2019 წლის 20-22 მაისს, საქართველოს ეროვნული ბოტანიკური ბაღის ორგანიზებით გაიმართა პირველი საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია - ''საქართველოს ბიომრავალფეროვნების კვლევისა და კონსერვაცის მიღწევები და პერსპექტივებ'', რომლის მუშაობაში მონაწილეობდნენ და მოხსენებებით გამოვიდნენ ბათუმის ბოტანიკური ბაღის შემდეგი თანამშრომლები: დავით ხარაზიშვილი - ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორის მოადგილე, ჯულიეტა ჯაყელი - ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის განყოფილების უფროსი, ფერიდე ჩაიძე - ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის განყოფილების კოორდინატორი, ნინო მემიაძე - ადგილობრივი ფლორის და კონსერვაციის განყოფილების უფროსი, მარინე თათარიშვილი - დეკორატიულ მცენარეთა განყოფილების უფროსი, ნინო მანველიძე - ფიტოსანიტარიის განყოფილების უფროსი და გია ბოლქვაძე - ინფრასტრუქტურისა და ლანდშაფტური განვითარების განყოფილების უფროსი.
კონფერენციის ფარგლებში საქართველოში მოქმედ პასუხისმგებელ სახელმწიფო უწყებებს, გარემოსდაცვით არასამთავრობო ორგანიზაციებს,
სამეცნიერო-კვლევით დაწესებულებებსა და ბოტანიკურ ბაღებს შორის ურთიერთ თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომელიც მცენარეთა კონსერვაციის ეროვნული ქსელი შექმნასა და მისი საქმიანობის ხელშეწყობას უზრუნველყოფს.
მემორანდუმის მიზანია საქართველოს ტერიტორიაზე მცენარეთა საკონსერვაციო სამუშაოების თაობაზე ინფორმაციის გაცვლა, საკონსერვაციო აქტივობების შედეგების შეფასება და ანალიზი, ერთობლივი საკონსერვაციო სამუშაოების დაგეგმვა და სტრატეგიული მიზნების მიღწევა, რომლებიც მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტია საქართველოში მცენარეთა კონსერვაციის ეროვნული სტრატეგიის და მისი განმხორციელების მექანიზმების შემუშავების პროცესში.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი აერთიანებს შემდეგ ორგანიზაციებს:
საქართველოს ნიკო კეცხოველი სახელობის ბოტანიკური საზოგადოება, საქართველოს ეროვნული ბოტანიკური ბაღი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბოტანიკის ინსტიტუტი, ეროვნული სატყეო სააგენტო, კავშირი მდგრადი განვითარებისათვის - ეკოვიჟენი, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, კავკასიის გარემოსდაცვითი ორგანიზაციების ქსელი (CENN), ველური ბუნების დაცვის ფონდი (WWF), საქართველოს დაცული ტერიტორიების სააგენტო, ქალაქ ქუთაისის კულტურულ, სახელოვნებო, საგანმანათლებლო დაწესებულებათა გაერთიანების ფილიალის ქუთაისის ბოტანიკურიბაღი, ბიოლოგიურ მეურნეობათა ასოციაცია (ელკანა), სახეობათა კონსერვაციის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი „ნაკრესი“, ბათუმის ბოტანიკური ბაღი, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ბოტანიკური ბაღების ცენტრი, ველური ბუნების ეროვნული სააგენტო და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.

The first international scientific conference''Advances and Perspectives of Biodiversity Research and Conservation in Georgia'' was held on May 20-22, 2019. The conference was organized by the National Botanical Garden of Georgia. The following employees of Batumi Botanical Garden participated in the conference and delivered speeches: Davit Kharazishvili – Deputy Director of Batumi Botanical Garden, Julieta Jaqeli – Head of Exotic Plants Department, FerideChaidze – Coordinator of Exotic Plants Department, Nino Memiadze – Head of Local Flora and Conservation Department, Marine Tatarashvili – Head of Decorative Plants Department, Nino Manvelidze–Head of Phytosanitary Department and Gia Bolkvadze – Head of Infrastructure and Landscape Development Department.
Within the framework of the conference, representatives of Georgian responsible state institutions,environmental non-governmental organizations, scientific research institutions and botanical gardens signed the Memorandum of Cooperation in order to establish the National Network of plant conservation and to support its activities.
The goal of Memorandum is to exchange the information on works carried out regarding plants conservation in the territory of Georgia, evaluate and analyse the results of plants conversation activities, plan joint conservation works and achieve strategic goals, that are important instruments in the process of development of the national plants conservation strategy and in terms to establish the mechanisms for its implementation.
The Memorandum of Cooperation unites the following organizations:
Niko Ketskoveli Botanical Society, The National Botanical Garden of Georgia, The Institute of Botany at Ilia State University, The Union For Sustainable Development – EcoVision, Scientific-Research Center of Agriculture, Caucasus Environmental NGO Network (CENN),World Wildlife Fund(WWF), The Agency of Protected Areas of Georgia, The branch of the Union of Cultural, Arts and Educational Institutions of Kutaisi - Botanical Garden of Kutaisi, Biological Farming Association “Elkana“, The Scientific-Research Center for Conservation of Species “NAKRESI“, Botanical Garden of Batumi, Environmental Information and Education Center, Botanical Garden Center of Zugdidi municipality, National Wildlife Agency and IvaneJavakhishvili Tbilisi State University.