დღეს, ბათუმის ბოტანიკურმა ბაღმა გირჩების ტრადიციულ გამოფენა-გაყიდვას უმასპინძლა, რომელიც წინაასახალწლო განწყობის, ბაღში არსებული გირჩის სახეობების პოპულარიზაციის და ზოგადად, ბაღის ცნობადობის ასამაღლებლად, წელს, უკვე მეოთხედ ჩატარდა.
დილიდან, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის გიორგი გაბრიჩიძის სახელობის ზღვისპირა პარკი სადღესასწაულოდ იყო მორთულ-მოკაზმული, სადაც, ბაღის სტუმრთა და ვიზიტრთა განწყობას, მუსიკის ჰანგები და გარემო, კიდევ უფრო ამაღლებულს ხდიდა.
„მაქვს პატივი, მოგესალმოთ და დამდეგი-შობა ახალი წელი მოგილოცოთ! გისურვებთ, ჯანმრთელობას, წინსვლას, ბედნიერებას და ულევ სიხარულს. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია აღნიშნული ტრადიციული გამოფენის მასპინძლობა და წარმოდგენილი გირჩების სახეობების პოპულარიზაცია. დარწმუნებული ვარ, გირჩებისაგან დამზადებული აქსესუარები წინასაახალწლო განწყობას კიდევ უფრო გაგილამაზებთ“, აღნიშნა თავის მისასალმებელ სიტყვაში ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ, რომელმაც მადლობა გადაუხადა ბოტანიკური ბაღის მარკეტინგის განყოფილების და ღონისძიების ორგანიზებაში ჩართული, ბაღის სტრუქტურული ერთეულების თანამშრომლებს, რომლებმაც ძალ-ღონე არ დაიშურეს ღონისძიების მაღალორგანიზებულად ჩატარებისათვის.
გამოფენა-გაყიდვის მონაწილეებს და ბაღის სტუმრებს დამდეგი შობა-ახალი წელი მიულოცა და წარმატებები უსურვა ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილემ ლეილა სურმანიძემ, - „რაც დღეს აქ ვიხილე, ნამდვილად შთამბეჭდავია. თითოეული ექსპონატი ლამაზი და სადღესასწაულო განწყობის შემქმნელია. დარწმუნებული ვარ, აქ წარმოდგენილი გირჩებისგან დამზადებული საახალწლო აქსესუარები და ნაკეთობები, ორიგინაული შენაძენი იქნება თითეული ჩვენთაგანისათვის“, აღნიშნა მერის მოადგილემ.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო 60-მდე სახეობის გირჩა. აქვე გაიმართა გირჩებისგან დამზადებული საახალწლო აქსესუარების გაყიდვა. გამოფენაზე მოსულ სტუმრებს, შ.პ.ს. „ქალაქური“ (დირექტორი ჯაბა აბესლამიძე) გირჩების მურაბით გაუმასპინძლდა.

Сегодня батумский ботанический сад провел традиционную выставку-продажу шишек. Выставка проводится уже в четвертый раз в этом году, она способствует популяризации видов шишек сада, а в преддверии новогодних дней улучшает новогоднее настроение. Благодаря подобным мероприятиям интерес к саду все больше растет.
С утра приморский парк имени Гиоргия Габричидзе батумского ботанического сада был празднично украшен, эта обстановка в сопровождении музыки поднимала настроение гостей и визитеров выставки.
''Я хочу приветствовать Вас и поздравить с наступающим Рождеством и Новым годом! Хочу пожелать вам здоровья, успехов, счастья и много радости. Для нас очень важно проведение этой традиционной выставки, популяризация представленных здесь видов шишек. Уверен, что аксессуары, изготовленные из шишек, еще больше украсят предновогоднее настроение'', - отметил в своем выступлении директор сада Ираклий Арчая. Он выразил благодарность отделу маркетинга и каждому сотруднику ботанического сада, включенному в организацию мероприятия за его проведение на высоком организационном уровне.
Участников выставки-продажи и гостей сада с наступающими праздниками поздравила и пожелала успехов заместитель мэра батумского муниципалитета Лейла Сурманидзе: ''сегодняшнее мероприятие очень впечатляет. Каждый экспонат очень красив и создан для украшения праздничных дней. Представленные здесь аксессуары и изделия из шишек – оригинальное приобретение для каждого из нас'', - отметила заместитель мэра.
На выставке были представлены до 60-ти видов шишек. Состоялась продажа новогодних аксессуаров из шишек. Гостям выставки ООО ''Калакури'' (директор Джаба Абесламидзе) предложил попробовать варенье из шишек.