2017 წლის 13 ოქტომბერს, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ორგანიზებით, სასტუმრო „დრიმლენდ ოაზისის“ საკონფერენციო დარბაზში ჩატარდა საერთაშორისო სამუშაო შეხვედრა: „საქართველოში გავრცელებული საშიში მავნებლების ინტეგრირებული მართვა“.
სამუშაო შეხვედრა გახსნა, დამსწრე საზოგადოებას მიესალმა და შეხვედრის მიზნებსა და ამოცანებზე ისაუბრა ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ.
თურქეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის ადმინისტრაციის თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) მიერ ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში მიმდინარე მცენარეთა დაცვის პროექტის შესახებ ისაუბრა ბაღის ფიტოსანიტარიის განყოფილების უფროსმა მირანდა წეროძემ.
მოწვეულ სტუმართა შორის იყვნენ აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, გარემოსდაცვის სამმართველოს, სურსათის ეროვნული სააგენტოსა და სხვადასხვა სამეცნიერო-კვლევითი და სასწავლო დაწესებულებების წარმომადგენლები, ასევე ართვინის ჭოროხის უნივერსიტეტის პროფესორი თემელ გოგთურქი, რომლებმაც აუდიტორიას გააცნეს თავიანთი კვლევები საქართველოში გავრცელებული საშიში მავნებლების შესახებ.

On October 13, 2017 by the organization of Batumi Botanical Garden an International workshop “ Integrated Management of the Parasite Diseases Spread in Georgia” was held at the Hotel Dreamland Oasis.
The workshop was opened by the Director of the Garden Mr. Irakli Archaia, introducing the guests with the aims and objectives of the meeting.
Head of the Phyto-Sanitary Department of the Garden Miranda Tserodze talked about the ongoing project for protection of the plants funded by the International Cooperation and Coordination Agency at the Administration of the Prime Minister of Turkey (TIKA).
The representatives of the Ministry of Agriculture of Georgia, Environment Protection Directorate, Food and Forestry Agencies, various scientific-research and academic institutions, as well as professor of Artvin Chorokhi University Temel Gogturk were among invited guests, who introduced the audience their researches upon the hazardous parasite diseases spread in Georgia.