ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორი ირაკლი არჩაია, დირექტორის მოადგილე ლევან აფხაზავა და საერთაშორისო ურთიერთობების და პროგრამების კოორდინატორი ზურაბ მანველიძე მიმდინარე წლის 11-17 სექტემბერს საქმიანი ვიზიტით იმყოფებოდნენ აზერბაიჯანის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ცენტრალურ ბოტანიკურ ბაღში (ქ. ბაქო) და ნეზაჰათ გოკიგიტის ბოტანიკურ ბაღში (სტამბოლი, თურქეთი).
აზერბაიჯანის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ცენტრალურ ბოტანიკურ ბაღში ვიზიტის პერიოდში გაიმართა შეხვედრა მის დირექტორთან, დოქტორ ვაჰიდ ფარზალიევთან და სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელობასთან.
ხელი მოეწერა ურთიერთანამშრომლობის მემორანდუმს, რომლის ფარგლებში, მიმდინარე და მომავალი წლის პერიოდში განსახორციელებელ ღონისძიებებს შორის პრიორიტეტი მიენიჭა: ვარდების ჰიბრიდული ჯიშების კალმების და სარგავი მასალის მოწოდებას ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ვარდების კოლექციისათვის, აშშ-ში კვალიფიცირებული სპეციალისტის მოვლინებას დენდროქრონოლოგიური ანალიზისათვის სათანადო მეთოდოლოგიის და კომპიუტერული პროგრამის გაზიარებისათვის და ერთობლივი ექსპედიციების განხორციელებას აჭარის ბოლქვოვან და დეკორატიული ღირსებებით გამორჩეული მცენარეთა სახეობების თესლების და სარგავი მასალის შეგროვებისათვის აზერბაიჯანის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ცენტრალური ბოტანიკური ბაღის კოლექციისათვის.
ვიზიტის ფარგლებში, აგრეთვე შეხვედრა გაიმართა აზერბაიჯანის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ბოტანიკის ინსტიტუტის დირექტორთან, აკადემიკოს ვალიდა ალიზადესთან და მცენარეთა სისტემატიკის ლაბორატორიის ხელმძღვანელთან, დოქტორ ვუგარ ქარიმოვთან. შეხვედრისას გამოიკვეთა თანამშრომლობის პერსპექტივა კავკასიაში გავრცელებული გვარი „Nonea“-ს სახეობრივი მრავალფეროვნების და სისტემატიკის დაზუსტებისათვის ერთობლივი საპროექტო წინადადების მომზადების და დაფინანსები სათანადო წყაროს მოძიების თაობაზე.
ნეზაჰათ გოკიგიტის ბოტანიკურ ბაღში (სტამბული, თურქეთი) ვიზიტის პერიოდში, ბაღის დირექტორმა პროფესორმა, დოქტორმა ადილ გიუნერმა, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის წარმომადგენლებს გააცნო და გაუზიარა გამოცდილება ბაღის ადმინისტრირების, მცენარეთა კოლექციების, თესლების ბანკის და ჰერბარიუმის ფონდის მართვის, საგანმანათლებლო და შემეცნებითი პროგრამების წარმართვის და ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარების კუთხით.
მიმდინარე წელს განსახორციელებელ ღონისძიებებს შორის გამოიკვეთა ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ჰერბარიუმის ფონდის ორი წარმომადგენლის ვიზიტი ნეზაჰათ გოკიგიტი სბოტანიკურ ბაღში და გამოცდილების გაზიარება ჰერბარიუმის ფონდის მართვის სფეროში და მონაცემთა ელექტრონული ბაზის პროგრამის დაუფლება. ადილ გიუნერის დახმარებით, განხორციელდა საქმიანი შეხვედრა და დისკუსიები ლანდშაფტის არქიტექტორის და დიზაინის ცნობილ სპეციალისტთან რიკარდო დისპერატისთან. მიმდინარე წლის ოქტომბრის თვეში, რიკარდო დისპერატი ეწვევა ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს და საფუძველი ჩაეყრება ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ზღვისპირა პარკში ევროპული სტილის ბაღის დაგეგმარებას.
აღნიშნულმა ვიზიტებმა კარგი შესაძლებლობა მისცა ბათუმის ბოტანიკური ბაღს ურთიერთობის შემდგომი გაღმავებისათვის აზერბაიჯანის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ბოტანიკურ ბაღთან და ბოტანიკის ინსტიტუტთან, ნეზაჰათ გოკიგიტის ბოტანიკურ ბაღთან ბოტანიკურ ბაღებში მცენარეთა კონსერვაციის საერთაშორისო საბჭოს (BGCI) სტრატეგიული გეგმითა და სხვა პროგრამული დოკუმენტებით განსაზღვრული პროგრამების ფარგლებში.
ვიზიტის პერიოდში აგრეთვე გაიმართა შეხვედერები აზერბაიჯანის და თურქეთის რესპუბლიკების ბოტანიკური ორგანიზაციების და უნივერსიტეტების წარმომადგენლებთან.

11-17 сентября директор батумского ботанического сада, заместитель директора Леван Апхазава и координатор международных отношений и программ Зураб Манвелидзе с деловым визитом находились в центральном ботаническом саду национальной Академии наук Азербайджана (г.Баку) и ботаническом саду Незахата Гекйигит (Стамбул, Турция).
В период визита в центральном ботаническом саду национальной Академии наук Азербайджана состоялась встреча с директором, доктором Вахидом Фарзалиевым и руководителями структурных единиц.
Был подписан меморандум взаимосотрудничества, в рамках которого среди намеченных мероприятий на текущий и будущий год приоритетными являются: обеспечение коллекции роз батумского ботанического сада черенками и рассадами гибридных сортов роз, приглашение квалифицированных специалистов США для соответствующей методологии дендрохронологического анализа и разъяснения компьютерных программ, а также проведение совместной экспедиции по сбору семян и рассадочного материала видов растений, отличающихся клубневыми и декоративными свойствами для коллекции центрального ботанического сада национальной академии наук Азербайджана.
В рамках визита также состоялась встреча с директором института ботаники национальной академии наук Азербайджана, академиком Валидой Ализаде и руководителем лаборатории систематики растений, доктором Вугаром Каримовым. В ходе встречи были рассмотрены перспективы сотрудничества в вопросах подготовки совместного проекта по уточнению систематики и видового разнообразия, распространенной на Кавказе фамилии «Nonea» и поиска соответствующих финансовых источников.
В период визита в ботаническом саду Незахата Гекйигита (Стамбул, Турция) директор сада, профессор, доктор Адил Гюнер ознакомил представителей батумского ботанического сада с опытом администрирования сада, коллекции растений, банка семян и управления фонда гербария, проведения просветительских и познавательных программ и развития туристической инфраструктуры.
Среди мероприятий, намеченных на текущий год выделили вопросы визита двух представителей фонда гербария батумского ботанического сада в ботанический сад Незахата Гекйигита для разделения опыта в сфере управления фонда гербария и овладения программы электронной базы данных. При содействии Адила Гюнера состоялись деловая встреча и дискуссии с ландшафтным архитектором и известным специалистом дизайна Рикардо Диператисом. В октябре текущего года, Рикардо Дисператис посетит батумский ботанический сад. Во время его визита будут обсуждаться вопросы планирования сада европейского стиля в приморском парке батумского ботанического сада.
Данный визит станет хорошей возможностью для батумского ботанического сада углубить отношения с центральным ботаническим садом национальной Академии наук Азербайджана и института ботаники, с ботаническим садом Незахата Гекйигита в рамках программы стратегического плана международного союза консервации растений (BGCI) и других программных документах.
В период визита прошли встречи с представителями ботанических организаций и университета Азербайджанской и Турецкой республик.