მიმდინარე წლის 13 - 17 მაისს, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის განყოფილების უფროსი ჯულიეტა ჯაყელი და ამავე განყოფილების ჩრდილოეთ ამერიკისა და მექსიკის მცენარეთა კოლექციის კურატორი მარიამ კანდელაკი მივლინებით იმყოფებოდნენ ბელარუსის რესპუბლიკის მეცნიერებათა აკადემიის მინსკის ცენტრალურ ბოტანიკურ ბაღში.
მინსკის ცენტრალური ბოტანიკური ბაღი ფლობს მდიდარ სამეცნიერო - კვლევით ბაზას მცენარეთა ინტროდუქციისა და აკლიმატიზაციის, მცენარეთა ბიოქიმიისა და ბიოტექნოლოგიის, დეკორატიული მებაღეობისა და ლანდშაფტური არქიტექტურის და გარემოს დაცვის მიმართულებებით.
მინსკის ცენტრალურ ბოტანიკურ ბაღსა და ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს შორის გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ცალკეული მუხლები ითვალისწინებს ახალგაზრდა სპეციალისტთა სტაჟირებასა და გამოცდილების გაზიარებას. ვიზიტის ფარგლებში განხორციელდა გვარი შქერის (Rhododendron L.) ტაქსონთა ინტროდუქციის, კულტურაში ბიოეკოლოგიური თავისებურებების გაცნობა, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში მოზარდი გვარი შქერის (Rhododendron L.) რთულად გასამრავლებელი, ერთეული ეგზემპლარების in vitro კულტურაში შეყვანა.
გაიმართა საქმიანი შეხვედრები მინსკის ცენტრალური ბოტანიკური ბაღის დირექტორთან, ბელორუსიის მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპოდენტთან - ვლადიმირ ტიტოკთან, დირექტორის მოადგილესთან სამეცნიერო დარგში ივან ვოლოდკოსთან, რომელიც ამასთანავე დოქტორანტ მარიამ კანდელაკის სამეცნიერო კონსულტანტია, სწავლულ მდივართან - ლიუდმილა გონჩაროვასთან და ადმინისტრაციის სხვა წარმომადგენლებთან.
ურთიერთთანამშრომლობის ფარგლებში, მცენარეთა ბიოქიმიის და ბიოტექნოლოგიის ლაბორატორიის ხელმძღვანელმა - ბელორუსიის მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპოდენტმა ვლადიმირ რეშეტნიკოვმა და სამეცნიერო პერსონალმა - ვერონიკა ფილიპენიამ და ოლგა ჩიჟიკმა, წინასწარი შეთანხმების საფუძველზე გამოთქვეს მზაობა ბათუმის ბოტანიკური ბაღში მოზარდი იშვიათი და ერთეული ეგზემპლარებით წარმოდგენილი გვარი შქერის (Rhododendron L.) გამრავლების მხრივ პრობლემური მცენარეთა სახეობების in vitro კულტურაში მიკროკლონალური გამრავლების გამოცდილების გაზიარებისათვის. მცენარეთა მიკროკლონალური გამრავლების ტექნოლოგიის სრულყოფისათვის აუცილებელია კვლევების გააქტიურება, ოპტიმალური და სრულყოფილი პირობების შემუშავება, რაც საწინდარი იქნება მცენარეული უჯრედის მორფოგენეტიკური თავისებურებების წარმატებით რეალიზაციისათვის.
მინსკის ცენტრალური ბოტანიკური ბაღიდან ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დეკორატიული მებაღეობის კოლექციებს შეემატა გვარი ზამბახის, ჰემეროკალისის, ქრიზანთემის, ვარდის საბაღო ფორმების 24 ტაქსონის 24 ძირი ცოცხალი მცენარე.
ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის განყოფილების კოლექციებისათვის შემოტანილია გვარ შქერის (Rhododendron L.) კოლექციისათვის ახალი 30 ტაქსონის 115 ძირი, არომატული, წყლის დეკორატიული მცენარეების 10 სახეობის 46 ძირი ცოცხალი მცენარე.
სამეცნიერო ბიბლიოთეკისათვის ჩამოტანილია 4 დასახელების ღირებული ბეჭდური მასალა, რომელიც გადაეცა ბიბლიოთეკის ფონდს.

C 13 - 17 мая этого года, Джулиэта Джакели - руководитель департамента коллекции экзотическихрастений и Мариам Канделаки, куратор коллекции растений отделов Северной Америки и Мексики Батумского ботанического сада, находились в деловой поездке в центральном ботаническом саду Академии наук Минска в Республике Беларусь.
Центральный ботанический сад Минска имеет богатую научно - исследовательскую базу в сферах интродукции и акклиматизации растений, биохимии растений и биотехнологии, декоративном садоводстве и ландшафтной архитектуре, и охране окружающей среды.
В Меморандуме о совместном сотрудничестве, подписанном между Центральным ботаническим садом Минска и Батумским ботаническим садом, предусматривается стажировка и опыт молодых специалистов. В рамках визита состоялось ознакомление с биоэкологическими свойствами таксонов рода Rhododendron в культуре, и введение в культуру ,,invitro,, трудно размножаемых видов (RhododendronL), растущих в Батумском Ботаническом саду.
Деловые встречи состоялись с директором центрального ботанического сада Минска, академии наук Белорусии, Чл. корреспондентом - Владимиром Титоком, с заместителем директора по научной работе Иваном Володькой, который в то же время научный консультант докторанта Мариам Канделаки, с учёным секретарём – Людмилой Гончаровой и другими представителями администрации.
В рамках совместного сотрудничества, Владимир Решетников - руководитель лаборатории биохимии и биотехнологии чл. Корр. Белорусской академии наук и научные сотрудники – Вероника Филипения и Чижик Ольга, выразили готовность поделиться опытом микроклонального размножениия в культуре in vitro редких и проблемных экземпляров вида (Rhododendron L.), растущих в батумском ботаническом саду.
Для развития технологии микроклонального размножения растений необходимо активировать исследования, разработать оптимальные и идеальные условия, которые станут предпосылкой успешной реализации морфогенетических особенностей растительной клетки.
К декоративных садовым коллекциям Батумского ботанического сада из Центрального ботанического сада Минска были добавлены 24 саженца 24 таксонов- ириса, лилейника, хризантем и садовых форм роз.
Для Коллекции отдела экзотических растений завезено 115 новых саженцев 30 таксонов, рода (Rhododendron L),и 46 саженцев 10 видов, ароматических, декоративных водных растений.
Для научной библиотеки, были привезены ценныепечатные материалы 4 наименований, которые былипереданы библиотечному фонду.