2014 წლის 18 აპრილს, ბათუმის ბოტანიკურმა ბაღმა დაიწყო პროექტის - „უფრო ახლოს ბუნებასთან“ განხორციელება, რომელშიც პირველ ეტაპზე ჩართულია ქ. ბათუმის საჯარო და კერძო სკოლების 80 მოსწავლე.
პროექტის მონაწილეებს მიესალმნენ და მის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს ბაღის დირექტორმა თამაზ დარჩიძემ, დირექტორის მოადგილემ ბიძინა ფერცელიძემ და ტრენერებმა, ბიოლოგიის აკადემიურმა დოქტორებმა - ფერიდე ჩაიძემ და დავით ხარაზიშვილმა.
სპეციალური თემატიკის და პროგრამის შესაბამისად, პროექტის მონაწილე მოსწავლეებმა სწავლების პირველ და მეორე დღეს მოისმინეს საინტერესო ლექციები მცენარეული სამყაროს წარმოქმნის, მრავალფეროვნების, მორფოლოგიის და კონსერვაციის შესახებ. ჩაუტარდათ მასტერკლასები მეთესლეობის სექტორსა და ჰერბარიუმის ფონდზე. დაათვალიერეს ბაღის ფოტოგეოგრაფიული განყოფილებები
პროექტის ფარგლებში, რომლის მიზანი მოზარდ თაობაში ბიომრავალფეროვნების, ბუნებისა და გარემოს დაცვის პროპაგანდა და საბუნებისმეტყველო განათლების ხელშეწყობა გახლავთ, მოსწავლეები გაივლიან 4 დღიან, როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ კურსს.

18 апреля 2014 года в батумском ботаническом саду начался проект ''Ближе к природе'', в котором на первом этапе участвуют 80 учащихся частных и публичных школ г. Батуми.
Участников проекта приветствовал директор сада Тамаз Дарчидзе, он отметил важность проекта. Заместитель директора Бидзина Перцелидзе и тренеры, академические директора биологии Фериде Чаидзе и Давид Харазишвили.
В соответствии с тематикой и программой участники проекта на первом этапе выслушали интересные лекции о растительном мире, биоразнообразии, морфологии и консервации. Состоялись мастер-классы в семенном секторе и фонде гербария. Учащиеся осмотрели фитогеографические отделы.
В рамках проекта, цель которого пропаганда среди молодежи темы биоразнообразия, природы и охраны окружающей среды и содействие в развитии природоведческих дисциплин, учащиеся пройдут четырехдневный теоретический и практический курс.
Подобные проекты увеличат просветительскую роль сада, что является одним их основных приоритетов деятельности всемирных ботанических садов.