ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერის, გიორგი ერმაკოვის ბრძანებით (#362; 12.04.2016 წ.), ა(ა)იპ-ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორად ირაკლი არჩაია დაინიშნა.
ირაკლი არჩაია პროფესიით იურისტია; დაამთავრა ქ. ბათუმის მე-13 საშუალო სკოლა (1987-1998 წწ.), შემდეგ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი (1998-2003 წწ.), სამართალმცოდნეობის სპეციალობით. გავლილი აქვს არაერთი პროფესიული ტრეინინგი, სემინარი და სასწავლო კურსი.
2004-2008 წლებში საქართველოს ადვოკატთა კოლეგიის ადვოკატია, ხოლო 2006 წლიდან დღემდე, საქართელოს ადვოკატთა ასოციაციის წევრი.
2004-2008 წლებში, ირაკლი არჩაია, პარტნიორებთან ერთად ეწეოდა კერძო საადვოკატო საქმიანობას.
2008-2009 წლებში იყო თბილისის სამხატვრო აკადემიის იურიდიული და ადამიანიური რესურსების მართვის სამსახურის მთავარი სპეციალისტი.
2009-2010 წწ.-ში ხელმძღვანელობდა შ.პ.ს. „აჭარის ელექტროკავშირის“ იურიდიული და ადამიანური რესურსების მართვის სამსახურს, ხოლო 2010-2011 წლებში შ.პ.ს. „სილქნეტის“ აჭარის ფილიალის იურიდიული და ადამიანური რესურსების მართვის სამსახურს.
2010 წლის 10 აგვისტოდან, 2011 წლის 20 ივლისამდე, ირაკლი არჩაია ს/ს „სილქნეტის“ გაერთიანებული პროფესიული კავშირების აჭარის ფილიალის თავმჯდომარეა.
2011 წლის აგვისტოდან, 2016 წლის თებერვლამდე იყო საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგანტოს ბათუმის სარეგისტრაციო სამსახურის უფროსი.

По приказу мэра г.Батуми (#362; 12.04.2016 г) директором батумского ботанического сада назначен Ираклий Арчая.
Ираклий Арчая по профессии юрист; окончил №13 среднюю школу г. Батуми (1987-1998г), затем батумский государственный университет им.Ш.Руставели (1998-2003г) по специальности правоведение. Прошел не один профессиональный тренинг, семинар и учебный курс.
2004-2008 г. Адвокат коллегии адвокатов Грузии, с 2006г. до сегодняшнего дня член ассоциации адвокатов Грузии. Параллельно в эти годы он частную адвокатскую деятельность
2008-2009 г. Ираклий Арчая главный специалист службы управления юридических и человеческих ресурсов художественной академии Тбилиси.
В 2009-2019 г. руководил службой управления юридических и человеческих ресурсов ООО ''Электосвязь Аджарии'', в 2010-2011 г. - службой управления юридических и человеческих ресурсов филиала Аджарии ООО ''Силкнет''.
С 10-го августа 2010 г. до 20 июля 2011 г. Ираклий Арчая - председатель филиала Аджарии объединенный профессиональный союзов АО ''Силкнет''.
С августа 2011 г. до февраля 2016 г. начальник регистрационной службы г.Батуми национального агентства публичного реестра Министерства Юстиции Грузии.