დღეს, ბიომრავალფეროვნების საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, ბათუმის ბოტანიკურმა ბაღმა, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს უმასპინძლა.
ბაღის საკონფერენციო დარბაზში შეკრებილ საზოგადოებას ეს დღე მიულოცეს ბაღის დირექტორმა თამაზ დარჩიძემ, ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერმა გიორგი ერმაკოვმა და აჭარის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამმართველოს უფროსმა ვახტანგ წულაძემ. შეკრებას ესწრებოდნენ ქ. ბათუმის ვიცე-მერები: ბაგრატ მანველიძე და ზურაბ ბერიძე.
ლექცია თემაზე - ,,ჩრდილოამერიკული ფლორის მრავალფეროვნება ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში და მისი მნიშვნელობა გლობალური თვალსაზრისით“, წაიკითხა მცენარეთა ინტროდუქციის განყოფილების მთავარმა სპეციალისტმა თამარ ცხოიძემ.
ხელისუფლების წარმომადგენლებმა და სტუდენტებმა, სამხრეთ ამერიკის ფიტოგეოგრაფიული განყოფილების ტერიტორიაზე ერთობლივად დარგეს არაუკარიას (Araucaria araucana - ჩილის არაუკარია) ნერგები; აღნიშნული მცენარე, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში ინტროდუცირებული იყო 1912 წელს, რომელიც გასული საუკუნის 50 -იან წლებში, მკაცრი ზამთრის შედეგად დაიღუპა. 2014 წელს მოხდა ამ უნიკალური, იშვიათი, „წითელ ნუსხაში“ შეტანილი სახეობის რეინტროდუქცია.
ამ დღის აქტივობები დასრულდება ექსკურსიებით ინტროდუქციის ორანჟერეაში და ბაღის მთავარ მარშრუტზე.
ღონისძიებების პარალელურად, ქალაქის მერი, თანმხლებ პირებთან ერთად ადგილზე გაეცნო ტურისტული სეზონის მოახლოებასთან დაკავშირებულ სამუშაოებს. გიორგი ერმაკოვმა დაათვალიერა ზედა პარკის მუდმივმოყვავილე სკვერის ერთი ნაწილის სარეაბილიტაციო სამუშაოები, რომლის ფარგლებშიც გამაგრდა ფერდობები, მიმდინარეობს დეკორატიული ექსპოზიციების რეკონსტრუქცია, იკირწყლება ბილიკები, ირგვება ახალი, ერთწლოვანი და მრავალწლოვანი ნარგავები.
გიორგი ერმაკოვი იმყოფებოდა ზღვისპირა პარკშიც, სადაც უკვე დასრულდა საპიკნიკე სივრცესთან დამაკავშირებელი რკინა-ბეტონის საფარიანი გზის მშენებლობა; მთლიანი სივრცის მოწყობითი სამუშაოები მალე დასრულდება, სადაც გათვალისწინებულია ბავშვთა სათამაშო კუთხის მოწყობაც.
ქალაქის პირველმა პირმა მიიღო ინფორმაცია იმ სამუშაოების შესახებაც, რომლებიც ბაღის ადმინისტრაციას უახლოეს პერიოდში აქვს დაგეგმილი. ესენია: ზღვისპირა პარკის ცენტრალური ბილიკების მოწყობითი სამუშაოები, ბაღის დასვენებისა და თავშეყრის ადგილებში უფასო უსადენო ინტერნეტით სარგებლობა (რომელიც ზედა პარკში უკვე ხელმისაწვდომია), ოპტიკურ-ბოჭკოვანი მაგისტრალის სამუშაოები, რომლის დასრულების შემდეგაც მოხდება „ლაბორატორიული კორპუსისა“ და სალარო პუნქტების ინტერნეტით უზრუნველყოფა და სხვა.

Сегодня в связи с международным днем биоразнообразия батумский ботанический сад устроил прием для студентов батумского государственного университета им. Ш.Руставели.
С этой знаменательной датой гостей поздравил директор ботанического сада Тамаз Дарчидзе, мэр г.Батуми Гиоргий Ермаков и начальник управления природных ресурсов и охраны окружающей среды Вахтанг Цуладзе. Во встрече принимали участие вице-мэры г. Бауми: Баграт Манвелидзе и Зураб Беридзе.
Главный специалист отдела интродукции растений Тамар Цхоидзе прочитала лекцию на тему: «Разнообразие североамериканской флоры батумского ботанического сада и ее значение с глобальной точки зрения»
Гости на территории фитогеографического отдела Южной Америки посадили саженцы чилийской араукарий: (Araucaria araucana); это растение в саду было интродуицировано в 1912 году. В 50-х годах прошлого столетия в результате суровой зимы оно погибло. И только в 2014 году смогли провести реинтродукцию этого уникального вида, включенного в красный список.
Для гостей прошли экскурсии в оранжереях интродукции, в целом по территории сада.
Мэр города на месте ознакомился с работами, связанными с туристическим сезоном. Гиоргий Ермаков осмотрел реабилитационные работы части постоянноцветущего участка Верхнего парка. Здесь укрепляются скалистые участки, благоустраиваются тропы, рассаживаются новые однолетние и многолетние растения.
Гиоргий Ермаков побывал и в приморском парке, где завершилось строительство железо-бетонной дороги, связывающей пространства для пикников, полная реабилитация территории завершится в ближайшее время, здесь предусмотрено обустройство детского игрового пространства.
Мэр города ознакомился с планом мероприятий, запланированных на ближайший период: работы по благоустройству центральных троп приморского парка, в местах отдыха и досуга пользование интернетом, работы по оптическо-волокнистой магистрали, после чего ''лабораторный корпус'' и кассы смогут пользоваться интернетом и др.