2017 წლის 8 სექტემბერს, ბათუმის ბოტანიკურმა ბაღმა კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ეკოლოგიური განათლების სკოლას უმასპინძლა (CACSEE - Central Asian and Caucasus School for Ecological Education), რომელსაც 2014 წელს ჩაეყარა საფუძველი ბერლინში (გერმანია).
ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში წინასწარ დაგეგმილი სალექციო და საექსკურსიო რაკურსი მიმართული იყო ბაღის მდიდარი მცენარეთა კოლექციების ანალიზის შინაარსზე, რომელიც ეფუძნება კლასიკური ბოტანიკური ბაღების მოღვაწეობის ისეთ პრინციპებს, როგორიცაა მცენარეთა გეოგრაფია, სისტემატიკა, მორფოლოგია-ანატომია, ობიექტების კომპლექსური კვლევის მეთოდოლოგია, ფიტოსანიტარული მონიტორინგი, რესურთმცოდნეობა, ლანდშაფტური დაგეგმარება, გლობალური და ეროვნული წითელი ნუსხით დაცული სახეობების დაცვა-აღდგენის შესაძლებლობები, გარემოსდაცვითი განათლება და სხვა .
მსოფლიოს შვიდი ქვეყნის წამყვანი უნივერსიტეტების ბიოლოგიის სპეციალობის სტუდენტებსა და ლექტორებს ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში მიესალმა და შემდგომი წარმატებები უსურვა დირექტორის მოადგილემ ბიძინა ფერცელიძემ, სალექციო და საექსკურსიო კურსი წარმართეს ბაღის ეგზოტურ მცენარეთა დეპარტამენტის უფროსმა ჯულიეტა ჯაყელმა და ბაღის დენდროლოგმა გია ბოლქვაძემ; კოლხეთის რელიქტურ ტყეებისა და ჰერბარიუმის ფონდში დაცულ ნიმუშების შესახებ ესაუბრა ბაღის ადგილობრივი ფლორისა და კონსერვაციის დეპარტამენტის უფროსმა დავით ხარაზიშვილმა; მეთესლეობის ფონდის მუშაობა - თესლების სიის (Index Seminum) გამოცემის, მსოფლიო ბოტანიკურ ბაღებთან თანამშრომლობის, ბაღის ტერიტორიასა და ექსპედიციის შედეგად თესლების შეგროვების მეთოდებზე, მათი შენახვისა და გამოცდის შესახებ ესაუბრა ბაღის წამყვანმა სპეციალისტებმა: თამარა ცხოიძემ და მარია ოვჩინიკოვამ, მეთესლეობის ფონდის ტექნიკურმა მუშაკებმა - გულნარა ჩხაიძემ და ნელი ზოიძემ მოამზადეს მათთვის საინტერესო ეგზოტების, ბაღის 2016-2017 წლის თესლების სიაში №44 შეტანილი ეგზოტების 10 სახეობის თესლების ნიმუში, რომლებიც მათ საჩუქრად გადაეცათ.
ეკო-სკოლის ხელმძღვანელებმა და მონაწილეებმა მადლობა გადაუხადეს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაციასა და თანამშრომლებს გულთბილი მიღების, მასპინძლობისა და საინტერესო ლექციებისათვის. გამოთქვეს სურვილი შემდგომი საქმიანი ურთიერთთანამშრომლობისათვის.
აღსანიშნავია, რომ ეკო-სკოლის მიზანია მსოფლიოს სხვადასხვა უმაღლესი სასწავლებლების ახლგაზრდა სტუდენტებს, მკვლევარებს, ლექტორებს და მოგზაურობით დაინტერესებული პირებს გააცნოს კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ბიოლოგიური მრავალფეროვნება, დაცულ ტერიტორიები, ბუნების არაცოცხალ ძეგლები და კულტურული მემკვიდრეობა. ეკო-სკოლის საბაზისო გეგმას წარმოადგენს რეგიონების იმ ეკოლოგიური პრობლემების შესწავლა, რომლებიც მჭიდროდაა დაკავშირებული ეკონომიკურ და სოციალურ ასპექტებთან.

On September 8, 2017 Batumi Botanical Garden hosted the Central Asian and Caucasus School for Ecological Education (CACSEE), having been established in 2014 in Berlin (Germany).
Previously planned lecturing and excursion recourse was directed towards the content of analysis of rich plant collections of the Garden, being based on such principles of the activity of classical botanical gardens, as Geography, systematics, morphology-anatomy, complex research methodology of the objects, phyto-sanitary monitoring, resource study, landscape planning, possibilities of protection and restoration of the species protected with Global and National Red List, environmental education, etc.
The students and lecturers with the specialty of Biology from seven leading countries of the world were welcomed and wished further success by the Deputy Director of the Garden Mr. Bidzina Pertselidze,
The head of Exotic Plants Deparment Ms. Julieta Jakeli and Dendrologist of the Garden Mr. Gia Bolkvade delivered a lecture and excursion course; the head of Local Flora and Conservation Department Mr. David Kharazishvili talked about the samples protected in relic forests of Kolkheti and Herbarium Collection. Leading specialists of the Garden Tamara Tskhoidze and Maria Ovchinikova talked about the activity of the seed-growing foundation – edition of the list of seeds (Index Seminum), cooperation with the World Botanical Gardens, the methods of seed collection on the territory of the Garden and as the result of expedition, Technical personnel of the Seed-Growing Fund – Gulnara Chkhaidze and Neli Zoidze prepared the samples of 10 species of seeds included in the List N44 of the Garden Seed collection of 2016-2017, being granted to them.
The organizers and participants of the Eco-School thanked the Administration of Batumi Botanical Garden and the Staff for hurtful reception, hospitality and interesting lectures, expressing willingness for further business relationship.
It is noteworthy that the aim of the Eco-School is to introduce young students from higher institutions, researchers, lecturer and persons interested in travelling with the biological diversity of Caucasus and Central Asia, protected areas, non-living monuments of the Nature and cultural heritage. Basic plan of the Eco-School is to study ecological conditions of the regions being closely related to economic and social aspects.