7 დეკემბერს, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ინიციატივით, სასტუმრო „ოაზისის“ საკონფერენციო დარბაზში, საშიში ინვაზიური მავნებლის, აზიური ფაროსანას მონიტორინგისა და კონტროლისადმი მიძღვნილი სამუშაო შეხვედრა - ,,აზიური ფაროსანას მონიტორინგისა და კონტროლის სტრატეგია“ გაიმართა.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს: სსიპ - სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის წარმომადგენლებმა, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, მუნიციპალიტეტების მერიის ბუნებრივი რესურსებისა და აგრარულ საკითხთა სამსახურებმა, საქართველოს თხილის მწარმოებელთა ასოციაციამ, საქართველოს მეფუტკრე ფერმერთა ასოციაციამ, აჭარის სატყეო სააგენტომ, რეგიონის სასწავლო და სამეცნიერო-კვლევითი ორგანიზაციებისა და ართვინის ჭოროხის უნივერსიტეტის წრმომადგენლებმა, ასევე ყველა იმ დაინტერესებულმა იურიდიულმა და ფიზიკურმა პირებმა, რომლებიც აქტიურ კოორდინაციაში იყვნენ ფაროსანებთან ბრძოლის საკოორდინაციო შტაბთან.
სამუშაო შეხვედრის მიზანი იყო, აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ გატარებული ღონისძიებების შედეგად მიღებული სამეცნიერო და პრაქტიკული მნიშვნელობის ინფორმაციების, მოსაზრებების, ცოდნისა და გამოცდილების ურთიერთ გაზიარება; მავნებლის მონიტორინგისა და მის წინააღმდეგ ბრძოლის პრევენციული ღონისძიებების გატარებისა და ქვეყნის სამოქმედო გეგმის გაცნობა.
შეხვედრაზე გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი ბათუმის ბოტანიკურ ბაღსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ლაბორატორიული კვლევის ცენტრს შორის, რომელსაც ბაღის დირექტორმა, ირაკლი არჩაიამ და ლაბორატორიული კვლევის ცენტრის ხელმძღვანელმა, რამაზ სურმანიძემ მოაწერეს ხელი.

7 декабря в конференц-зале отеля ''Оазис'' по инициативе Батумского ботанического сада состоялась конференция, посвященная Мониторингу и Контролю опасного вредителя – Азиатского мраморного клопа - ''Стратегия мониторинга и контроля Азиатского Мраморного клопа''.
В конференции приняли участие: ЮЛПП - Национальное агентство питания, представители Академии сельскохозяйственных наук, Министерство сельского хозяйства Автономной Республики, учреждения природных ресурсов и сельского хозяйства муниципалитета Мэрии, ассоциация производителей орехов Грузии, ассоциация фермеров-пчеловодов Грузии, Агентство лесного хозяйства Аджарии, представители региона академических и научно-исследовательских организаций и университета Артвин Чорохи, а также все те заинтересованные юридические и физические лица, которые активно сотрудничали с штаб-квартирой в координации борьбы с мраморными клопами.
Цель рабочей встречи состоялась в том, чтобы поделиться информацией, мнениями, знаниями и опытом, имеющими научное и практическое значение в результате мер, принятых против азиатского мраморного клопа; Принять превентивные меры по мониторингу и борьбе с вредителями и представить план действий страны.
Между Батумским ботаническим садом и Центром лабораторных исследований Министерства сельского хозяйства Аджарской автономной республики был подписан Меморандум о сотрудничестве, который подписали Ираклий Арачаиа, директор сада, и Рамаз Сурманидзе, руководитель лаборатории исследовательского центра.