ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერის, გიორგი ერმაკოვის ბრძანებით (#362; 12.04.2016 წ.), ა(ა)იპ-ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორად ირაკლი არჩაია დაინიშნა.
ირაკლი არჩაია პროფესიით იურისტია; დაამთავრა ქ. ბათუმის მე-13 საშუალო სკოლა (1987-1998 წწ.), შემდეგ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი (1998-2003 წწ.), სამართალმცოდნეობის სპეციალობით. გავლილი აქვს არაერთი პროფესიული ტრეინინგი, სემინარი და სასწავლო კურსი.
2004-2008 წლებში საქართველოს ადვოკატთა კოლეგიის ადვოკატია, ხოლო 2006 წლიდან დღემდე, საქართელოს ადვოკატთა ასოციაციის წევრი.
2004-2008 წლებში, ირაკლი არჩაია, პარტნიორებთან ერთად ეწეოდა კერძო საადვოკატო საქმიანობას.
2008-2009 წლებში იყო თბილისის სამხატვრო აკადემიის იურიდიული და ადამიანიური რესურსების მართვის სამსახურის მთავარი სპეციალისტი.
2009-2010 წწ.-ში ხელმძღვანელობდა შ.პ.ს. „აჭარის ელექტროკავშირის“ იურიდიული და ადამიანური რესურსების მართვის სამსახურს, ხოლო 2010-2011 წლებში შ.პ.ს. „სილქნეტის“ აჭარის ფილიალის იურიდიული და ადამიანური რესურსების მართვის სამსახურს.
2010 წლის 10 აგვისტოდან, 2011 წლის 20 ივლისამდე, ირაკლი არჩაია ს/ს „სილქნეტის“ გაერთიანებული პროფესიული კავშირების აჭარის ფილიალის თავმჯდომარეა.
2011 წლის აგვისტოდან, 2016 წლის თებერვლამდე იყო საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგანტოს ბათუმის სარეგისტრაციო სამსახურის უფროსი.

With the decree by the Mayor of Batumi Mr. Giorgi Ermakov (#362; 12.04.2016) Mr. Irakli Archaia was appointed a Director of Batumi Botanical Garden.
Irakli Archaia is lawyer with profession; graduated from Batumi Public School N13 (1987-1998) further graduating from the Faculty of Law at Shota Rustaveli Batumi State University (1998-2003); he has undertaken a number of Professional Trainings, Seminars and Courses.
During 2004-2008 he was a Lawyer of Georgian Lawyers; Board; whereas since 2006 a member of Georgian Lawyers’ Association.
During 2004-2008 Irakli Archaia led a private Advocacy activity together with partners.
During 2008-2009 he was a Chief Specialist at Legal and Human Resources Service of Georgian Art Academy.
During 2009-2010 he was the head Legal and Human Resources Service of “Ajara Electric Union” LTD; whereas during 2010-2011 he was the head Legal and Human Resources Service of “Silk Net” LTD
From August 10, 2010 until July 20, 2011 Irakli Archaia was the Head of Ajara Branch of United Professional Union of JSC “Silk Net”;
From August 2011 until February 2016 he was the Head of Batumi Registration Service of National Public Register’s Agency at the Ministry of Justice of Georgia.