13 სექტემბერს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში, ბოტანიკურ ბაღსა და ბათუმის გამწვანებისა და ლანდშაფტური დაგეგმარების სამსახურს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომელსაც ხელი მოაწერეს ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ და გამწვანებისა და ლანდშაფტური დაგეგმარების სამსახურის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, დავით ვარშანიძემ.
''ბათუმის ბოტანიკურ ბაღსა და ბათუმის გამწვანებისა და ლანდშაფტური დაგეგმარების სამსახურს შორის ტრადიციული თანამშრომლობა არსებობს. თანამშრომლობის ფარგლებში, ბევრი საინტერესო და შედეგზე ორიენტირებული ერთობლივი პროექტი განხორცილდა, რაც ვფიქრობ, სამომავლოდაც გაგრძელდება და უფრო მასშტაბურ და კოორდინირებულ სახეს მიიღებს'', განაცხადა ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ, რომელმაც მადლობა გადაუხადა კოლეგას და მთელ მის კოლექტივს აქტიური თანამშრომლობისა და თანადგომისათვის.
''ბედნიერი ვარ, ხელმძღვანელის რანგში, ვიმყოფებოდე საუკუნოვან ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში, რომელსაც უმდიდრესი სამეცნიერო-კვლევითი, შემეცნებით-საგანმანათლებლო და ტურისტულ-ესთეთიკური ტრადიცია აქვს. სასიხარულოა, რომ აღნიშნული მემორანდუმით, ჩვენს ორგანიზაციებს შორის მუდმივად განვითარდება ურთიერთსასარგებლო კონტაქტები საქმიანობის სხავდასხვა სფეროში, რაც საშუალებას მოგვცემს, კიდევ უფრო მეტი სარგებელი მოვუტანოთ, ერთმანეთს'' - აღნიშნა დავით ვარშანიძემ, რომელმაც მადლობა გადაუხადა ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაციას, მთელ შრომით კოლექტივს სასიკეთო თანამშრომლობისათვის.
ორგანიზაციების ხელმძღვანელებმა, თანმხლებ პირებთან ერთად, გაისერნეს ელექტრომობილებით, დაათვალეიერეს ბაღის ფლორისტული განყოფილებები და ღირსშესანიშნავი ადგილები.

13 сентября был подписан Меморандум о сотрудничестве между Батумским ботаническим садом и Батумской службой по озеленению и ландшафтному планированию, который подписали директор сада Ираклий Арчаиа и исполняющий обязанности директора по вопросам озеленения и ландшафтного планирования Давид Варшанидзе.
''Существует традиционное сотрудничество между Батумским ботаническим садом и Батумской службой по озеленению и ландшафтному планированию. В рамках сотрудничества были осуществлены многие интересные и ориентированные на результате совместные проекты, которые, я думаю, будут продолжаться и в будущем, и они будут иметь больший и более скоординированный характер'', - заявил директор сада Ираклий Арчая, который поблагодарил своего коллегу и весь его коллектив за активное сотрудничество и поддержку.
''Я счастлив быть руководителем векового Батумского ботанического сада, который имеет богатейшую научно-исследовательскую, познавательно-образовательную и туристско-эстетическую традицию. Мы рады, что подписанием данного меморандума взаимовыгодные отношения между нашими организациями будут постоянно развиваться в разных сферах деятельности, что позволит нам принести еще больше преимуществ'', - заявил Давид Варшанидзе, который поблагодарил администрацию Батумского ботанического сада и весь рабочий коллектив за плодотворное сотрудничество.
Руководители организаций вместе с сопровождающими лицами прогулялись на электрокарах, а также осмотрели садовые флористические отделы и достопримечательные места сада.