2017 წლის 13 ოქტომბერს, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ორგანიზებით, სასტუმრო „დრიმლენდ ოაზისის“ საკონფერენციო დარბაზში ჩატარდა საერთაშორისო სამუშაო შეხვედრა: „საქართველოში გავრცელებული საშიში მავნებლების ინტეგრირებული მართვა“.
სამუშაო შეხვედრა გახსნა, დამსწრე საზოგადოებას მიესალმა და შეხვედრის მიზნებსა და ამოცანებზე ისაუბრა ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ.
თურქეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის ადმინისტრაციის თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) მიერ ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში მიმდინარე მცენარეთა დაცვის პროექტის შესახებ ისაუბრა ბაღის ფიტოსანიტარიის განყოფილების უფროსმა მირანდა წეროძემ.
მოწვეულ სტუმართა შორის იყვნენ აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, გარემოსდაცვის სამმართველოს, სურსათის ეროვნული სააგენტოსა და სხვადასხვა სამეცნიერო-კვლევითი და სასწავლო დაწესებულებების წარმომადგენლები, ასევე ართვინის ჭოროხის უნივერსიტეტის პროფესორი თემელ გოგთურქი, რომლებმაც აუდიტორიას გააცნეს თავიანთი კვლევები საქართველოში გავრცელებული საშიში მავნებლების შესახებ.

13-го октября 2017 года по инициативе батумского ботанического сада в конференц-зале гостиницы ''Дримленд Оазис'' прошла международная рабочая встреча: ''Интегрированное управление опасных вредителей, распространенных в Грузии''
Рабочую встречу открыл директор сада Ираклий Арчая. Он приветствовал гостей и рассказал о целях и задачах встречи.
Начальник отдела фитосанитарии сада Миранда Церодзе рассказала о проекте по защите растений в батумском ботаническом саду. Проект осуществляется совместно с турецким агентством сотрудничества и координации (TIKA) администрации премьер-министра Турецкой республики.
Среди приглашенный гостей были представители министерства сельского хозяйства, управления охраны окружающей среды Аджарии, национального агентства продовольствия и других научно-исследовательских и учебных заведений, а также профессор Артвинского университета Темел Гоготурк. Гости ознакомили аудиторию со своими исследованиями по борьбе с опасными вредителями, распространенными в Грузии.