13 სექტემბერს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში, ბოტანიკურ ბაღსა და ბათუმის გამწვანებისა და ლანდშაფტური დაგეგმარების სამსახურს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომელსაც ხელი მოაწერეს ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ და გამწვანებისა და ლანდშაფტური დაგეგმარების სამსახურის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, დავით ვარშანიძემ.
''ბათუმის ბოტანიკურ ბაღსა და ბათუმის გამწვანებისა და ლანდშაფტური დაგეგმარების სამსახურს შორის ტრადიციული თანამშრომლობა არსებობს. თანამშრომლობის ფარგლებში, ბევრი საინტერესო და შედეგზე ორიენტირებული ერთობლივი პროექტი განხორცილდა, რაც ვფიქრობ, სამომავლოდაც გაგრძელდება და უფრო მასშტაბურ და კოორდინირებულ სახეს მიიღებს'', განაცხადა ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ, რომელმაც მადლობა გადაუხადა კოლეგას და მთელ მის კოლექტივს აქტიური თანამშრომლობისა და თანადგომისათვის.
''ბედნიერი ვარ, ხელმძღვანელის რანგში, ვიმყოფებოდე საუკუნოვან ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში, რომელსაც უმდიდრესი სამეცნიერო-კვლევითი, შემეცნებით-საგანმანათლებლო და ტურისტულ-ესთეთიკური ტრადიცია აქვს. სასიხარულოა, რომ აღნიშნული მემორანდუმით, ჩვენს ორგანიზაციებს შორის მუდმივად განვითარდება ურთიერთსასარგებლო კონტაქტები საქმიანობის სხავდასხვა სფეროში, რაც საშუალებას მოგვცემს, კიდევ უფრო მეტი სარგებელი მოვუტანოთ, ერთმანეთს'' - აღნიშნა დავით ვარშანიძემ, რომელმაც მადლობა გადაუხადა ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაციას, მთელ შრომით კოლექტივს სასიკეთო თანამშრომლობისათვის.
ორგანიზაციების ხელმძღვანელებმა, თანმხლებ პირებთან ერთად, გაისერნეს ელექტრომობილებით, დაათვალეიერეს ბაღის ფლორისტული განყოფილებები და ღირსშესანიშნავი ადგილები.

On September 13, 2018 a Memorandum of Understanding was concluded between Batumi Botanical Garden and Landscape Planning Services at Batumi Botanical Garden, which was signed by the Director of the Garden Mr. Irakli Archaia and Interim Director of Planting and Landscape Planning Service Mr. David Varshanidze.
''Experience of the traditional cooperation exists between Batumi Botanical Garden and Landscape Planning Services. In the frame of cooperation, a number of interesting and result-oriented projects were implemented, which we think will continue in the future and will take more large-scale and coordinated form”, stated the Director of the Garden Mr. Irakli Archaia, thanking the colleague and the whole staff for active cooperation and support''.
''I am happy to be at the Batumi Botanical Garden with the century-long history having rich scientific-research, cognitive-educational and tourist-aesthetic traditions in the capacity of the Director. It is noteworthy that this Memorandum will greatly support developing mutually beneficial contacts between our organizations in a number of fields, which will enable us to bring more benefit to each other'' – noted David Varshanidze, who thanked the Administration of Batumi Botanical garden as well as the whole Labor Force for fruitful cooperation.
The Directors of the Organization, together with accompanying persons had a tour with Electric mobiles, visiting floristic divisions and other sightseeing of the Garden.