caucasus regions.
In his welcome speech, Irakli Archaia spoke about the future relationship between two regions (Adjara and Yunnan) regarding Botanical studies, at the opening of the Symposium. Davit Kharazishvili made a report on the diversity of flora and vegetation of South Kolkheti (Adjara).
The future activities and implementation of mutual projects have been planned at the Symposium. Chinese colleagues expressed their readiness to support the enrichment of the Batumi Botanical garden with collections of Camellia and Rhododendron ponticum; Exchange of vegetation of The Qinghai-Tibetan Plateau with coevolved flora of the Caucasus region; Share the experience regarding the common interests; Three onsite visits have been organized.