ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორის, ირაკლი არჩაიას მოწვევით, 2017 წლის 06 ოქტომბერს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს ცნობილი იტალიელი ლანდშაფტის არქიტეტორი რიკარდო დისპერატი სტუმრობდა.
ბაღის ადმინისტრაციაში სტუმართან გაიმართა საქმიანი შეხვედრა, რომელსაც ესწრებოდნენ ბაღის დირექტორი ირაკლი არჩაია, დირექტორის მოადგილე ლევან აფხაზავა და ბაღის ლანდშაფტის არქიტექტორი ნინო გამხოშვილი.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა გიორგი გაბრიჩიძის სახელობის ზღვისპირა პარკის სარეაბილიტაციო პროექტთან დაკავშირებული დეტალები, რომელიც გულისხმობს პარკში საპიკნიკე, საკემპინგე, ევროპული ბულვარის, ბავშვთა და საკონფერენციო სივრცის მოწყობის თეორიულ, ტექნიკურ და არქიტექტურულ-ლადშაფტურ საკითხებს.
სტუმრის მიერ გაზიარებულ იქნა ბაღში განხორციელებული ახალი თანამედროვე ლანდშაფტური სიახლეები. შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ ბატონი რიკარდო მჭიდროთ ითანამშრომლებს ბაღთან, გაუწევს კონსულტაციებს და მონაწილეობას მიიღებს საპროექტო სამუშაოების შემუშავებაში. ბაღს შუამავლობას გაუწევს მსოფლიო ლანდშაფტის არქიტექტურულ ორგანიზაციებში. სტუმარმა აგრეთვე გამოთქვა მზადყოფნა, დახმარება გაუწიოს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ლანდშაფტის არქიტექტორს ჩაერთოს მსოფლიო ლანდშაფტურ სემინარებსა თუ კონფერენციებში.
სტუმარმა დაათვალიერა ბოტანიკური ბაღის საპარკე ტერიტორიები და აღფრთოვანდა ბოტანიკური ბაღის ადგილმდებარეობით და მცენარეთა მრავალფეროვნებით.
აღსანიშნავია, რომ ბატონ რიკარდოს, თანამედროვე ლადშაფტური სივრცეები შექმნილი აქვს სხვადასხვა ქვეყნების დედაქალაქების აეროპორტებში, ასევე განაშენიანებული აქვს, როგორც ბოტანიკური ბაღები, ასევე კერძო პარკები და ბაღები.

By the invitation of the Director of Batumi Botanical Garden Mr. Irakli Archaia, on October 6, 2017 Batumi Botanical Gardenw as visited by a famous Italian landscape architect Mr. Riccardo Disperati.
A business meeting was held with the garden Amdinistration, being attended by the Director of Batumi Botanical Garden Mr. Irakli Archaia, Deputy Director Mr. Levan Abkhazava da Landscape Architect of the Garden Ms. Nino Gamkhoshvili.
The details related to rehabilitation project of Giorgi Gabrichidze Seaside Park were disussed during th meeting, which considers theoretical, technical and architectural-ladscape issues of araging picnic, camping, European Boulevard, children and conference space in the park.
Modern development in landscape design were shared by the guest. As it was decided at the meeting Mr. Riccardo will closely cooperate with the Garden, providing consultations and participate in development of project design work, playing a mediator’s role in world architectural organizations. The guests also expressed readiness to assist a Landscape Architect of the Garden to get involved in the World Landscape Seminars and Conferences.
The guest visited park area of the Garden and was excited by the location of the Botanical Garden and its plant diversity.
It is noteworthy that Mr. Riccardo has formed modern landscape areas in a number of Airports of the Capitals throughout the world, having cultivated Botanical gardens, as well as private parks and gardens.