2019 წლის 20-22 მაისს, საქართველოს ეროვნული ბოტანიკური ბაღის ორგანიზებით გაიმართა პირველი საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია - ''საქართველოს ბიომრავალფეროვნების კვლევისა და კონსერვაცის მიღწევები და პერსპექტივებ'', რომლის მუშაობაში მონაწილეობდნენ და მოხსენებებით გამოვიდნენ ბათუმის ბოტანიკური ბაღის შემდეგი თანამშრომლები: დავით ხარაზიშვილი - ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორის მოადგილე, ჯულიეტა ჯაყელი - ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის განყოფილების უფროსი, ფერიდე ჩაიძე - ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის განყოფილების კოორდინატორი, ნინო მემიაძე - ადგილობრივი ფლორის და კონსერვაციის განყოფილების უფროსი, მარინე თათარიშვილი - დეკორატიულ მცენარეთა განყოფილების უფროსი, ნინო მანველიძე - ფიტოსანიტარიის განყოფილების უფროსი და გია ბოლქვაძე - ინფრასტრუქტურისა და ლანდშაფტური განვითარების განყოფილების უფროსი.
კონფერენციის ფარგლებში საქართველოში მოქმედ პასუხისმგებელ სახელმწიფო უწყებებს, გარემოსდაცვით არასამთავრობო ორგანიზაციებს,
სამეცნიერო-კვლევით დაწესებულებებსა და ბოტანიკურ ბაღებს შორის ურთიერთ თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომელიც მცენარეთა კონსერვაციის ეროვნული ქსელი შექმნასა და მისი საქმიანობის ხელშეწყობას უზრუნველყოფს.
მემორანდუმის მიზანია საქართველოს ტერიტორიაზე მცენარეთა საკონსერვაციო სამუშაოების თაობაზე ინფორმაციის გაცვლა, საკონსერვაციო აქტივობების შედეგების შეფასება და ანალიზი, ერთობლივი საკონსერვაციო სამუშაოების დაგეგმვა და სტრატეგიული მიზნების მიღწევა, რომლებიც მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტია საქართველოში მცენარეთა კონსერვაციის ეროვნული სტრატეგიის და მისი განმხორციელების მექანიზმების შემუშავების პროცესში.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი აერთიანებს შემდეგ ორგანიზაციებს:
საქართველოს ნიკო კეცხოველი სახელობის ბოტანიკური საზოგადოება, საქართველოს ეროვნული ბოტანიკური ბაღი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბოტანიკის ინსტიტუტი, ეროვნული სატყეო სააგენტო, კავშირი მდგრადი განვითარებისათვის - ეკოვიჟენი, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, კავკასიის გარემოსდაცვითი ორგანიზაციების ქსელი (CENN), ველური ბუნების დაცვის ფონდი (WWF), საქართველოს დაცული ტერიტორიების სააგენტო, ქალაქ ქუთაისის კულტურულ, სახელოვნებო, საგანმანათლებლო დაწესებულებათა გაერთიანების ფილიალის ქუთაისის ბოტანიკურიბაღი, ბიოლოგიურ მეურნეობათა ასოციაცია (ელკანა), სახეობათა კონსერვაციის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი „ნაკრესი“, ბათუმის ბოტანიკური ბაღი, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ბოტანიკური ბაღების ცენტრი, ველური ბუნების ეროვნული სააგენტო და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.

20-22 Мая 2019 года была организована первая международная научная конференция, организованная Национальным Ботаническим Садом Грузии – ''Перспективы и достижения консервации и исследования биоразнообразия Грузии'', в работе которой принимали участие и выступили с докладами следующие сотрудники Ботанического Сада города Батуми: Давид Харазишвили – заместитель директора Ботанического сада города Батуми, Джульетта Джакели – начальник отдела коллекции экзотических растений, Фериде Чаидзе – координатор отдела коллекции экзотических растений, Нино Мемиадзе – начальник отдела консервации и местной флоры, Марине Татаришвили -начальник отдела декоративных растений и Гия Болквадзе -начальник отдела инфраструктуры и ландшафтного развития.
В рамках конференции, между государственными ответственными ведомствами, неправительственными организациями защиты окружающей среды, научно-исследовательскими учреждениями и с ботаническими садами был оформлен меморандум взаимного сотрудничества, который обеспечивает создание национальной сети консервации растений и содействие его деятельности.
Целью меморандума является обмен информации касающегося консервационных работ растений на территории Грузии, оценка и анализ консервационных активностей, планирование совместных консервационных работ и достижение стратегических целей, которые представляют собой значительный инструмент в процессе выработки национальной стратегии консервации растений и механизмов его осуществления.
Меморандум взаимного сотрудничества объединяет следующие организации:
Ботаническое общество имени Нико Кецховели Грузии, Национальный Ботанический Сад Грузии, Институт Ботаники Государственного Университета имени Ильи Чавчавадзе, Национальное Лесное Агентство, Союз для устойчивого развития – Эковижен, Научно- исследовательский Центр Сельского Хозяйства Грузии, Сеть организации защиты окружающей среды (CENN), Фонд Защиты Дикой Природы (WWF), Агентство Защищённых Территории Грузии, Ботанический Сад города Кутаиси филиала объединения культурной, образовательной и искусствоведения города Кутаиси, Ассоциация Биологических Хозяйств «Елкана», Научно-исследовательский Центр консервации видов «Накреси», Ботанический Сад города Батуми,, Центр образования и информации защиты окружающей среды, Центр Ботанических Садов муниципалитета города Зугдиди, Национальное Агентство Дикой Природы, и Государственный Университет города Тбилиси имени Иване Джавахишвили.