დღეს ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში, ზედა პარკის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ღია ცის ქვეშ გაიმართა უკვე ტრადიციადქცეული ხილის გამოფენა.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ეგზოტური და ადგილობრივი ფლორის საკვებად ვარგისი, 30 სახეობისა და ფორმის ციტრუსი და 50-მდე სახეობის ხეხილ-კენკროვნები. მოწვეულ სტუმრებს და უცხოელ ვიზიტიორებს საშუალება ჰქონდათ მოეხდინათ როგორც ნედლეულის, ასევე მისგან დამზადებული პროდუქციის დეგუსტაცია.
გამოფენის მონაწილეებს მიესალმა ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორი ირაკლი არჩაია, რომელმაც მოკლედ ისაუბრა გამოფენის მნიშვნელობაზე და იმ ტრადიციაზე, რომელიც ამ კუთხით, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს გააჩნია.
ხილის გამოფენას აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე ზურაბ პატარაძე ოჯახთან ერთად დაესწრო.
„მსგავსი ინიციატივები ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენი რეგიონის განვითარებისთვის. ბოტანიკური ბაღი არის ჩვენი რეგიონის სავიზიტო ბარათი. დღეს ბოტანიკურ ბაღში არაჩვეულებრივი ღონისძიება ჩატარდა. ეს არის ქართული, ჩვენი ხილის ფესტივალი, რაც ხელს უწყობს ჩვენი რეგიონის განვითარებას, ცნობადობის ამაღლებას, ზრდის ტურისტების რაოდენობას“-აღნიშნა თავის გამოსვლაში მთავრობის თავმჯდომარემ.
სტუმართა შორის იყვნენ აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ავთანდილ ბერიძე, აჭარის, როგორც აღმასრულებელი, ისე საკანონმდებლო ხელისუფლების, ბათუმის მერიის და საკრებულოს წარმომადგენლები.

Today, a traditional open-air Fruit Exhibition was held at on the territory of upper Park of Batumi Botanical Garden.
Up to 30 species and form of exotic and local flora of Batumi Botanical Garden, edible citrus and up to 50 berry-field fruit was represented at the exhibition. Invited guests and foreign visitors were enabled to taste the raw materials as well as produced goods. The participants of the Exhibition were welcomed by the Director of Batumi Botanical Garden Irakli Archaia, talking about the importance of the exhibition and the tradition possessed by Batumi Botanical Garden in this direction.
Fruit Exhibition was attended by the Chairman of Ajara Autonomous republic Mr. Zurab Patradze accompanied by family. Botanical Garden is a Visiting Card for our region. Today an excellent event was organized in the botanical Garden. It is the festival of our Georgian fruit, which greatly contributes to the development of our region, raising its popularity, increasing the number of tourists”, noted the Chairman of the Government in his address.
The Chairman of Ajara A/R Supreme Council Mr. Avtandil Beridze, the representatives of executive as well as legislative government, Batumi City Hall and City Council were among the guests of the event.