ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ზღვისპირა პარკში გამართულ ბაღში დაცულ ეგზოტურ მცენარეთა გირჩების გამოფენა-გაყიდვაზე, სადაც 50-მდე სახეობის გირჩა და მათგან დამზადებული საახალწლო აქსესუარები იყო წარმოდგენილი, გადაწყდა, რომ ანალოგიური გამოფენა-გაყიდვა ბათუმის ხელოვნების სახელმწიფო უნივერსიტეტშიც მოწყობილიყო.
უნივერსიტეტის და ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ხელმძღვანელობის ურთიერთ შეთანხმებით, ანალოგიური გამოფენა-გაყიდვა, 2014 წლის 16-17 დეკემბერს, ბათუმის ხელოვნების სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა.
გირჩებისაგან და ასევე წიწვოვანი მცენარეებისგან, ძირითადად საახალწლო მოტივებზე შექმნილი დეკორატიულად გაფორმებული ნაკეთობების, სხვადასხვა აქსესუარების და სუვენირების შეძენა მსურველებს ორი დღის განმავლობაში შეეძლოთ.

На выставке-продаже шишек в приморском парке батумского ботанического сада были представлены до 50-ти видов шишек и изготовленных из них новогодних аксессуаров. Аналогичная выставка состоялась и в батумском государственном университете искусств.
16-17декабря 2014 года на основании обоюдного соглашения между этими двумя организациями выставка-продажа прошла в государственном университете.
Декоративные изделия из шишек на новогоднюю тематику, сувениры и аксессуары мог приобрести любой желающий в течение 2 дней.
Следует отметить, что на протяжении 100-летней истории сада подобная выставка-продажа состоялась впервые.