ბათუმის ბოტანიკურმა ბაღმა წელს, მეოთხედ, ბამბუკების გამოფენას უმასპინძლა, რომელიც მიმდინარე წლის 29 აპრილს ზედა პარკის პანორამულ გადასახედზე გაიმართა და მასში, უამრავმა მოწვეულმა სტუმარმა, ადგილობრივმა თუ უცხოელმა ვიზიტორმა მიიღო მონაწილეობა.
''მოხარული ვარ, რომ დღევანდელ დღეს, ბოტანიკურ ბაღში მობრძანებულ უამრავ სტუმარს, ადგილობრივ თუ უცხოელ ვიზიტორს ვხედავ. ბამბუკების დღევანდელი ჩვენი ტრადიციული გამოფენა, კიდევ ერთხელ მარწმუნებს იმაში, რომ ბათუმის ბოტანიკური ბაღი კვლავ რჩება რეგიონის ერთ-ერთ უმთავრეს დათვალიერების ობიექტად. ამაზე მეტყველებს, ვიზიტორთა ის დინამიკა, რაც ბოლო პერიოდში სახეზე გვაქვს. მიხარია, რომ ბაღი ყველა მიმართულებით დინამიურად ვითარდება, რაც მთავარია, მოტივირებულია თანამშრომელთა დიდი ნაწილი, რაც მიღწეული წარმატებების ძირითადი ფაქტორი გახლავთ. ბაღის ადმინისტრაცია, ბაღის წინაშე მდგარი ამოცანების დასაძლევად მოწოდების სიმაღლზე დგას. ვიმედოვნებ, რომ ასევე ერთსულოვნად, შემართებითა და კვალიფიციური მიდგომით გავაგრელებთ ყველა წამოწყებას და მივიყვანთ ბოლომდე, რაც მნიშვნელოვნად განსაზღვრავს ბაღის ხვალინდელ იერ-სახეს'', - აღნიშნა თავის გამოსვლაში ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ.
გამოფენაზე, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ბაღის კოლექციიდან წარმოდგენილი იყო16 სახეობის ბამბუკი. აქვე, მობრძანებულ საზოგადოებას, საშუალება ჰქონდა დაეთვალიერებინა ბამბუკისაგან დამზადებული აქსესუარები, რომელთა შეძენაც ადგილზევე შეეძლო.
გურმანებს, საზოგადოებრივი კოლეჯი ''ახალი ტალღა'' გაუმასპინძლდა ბამბუკისაგან დამზადებული სხვადასხვა სახის დესერტებითა და კოქტეილით.

В Батумском ботаническом саду, 29 апреля 2010 года на панорамной площадке верхнего парка состоялась четвертая по счёту в этом году выставка бамбука, и в ней приняли участие множество приглашенных, местных или иностранных гостей.
''Я рад, что сегодня вижу множество местных или иностранных гостей, посетивших Ботанический сад. Сегодняшняя традиционная выставка бамбуков еще раз подтверждает мне то, что Батумский ботанический сад остается одним из важнейших объектов региона для посещения.Это говорит о динамике посетителей, которую мы имеем за последнее время. Я рад, что сад развивается динамично во всех направлениях, и, самое главное, мотивированы сотрудники, что является ключевым фактором достигнутого успеха. Администрация сада стоит на пьедестале преодоления всех задач, с которыми сталкивается сад. Надеюсь, что мы все будем продолжать работать вместе с единодушными, гибкими и квалифицированными подходами и доведем все начатые дела до конца, что позволит значительно улучшить будущее лицо сада'', - заявил Ираклий Арчая, директор Батумского ботанического сада.
На выставке было представлено 16 сортов бамбука из коллекции Батумского Ботанического сада. Здесь также посетители имели возможность увидеть аксессуары из бамбука, которые можно было купить на выставке.
Общественный колледж ''Новая волна'' угостили гурманов, посетителей разнообразными десертами и коктейлями из бамбука.