2017 წლის 23 დეკემბერს, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა და ჯანდაცვის ფაკულტეტის ბიოლოგიის დეპარტამენტში შედგა ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის დეპარტამენტის თანამშრომლის, ბულბული ბოლქვაძის სადისერტაციო ნაშრომის: ,,ცენტრალური და სამხრეთ კოლხეთის ზღვისპირა დაბლობის დიუნებისა და მტკნარწყლიანი ტბორების მცენარეულობა, კონცერვაცია და გონივრული გამოყენება’’ დაცვა.
თემის სამეცნიერო ხელმძღვანელები არიან: გერმანიის გრეიფსვალდის უნივერსიტეტის ექსტრაორდინალური პროფესორი ჰანს ჰიუსტენი და ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფიტოპათოლოგიისა ბიომრავალფეროვნების ინსტიტუტის კოლხეთის ტორფნარებისა და წყლის ეკოსისტემების კონსერვაციის განყოფილების ხელმძღვანელი, ბიოლოგიის აკადემიური დოქტორი იზოლდა მაჭუტაძე.
შემფასებლები: შამილ შეთეკაური, ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი; ირაკლი მიქელაძე, ბიოლოგიის დოქტორი, ბათუმის შოთა რუსთაველი სსახელმწიფო უნივერსიტეტის ფიტოპათოლოგიისა და ბიომრავალფეროვნების ინსტიტუტის ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგისა და კონსერვაციის განყოფილების უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი; ნინო ძოწენიძე, ბიოლოგიის დოქტორი, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი.
ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაცია, ბაღის მრავალრიცხოვან კოლექტივთან ერთად ულოცავს ქალბატონ ბულბული ბოლქვაძეს ბიოლოგიის აკადემიური დოქტორის ხარისხის მინიჭებას და უსურვებს შემდგომ სამეცნიერო წარმატებებს.

On December 23, 2017 a defence of the Dissertation Thesis: “Vegetation of the seaside lowland dunes and freshwater ponds of Central and Southrn Kolkheti, conservation and reasonable application” by the employee of the Exotic Plan Collection Department at Batumi Botanical Garden Ms. Bulbuli Bolkvadze was held at the Department of Biology of the Faculty of Natural Sciences and Healthcare of Shota Rustaveli Batumi State University.
Scientific Leaders of the Dissertation are: Extraordinary Professor of Greifswald University of Germany Hans Husten and Head of the Division of Kolkheti Peatland and Water Eco-systems of Phyto-Pathology Institute at Shota Rustaveli Batumi State University, Academic Doctor of Biology Ms. Izolda Machutadze.
Evaluators: Shamil Shetekauri, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University; Irakli Mikeladze, Doctor of Biology, Head of Biodiversity Monitoring and Conservation Department of Phyto-Pathology Institute at Shota Rustaveli Batumi State University; Scientific Worker Nino Dzotsenidze, Doctor of Biology, Associate Professor of Akaki Tsereteli Kutaisi State University.
The Administration of Batumi Botanical Garden together with the whole staff of the Garden congratulates Ms. Bulbuli Bolkvadze on being granted with the degree of Academic Doctor of Biology and wishes her further scientific success.