ბათუმის ბოტანიკური ბაღი აგრძელებს საგანმანათლებლო პროგრამის 2016 წლის მე-2 ეტაპის - „უფრო ახლოს ბუნებასთან“ განხორციელებას, რომელშიც ჩართულია მაღალმთიანი აჭარის საჯარო სკოლების საბუნებისმეტყველო დისციპლინებში აკადემიურად წარმატებული 40 მოსწავლე (ოქტომბერი) და ბათუმის კერძო და საჯარო სკოლების 40 მოსწავლე (ნოემბერი). ისინი გადანაწილდებიან სასწავლო ჯგუფებში და გაივლიან 4 დღიან თეორიულ და პრაქტიკულ კურსს ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში.
საგანმანათლებლო პროგრამის პრეზენტაცია გაიმართა 2016 წლის 1 ოქტომბერს, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაციული შენობის საკონფერენციო დარბაზში. პროგრამის ბენეფიციარებს მიესალმნენ და პროგრამის მნიშვნელობაზე ესაუბრნენ ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორი ირაკლი არჩაია, საზოგადოებასთან ურთიერთობის კოორდინატორი ჯემალ წულუკიძე, სასწავლო კურის ტრენერები, ბიოლოგიის აკადემიური დოქტორები დავით ხარაზიშვილი და გია ბოლქვაძე
პროექტი მიზნად ისახავს მოზარდ თაობაში ბიომრავალფეროვნების, ბუნებისა და გარემოს დაცვის პროპაგანდას, საბუნებისმეტყველო განათლების ხელშეწყობას.
პროექტის მხარდამჭერია აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო და საერთაშორისო ორგანიზაცია „Mercy Corp“. ამ უკანასკნელთან ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს გაფორმებული აქვს ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი, რომელიც მიზნად ისახავს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის საგანმანათლებლო პროექტის - „უფრო ახლოს ბუნებასთან“ მხარდაჭერას და მასში მაღალმთიანი აჭარის მუნიციპალიტეტებიდან მოსწავლეთა ჩართულობის ხეშეწყობას.

Батумский ботанический сад продолжает 2-ой этап просветительской программы 2016 года – ''Ближе к природе'', в которую включены 40 учащихся школ высокогорья Аджарии (в октябре) и 40 частных и публичных школ Батуми (в ноябре) с высокой академической успеваемостью в природоведческих дисциплинах. Они будут перераспределены в учебных группах и пройдут 4-дневный теоретический и практический курс в батумском ботаническом саду.
Презентация программы состоялась 1 октября 2016 года в конференц-зале сада. Участников программы приветствовал директор ботанического сада Ираклий Арчая, координатор по связям с общественностью Джемал Цулукидзе, тренеры учебного курса, академические доктора биологии Давид Харазишвили и Гия Болквадзе. Цель проекта – пропаганда среди подросткового поколения охраны биоразнообразия, природы и окружающей среды, содействие в природоведческом образовании. Проект увеличит просветительскую роль сада, что является одним из приоритетов всемирных ботанических садов.
Проект поддерживают – министерство образования, культуры и спорта Аджарии и международная организация ''Mercy Corp''. С этой организацией у сада оформлен меморандум взаимосотрудничества, цель которого содействие в осуществлении проекта – ''Ближе к природе''.