ბათუმის ბოტანიკური ბაღი - გიორგი გაბრიჩიძის სახელობის ზღვისპირა პარკი
აღნიშნული ტერიტორია ბაღის დაარსებისთანავე, ა. კრასნოვის მიერ, ჩაფიქრებული იყო როგორც ყველაზე ხალხმრავალი ადგილი. ის ჩრდილოეთ ამერიკის ფიტოგეოგრაფიულ განყოფილებას მიეკუთვნებოდა და სანამ ზღვისპირა პარკად გადააკეთებდნენ, ე.წ. ამერიკულ ბულვარს წარმოადგენდა, რომელიც ემიჯნებოდა ''ევროპულ ბულვარს''. იმ დროისათვის ეს ადგილი ჩვენი მხარისათვის უცხო ბალახოვან-ყვავილოვანი მცენარეებითა და ვარდებით იყო მოფენილი. ის ბოტანიკური ბაღის მთავარი შემოსასვლელი იყო ზღვიდან, რკინიგზიდან და ჩაქვიდან.
მეორე მსოფლიო ომის პერიოდში ე.წ. ამერიკული ბულვარი განადგურდა და საჭირო გახდა მისი მწყობრში მოყვანა (1950 წ). აგრონომ–დეკორატორის, გიორგი გაბრიჩიძის მიერ განხორციელდა ახალი პარკის მშენებლობა. მან პარკის პროექტირება გადაწყვიტა ფრანგულ-რეგულარულ სტილში. ეს ძალიან მომგებიანი გადაწყვეტილება იყო, რადგან ბუნებრივ სტილში გაშენებული ბოტანიკური ბაღისა და ასაკოვანი ზედა და ქვედა პარკების ფონზე, ფრანგულ-რეგულარულ სტილში დაპროექტებული ახალი პარკი, თავისი სწორხაზოვანი ბორდიურებითა და რაბატკებით, ხელოვნების ნიმუშად აღიქმებოდა. ლამაზად გაკრეჭილი ბზების (Buxus sempervirens), პირამიდასავით აზიდული კომპაქტური კრიპტომერიების (Cryptomeria japonica f. compacta), მიმდევრობით დარგული დეიციების (Deutzia scabra), სურნელოვანი ოსმანთუსებისა (Osmanthus fragrans; O. heterofilum) და მიხელიების (Michelia fuscata), აჟურულფოთლება დაბალი ნეკერჩხლების (Acer palmatum v.dissectum “Palmatifidum”, A. p. v. dissectum “Rubellum”), ჰორტენზიების (Hydrangea paniculata , Hydrangea macrophylla), ფორმირებული კეთილშობილი დაფნების (Laurus nobilis), ჭრელფოთლება ჭყორის (Jlex aquifolia L. f. albo-marginata) და სხვა მერქნიანი მცენარეების გარემოცვაში, ჩრდილო ამერიკული წარმოშობის პალმების (Sabal palmetto) ირგვლივ გაკეთებულ კლუმბებში ულამაზესი ყვავილნარები იწონებდნენ თავს.
პარკის ცენტრალურ ნაწილს ორი მთავარი სასეირნო გზის გადაკვეთაში არსებული კლუმბა წარმოადგენs, ულამაზესი კანარის ფინიკის პალმით (Phoenix canariensis). პარკის ცენტრიდან ზღვისკენ მიმავალ გზას ფართე საფეხურებით ავყავართ კოხტა შენობასთან - ბაქანი „ბოტანიკური ბაღი“, აქვეა პლაჟი, (საიდანაც კარგ ამინდში მოჩანს სახელმწიფო სასაზღვრო ზოლი მარცხნივ – თურქეთთან, მარჯვნივ – რუსეთთან).ბაქანის მოპირდაპირე მხარეს დიდი, მასიური კიბეებით, ჩრდილოეთ ამერიკის ფლორისტული განყოფილების ცენტრალურ გზაზე ავდივართ. ზღვისპირა პარკს ამშვენებს ხეივნები: სურნელოვანი ოსმანთუსების (Osmanthus fragrans; O. heterofilum), სასანქვას კამელიების (Camelia sasanqua), ჯუჯა ნეკერჩხლების (Acer palmatum v.dissectum “Palmatifidum”, A. p. v. dissectum “Rubellum”), ირმის რქების (Lagerstroemia indica) , ფორჩუნის ტრახიკარპუსის (Trachycarpus fortunei).
პარკში იზრდება ჩრდილო ამერიკული წარმოშობის ნეკერჩხლების (Acer negundo argenteo-marginata და Acer negundo “Flamingo”), საკმეველის ფიჭვის (Pinus taeda) ულამაზესი ეგზემპლარები, მაგნოლიები (Magnolia grandiflora, Magnolia x soulangeana, Magnolia tripetala, Magnolia virginiana), ძახველი (Viburnum rhytidophyllum, Viburnum tinus), ფეიჰოია (Acca selloviana), მიხელია (Michelia fuscata) და მრავალი სხვა დეკორატიული მცენარე.
ეს პარკი დღესაც ამართლებს კრასნოვის ჩანაფიქრს - ყველაზე ხალხმრავალი ადგილი ბოტანიკური ბაღის ტერიტორიაზე, ვინაიდან: აქ მრთავრდება ტურისტული მარშრუტი მწვანე კონცხიდან და უღელტეხილის მხრიდან შემოსული ვიზიტორებისათვის; აქედან იწყება მთავარი მარშრუტი ჩაქვიდან შემოსული ადამიანებისათვის; აქაა გადასასვლელი პლაჟზე; საპიკნიკე და საკემპინგე რეკრიაციული ზონა; კაფე-ბარი; აქვეა სანერგე და სასათბურე მეურნეობა; გასასვლელი ჩაქვის მიმართულევით. 2014 წლიდან პარკის რეკრიაციულ ზონებს დაემატა მცენარეთა სარეალიზაციო სალონ-მაღაზია და ე.წ. „სარიტუალო პოდიუმი“ - სადაც მექორწინე წყვილებს შეუძლიათ ფოტოსესიისა და ხელის მოწერის ცერემონიალის გამართვა, ტერიტორიაზე იმართება გირჩების, ბამბუკების გამოფენები და სხვა ღონისძიებები.

Батумский ботанический сад • Discover the world's subtropical flora! - Приморский парк имени Гиоргия Габричидзе
Эта территория со дня основания сада, А.Красновым была задумана как самое многолюдное место. Она относится к североамериканскому фитогеографическому отделу и до превращения в приморский парк, представляла собой т.н. ''американский бульвар'', который отличается от «европейского бульвара». В то время это место было покрыто незнакомыми для нашего края травянисто-цветочными растениями и розами. Территория была главным входом ботанического сада со стороны моря, железной дороги и Чакви.
Во время второй мировой войны американский бульвар был уничтожен, и встала необходимость его восстановления. В 1950-ом году агроном-декоратор Гиоргий Габричидзе начал обустройство нового парка. Проектирование парка он решил во французско-регулярном стиле. Это было успешное решение, так как новый парк со своими прямолинейными бордюрами на фоне старейших верхнего и нижнего парков ботанического сада, раскинутого в природном стиле, стал настоящим произведением искусства. Красиво рассаженные самшиты (Búxus) , криптомерии японские - компакта (Cryptomeria japonica f. compacta), дейция шершавая (Deutzia scabra), пахучие османтусы (Osmanthus fragrans), османтус разнолистный (Osmanthus heterophyllus) , магнолия или михелия буроватая (Michelia fuscata), клен дланевидный (Acer palmatum v.dissectum "Palmatifidum", Dissectum), гортензии (Hydrangea paniculata, Hydrangea macrophylla), падуб остролистный (Ilex aquifolium), пальмы североамериканского происхождения (Sabal Palmetto) и другие древесные растения, а вокруг них клумбы и красивейшими цветами.
В центральной части парка на перекрестке двух троп расположена клумба с прекрасными канарскими финиковыми пальмами (Phoenix canariensis). Пальмы растут вдоль всей дороги – это широкие ступени, ведущие от центра пляжа к морю – т.н. ''перрон'' ботанического сада, здесь же пляж, ( в хорошую погоду отсюда можно видеть государственную прибрежную полосу с левой стороны – Турция, с правой –Россия).На противоположной стороне от ''перрона'' центральная дорога флористический отдел Северной Америки покрыт ячменем. Приморский парк украшают аллеи с душистыми и разнолистными османтусами (Osmanthus fragrans; O. heterofilum), камелиями сасанква (Camelia sasanqua), карликовыми кленами (Acer palmatum v.dissectum “Palmatifidum”, A. p. v. dissectum “Rubellum”), оленим рогом (Lagerstroemia indica), трахикарпусами форчуна (Trachycarpus fortunei).
В парке растут Северно Американского происхождения; клен (Acer Negundo argenteo-Marginata и Клён Ясенелистный "Фламинго"), ладанная сосна (Pinus taeda) уникальные эгземпляры, магнолии (Magnolia grandiflora, Magnolia x soulangeana, Magnolia tripetala, Magnolia virginiana), Калина (Viburnum rhytidophyllum, Viburnum tinus), Фейхоа (Acca selloviana), Михелиа (Michelia fuscata) и многие другие декоративные растения.
Этот парк и сегодня выдает главную задумку Краснова – быть самым многолюдным местом на территории ботанического сада, так как здесь заканчивается туристический маршрут от Зеленого мыса и со стороны перевала, отсюда начинается главный маршрут со стороны Чакви, здесь же выход на пляж, рекреационные зоны для пикников и кемппингов, кафе-бары, здесь же расположены теплицы и парниковые хозяйства, выход в сторону Чакви. С 2014 года рекреационным зонам добавили салон-магазин для реализации растений и т.н. ''ритуальный подиум'', - где супружеские пары могут проводить церемонии бракосочетания и фотосессии, проходят концерты, бамбуковые выставки и другие мероприятия.