დღეს, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის დღის აღსანიშნავად, ბათუმის ბოტანიკურმა ბაღმა ქალაქ ბათუმის N26 საჯარო სკოლის ინკლუზიური სწავლების ცენტრის მოსწავლეებს და მათ აღმზრდელ-მასწავლებლებს უმასპინძლა.
ცენტრის აღსაზრდელებთან და პედაგოგებთან ერთად, ბოტანიკურ ბაღში იმყოფებოდნენ აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი ინგა შამილიშვილი, მინისტრის მოადგილე ირაკლი თავბერიძე, აჭარის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი ზაალ მიქელაძე და ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილე ლელა სურმანიძე.
სტუმრებმა გაისეირნეს ელექტრომობილებით, დაათვალიერეს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ფიტოგეოგრაფიული განყოფილებები, ბაღის ღირსშესანიშნავი ადგილები და პარკები.
აღსანიშნავია, რომ 14 ივნისი, საქართველოში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების დაცვის დღედ, საქართველოს პარლამენტის მიერ, 2000 წელს გამოცხადდა. ამ დღის მიზანია, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ადამიანების სოციალური იზოლაციის დაძლევა, საზოგადოებაში მათ მიმართ არსებული ნეგატიური სტერეოტიპების რღვევა და მათი რეალური შესაძლებლობების წარმოჩენა.

Today, for celebrating the Day of Protecting the Rights of the Persons with Disabilities Batumi Botanical Garden hosted the students and teachers of Inclusive Education Centre of Batumi Public School N26.
Together with the students and teachers of the Centre, the Minister of Education, Culture and Sport of Ajara A/R Inga Shamilishvili, Deputy Minister Irakli Tavberidze, Minister of Health and Social Care of Ajara A/R Zaal Mikeladze and Deputy Mayor of Batumi Lela Surmanidze visited Batumi Botanical Garden.
The guests saw around the Garden on Electric Cars, having visited phyto-geographical divisions of the Garden, sightseeing of the Garden and Parks.
It is noteworthy that June 14 was announced as the Day of Protecting the Rights of the Persons with Disabilities by the Parliament of Georgia in 2000. The aim of this day to to overcome social isolation towards the Persons with Disabilities, violating the stereotypes established towards them among the.