21 მარტს მთელ მსოფლიოში აღინიშნება ტყის დაცვის საერთაშორისო დღე, ამასთან დაკავშირებით, 2015 წლის 20 მარტს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიოლოგიის და ეკოლოგიის სპეციალობის სტუდენტებისათვის ჩატარდა სემინარი: „აჭარის ტყის ეკოსისტემები“. სემინარი ჩაატარეს ბაღის ადგილობრივი ფლორისა და კონსერვაციის განყოფილების თანამშრომლებმა, ბიოლოგიის აკადემიურმა დოქტორებმა დავით ხარაზიშვილმა და ნინო მემიაძემ.
სტუდენტებს მიესალმა და ზოგადად, მათ ტყის დაცვის მნიშვნელობაზე ესაუბრა ბაღის დირექტორმა თამაზ დარჩიძემ.
სემინარის შემდეგ, სტუდენტებმა დაათვალიერეს ამიერკავკასიის ტენიანი სუბტროპიკების ფიტოგეოგრაფიული განყოფილება.
ამავე დღეს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღმა უმასპინძლა არასამთავრობო ორგანიზაცია ,,დემოკრატიისინსტიტუტი-ს ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის (,,ყოფილი პატიმრების, პატიმართა ოჯახისწევრების და პრობაციონერების რეაბილიტაციის და რესოციალიზაციის ხელშეწყობა) ბენეფიციარებს, რომლებმაც ბაღის თანამშრომლებთან ერთად, მონაწილეობა მიიღეს ბაღში მცენარეთა საგაზაფხულო დარგვის ღონისძიებებში.

21 марта во всем мире отмечается международный день защиты леса, в связи с этим 20 марта 2015 года в батумском ботаническом саду для студентов специальности биологии и экологии батумского государственного университета им. Ш.Руставели состоялся семинар: ''Экосистемы лесов Аджарии''. Семинар провели сотрудники департамента местной флоры и консервации сада. Академический доктор биологии Давид Харазишвили и Нино Мемиадзе.
Студентов приветствовал директор сада Тамаз Дарчидзе. Он говорил о значении защиты леса.
После завершения семинара студенты осмотрели фитогеографический отдел влажных субтропиков Закавказья
В этот же день в саду находились бенефициары проекта неправительственной организации ''Института демократии'' (''Содействие в ресоциализации и реабилитации пробационеров, бывших заключенных и членов семей заключенных''), который финансируется Евросоюзом. Они приняли участие в весенней посадке растений в саду.