მიმდინარე წელს, თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) მიერ გამოცხადებულ კონკურსში, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის წარდგენილმა მცენარეთა დაცვის ხელშემწყობმა პროექტმა გაიმარჯვა, რომლის ავტორიც ბაღის ბიოუსაფრთხოების განყოფილება (უფროსი მირანდა წეროძე) გახლდათ.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით, 16 აგვისტოს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში სტუმრად იმყოფებოდნენ თურქეთის რესპუბლიკის გენერალური კონსული ქ. ბათუმში იასინ თემიზქანი და თურქეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის ადმინისტრაციის თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) თბილისის ოფისის კოორდინატორი მუსტაფა კორქმაზი უწყების თანამშრომლებთან ერთად.
ბაღის ადმინისტრაციაში შეხვედრისას, ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ და საპატიო სტუმრებმა ხაზი გაუსვეს ორმხრივი თანამშრომლობის ასპექტებს, იმ დადებით ტრადიციებს, რომლებიც მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ორ ქვეყანას შორის არსებული კეთილმეზობლური ურთიერთობების განმტკიცების საქმეში.
ორმხრივი თანამშრომლობის და პარტნიორული ურთიერთობების განმტკიცებაზე იყო საუბარი ბაღის ზღვისპირა პარკში გამართულ ცერემონიალზეც, სადაც, თურქეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის ადმინისტრაციის თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) თბილისის ოფისის კოორდინატორმა მუსტაფა კორქმაზმა ბაღს მცენარეთა დაცვის ხელშემწყობი პროექტის ფარგლებში გადასცა ზურგსაკიდი აპარატები (50 ცალი), ბიოლოგიურ პესტიციდები (200 ლიტ.), მწერსაჭერი ხაფანგი (50 ცალი), ფერომონები ხაფანგებისთვის (100 ცალი), რომელთა საერთო ღირებულება 23.659 ამერიკულ დოლარს შეადგენს.
სტუმრებმა, ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერთან გიორგი ერმაკოვთან ერთად დაათვალიერეს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ღირსშესანიშნავი ადგილები, იმყოფებოდნენ ბაღის სანერგე მეურნეობის სათბურში, სადაც გაეცნენ აქ გამოყვანილი მცენარეების ფართო კოლექციას.

Победителем конкурса, объявленном в этом году агентством координации и сотрудничества Турции (TIKA) стал проект батумского ботанического сада. Автором проекта является начальник отдела биобезопасности Миранда Церодзе.
В связи с этим фактом 16 августа батумский ботанический сад посетили генеральный консул Турецкой республики в г.Батуми Ясин Темизкан и координатор тбилисского офиса агентства координации и сотрудничества администрации премьер-министра Турции (TIKA) Мустафа Корзмаз.
Во время встречи в администрации сада директор сада Ираклий Арчая и почетные гости выделили аспекты двустороннего сотрудничества и те положительные традиции, которые играют важную роль в утверждении добрососедских отношений между двумя странами.
Речь о двустороннем сотрудничестве и партнерских отношениях шла и на церемониале в приморском парке, где координатор тбилисского офиса агентства координации и сотрудничества администрации премьер-министра Турции (TIKA) Мустафа Корзмаз передал саду ручные аппартаты (50 штук), биологические пестициды (200 л.) сетки для ловли паразитов (50), феромоны (100), общая стоимость инвентаря 23,659 американских долларов.
Гости вместе с мэром г.Батуми осмотрели достопримечательности батумского ботанического сада, в парниковом хозяйстве, где ознакомились с широкой коллекцией, выращенных здесь растений.