ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორი ირაკლი არჩაია, ადგილობრივი ფლორის და კონსერვაციის დეპარტამენტის უფროსი დავით ხარაზიშვილი და ამავე დეპარტამენტის ჰერბარიუმის ფონდის ხელმძღვანელი ნინო მემიაძე მიმდინარე წლის 10 ივლისიდან 20 ივლისის ჩათვლით მივლინებით იმყოფებოდნენ ქ. მიუნხენში (გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკა) მიუნხენ-ნიმფემბურგის და შახენის ალპურ ბოტანიკურ ბაღებში.
ვიზიტის ფარგლებში, მოეწყო გასვლა შახენის ალპურ ბოტანიკურ ბაღში, რომელიც ზღვის დონიდან 1800 მ. სიმაღლეზე მდებარეობს. ადგილზე მოხდა ალპური ბაღის სტრუქტურის და მცენარეთა კოლექციების გაცნობა. შახენის ალპური ბაღი 1 ჰა ფართობზეა განლაგებული და კოლექციაში 1000 - მდე ველური სახეობის მცენარეა თავმოყრილი მსოფლიოს სხვადასხვა მაღალმთიანი რეგიონებიდან, მათ შორის კავკასიიდან და საქართველოდან.
გაიმართა შეხვედრა მიუნხენ - ნიმფენბურგის ბოტანიკური ბაღის და ბოტანიკის ინსტიტუტის დირექტორთან, ქალბატონ სუზან რენნერთან.
მენეჯმენტის, სტრუქტურის, მცენარეთა კოლექციების, საკონსერვაციო და საგანმანათლებლო პროგრამების, თესლთა გაცვლის ფონდის გაცნობის შემდეგ ჩვენი თანამშრომლები ეწვივნენ ბოტანიკის ინსტიტუტის ჰერბარიუმის ფონდს, სადაც ჰერბარიუმის ფონდის ხელმძღვანელთან ერთად განიხილეს ყველა მნიშვნელოვანი და საკვანძო საკითხები, რაც აუცილებელია თანამედროვე ჰერბარიუმის ფონდის და მონაცემთა ბაზის არსებობისათვის.
ჩვენი კოლეგების,-ანდრეას გრიოგერის და ვოლფრამ ლობინის დახმარებით მოეწყო ორდღიანი ტური ქ. ფრანქფურტის მუნიციპალურ და ქ. ვურცბურგის საუნივერსიტეტო ბოტანიკურ ბაღებში.

Директор батумского ботанического сада Ираклий Арчая, начальник департамента местной флоры и консервации Давид Хизанишвили и руководитель фонда гербария этого же департамента Нино Мемиадзе с 10 июля по 20 июля текущего года находились в командировке в г.Мюнхене (Германия) в ботаническом саду Мюнхен-Нимфенбурга и альпийском ботаническом саду Шахена.
В рамках визита состоялся визит в альпийский ботанический сад Шахена, который расположен на высоте 1800 метров над уровнем моря. На месте ознакомились со структурой альпийского сада и коллекцией растений. Альпийский сад Шахена раскинут на 1 гектаров площади, и в его коллекции собраны до 1000 диких видов растений с различных высокогорных регионов мира, в том числе с Кавказа и Грузии.
Состоялась встреча с директором ботанического сада Мюнхен-Нимфенберга и института ботаники госпожой Сюзан Реннер.
После ознакомления с менеджментом, структурой, коллекциями растений, консервационными и просветительскими программами, семенным фондом обмена наши сотрудники посетили фонд гербария института ботаники, где с руководителем фонда гербария рассмотрели все значительные и ключевые вопросы, которые важны в деле существования современного фонда гербария и базы данных.
При содействии наших коллег – Андрея Гриогери и Вольфрама Лобина был устроен двухдневный тур в университетских ботанических садах Франкфуртского и Верцбургского муниципалитетов.