ბათუმის ბოტანიკური ბაღის 105 წლისთავის საიუბილეოდ მრავალი საინტერესო ღონისძიებაა დაგეგმილი, რომლის ფარგლებში, 01 ნოემბერს, სასტუმრო „ოაზისში“ ჩატარდა ამ ღირსშესანიშნავი დღისადმი მიძღვნილი ბოტანიკოსთა საერთაშორისო სიმპოზიუმი თემაზე - „კოლხეთის მცენარეთა სამყარო: მრავალფეროვნება, ეკოლოგია, კონსერვაცია“.
სიმპოზიუმში 7 ქვეყნის (აშშ, ინგლისი, იტალია, ბელარუსი, უკრაინა, რუსეთი, თურქეთი) 150-მდე ბოტანიკური ბაღის და ბოტანიკური ორგანიზაციის, მათ შორის უშუალოდ, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის და საკანონმდებლო, სამთავრობო და დარგობრივი უწყებების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
სიმპოზიუმი გახსნა ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ, რომელმაც აღნიშნა, რომ 105 წლისთავს ბოტანიკური ბაღი ახალი გამოწვევებით, ახალი საერთაშორისო კავშირებით და სამეცნიერო-კვლევითი პოტენციალით შეხვდა, ხაზი გაუსვა გოდერძის ალპური ბაღის დაფუძნების მნიშვნელობას, მის განსახორციელებლად, აჭარის მთავრობის და ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერიის ქმედით მხარდაჭერას და მასში, მეგობარი და პარტნიორი ორგანიზაციების აქტიურ ფინანსურ და მორალურ ჩართულობას. „განსაკუთრებული მადლობა მინდა გადავუხადო, წინსვლა და ახალი წარმატებები ვუსურვო ბაღის ყველა თანამშრომელს, ვინც დაუღალავი შრომითა და რუდუნებით დღემდე მოიტანა ბაღი, ვინც ყოველდღიურად ზრუნავს მასზე და ასე ნათლად წარმოაჩენს უნიკალური ბაღის წარსულსა და დღევანდელობას“, აღნიშნა ბაღის დირექტორმა.
სიმპოზიუმის მონაწილეებს მიესალმა ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერი გიორგი ერმაკოვი, რომელმაც ბაღის თითოეულ თანამშრომელს და ღონისძიების მონაწილეებს მიულოცა ღირსშესანიშნავი დღე.
მონაწილეებს მიესალმა და იუბილე მიულოცა აჭარის მთავრობის თავმჯდომარემ ზურაბ პატარაძემ, რომელმაც აღნიშნა, რომ „ყოველწიურად მზარდია ბოტანიკურ ბაღში ვიზიტორთა რაოდენობა: 2017 წლის ზაფხულში კი 35 %-იანი ზრდა დაფიქსირდა, რაც მე განსაკუთრებითმახარებს.
განსაკუთრებით მახარებს და მეამაყება ასევე ახალი და ინოვაციური პროექტი - ალპური ბოტანიკური ბაღი, რომლის იდეა მართლაც უნიკალურია: ერთი მხრივ იგი ბუნებრივი სიმდიდრისა და ფლორისტული მრავალფეროვნების გრძელვადიან კონსერვაციას და ეკოსისტემის შენარჩუნებას ემსახურება, მეორე მხრივ კი ხელს უწყობს მაღალმთიანი აჭარის ტურისტული პოტენციალის გაზრდას, ინვესტიციების მოზიდვას და ეკონომიკური სარგებლის შექმნას მთის მოსახლეობისთვის“.
მისასალმებელი სიტყვებით წარსდგენ და ბაღის დირექტორს საიუბილეო ადრესები გადასცეს მოწვეულმა სტუმრებმა, როგორც ჩვენი ქვეყნიდან, ისე უცხოეთიდან.
საზეიმო ნაწილის შემდეგ, სიმპოზიუმზე გაკეთდა პრეზენტაციები და საინტერესო მოხსენებები.
02 ნოემბერს, სტუმრები გაემგზავრებიან მაღალმთან აჭარაში, სადაც დაათვალიერებენ აჭარისწყლის ხეობის ღირსშესანიშნავ ადგილებს და ესტუმრებიან საქართველოს საპატრიარქოს ხიჭაურის ტბელ აბუსერისძის სახელობის უნივერსიტეტს, სადაც, მათვის გაიმართება საზეიმო მიღება.
საიუბილეო ღონისძიებების დასკვნით დღეს, 03 ნოემბერს, სიმპოზიუმის მონაწილეებისათვის გათვალისწინებულია ექსკურსია ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში და ქ. ბათუმის მიმდებარე ტერიტორიებზე (ეთნოგრაფიული მუზეუმი „ბორჯღალო“ და გონიოს ციხე), ასევე ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ისტორიული კადრების კინოჩვენება და კონცერტი ბათუმის მუსიკალურ ცენტრში.

To celebrate 105th anniversary of Batumi Botanical Garden a number of interesting events are planned, in the framework of which on November 1 an International Botanicians’ Symposium of the topic: „Plant World of Colchis: Diversity, Ecology, Conservation ” was held at the Hotel Oasis.
The representatives of up to 150 Botanical Gardens and Botanical Organizations from 7 countries (USA, UK, Italy, Belorussia, Ukraine, Russia and Turkey), among them Batumi Botanical Garden and Legislative, Executive and Sectoral bodies are participating in the Symposium.
The Symposium was opened by the Director of Batumi Botanical Garden Mr. Irakli Archaia, who noted that 105th Anniversary was met with new challenges, international links and scientific-research potential by the Botanical Garden, emphasizing the importance of establishing an Alpine Botanical Garden, effective support of Ajara Government and Batumi City Hall for implementing this project as well active financial and moral support extended by friends and partner organizations. “I would like to particularly thank all the employees of the Garden, wish them progress and new success, having brought the Garden with extreme efforts and daily care down to the present day and vividly highlighting the past and present day of an unique Garden” noted the Garden Director.
The participants of the Simposium were welcomed by the Mayor of Batumi Mr. Giorgi Ermakov, congratulating a remarkable day to all the employees of the GArden and event participants.
The participants were also greeted by the Chairman of Ajara A/R Government Mr. Zurab Pataradze, Congratulating on the Jubilee Anniversary, noting that “the number of visitors is increased annually, in summer of 2017 35% growth was fixed, which I am particularly happy for. I am very proud and happy for every new and innovative project of the Garden – Alpine Botanical Gardena, the idea of which is undoubtedly unique: which on the one hand, serves a long-term conservation of the natural richness and florist diversity and preservation of the ecosystem and on the other hand, supports increasing tourist potential of mountainous Ajara, attraction of investment and forming an economic income for the mountain population”.
Welcome speeches were made by the local as well as foreign invited guest, giving Jubilee addresses to the Garden Director.
After finishing a Festive part, interesting presentation and speeches were made at the Symposium.
On November 2, the Guest will leave to high-mountainous Ajara, visiting the sightseeing of Adjaristsqali Gorge and Tbel Abuseridze Khichauri Institute at the Patriarchy of Georgia, where a Festive Reception will be held for the gusts.
On the final day of the Jubilee Event, November 3, 2017 an Excursion to Batumi Botanical Garden and on the territory of Batumi (Ethnographic Museum “Borjgalo” and Gonio Fortress), as well as showing Historical film on Batumi Botanical Garden and Concert at Batumi Art Center is planned for the participants of Symposium.