2016 წლის 01-04 ნოემბერს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს სამუშაო ვიზიტით ეწვია დოქტორი ვიქტორ კუზევანოვი, ირკუტსკის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბოტანიკური ბაღის სამეცნიერო დირექტორი, დენდროლოგთა საერთაშორისო ასოციაციის (IAD) წარმომადგენელი რუსეთში /Dr. Victor Kuzevanov, Ph.D. Botanic Garden of Irkutsk State University/
განხილული იქნა საკითხი დენდროლოგთა საერთაშორისო ასოციაციის (IAD) წევრების (18-20 კაციანი ჯგუფის) ბათუმის ბოტანიკური ბაღში ვიზიტის შესახებ 2017 წლის სექტემბრის თვეში და შემუშავდა სათანადო პროგრამა მასპინძლობის თაობაზე, რომელიც ითვალისწინებს დენდროლოგიური ტურების მოწყობას და აჭარის ტყის ეკოსისტემებში, საგანმანათლებლო-შემეცნებითი ლექციების ჩატარებას და სამეცნიერო-პრაქტიკული გამოცდილებების ურთიერთგაზიარებას.
სტუმარი შეხვდა ბაღის დირექტორს ირაკლი არჩაიას, ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს და დეპარტამენტების ხელმძღვანელებს, რომელთა წინაშე წარმოადგინა პრეზენტაცია თემაზე: „მსოფლიოს ბოტანიკური ბაღები, როგორც ეკოლოგიური რესურსები ბუნებათსარგებლობის სისტემაში“.

On November 1-4, 2016 Scientific Director of the Botanical Garden of Irkutsk State University, a member of International Association of Dendrologists (IAD) in Russia Dr. Victor Kuzevanov paid an official working visit to Batumi Botanical Garden.
The issue of the Visit of the members of International Association of Dendrologists (IAD) (18-20 member group) to Batumi Botanical Garden in September 2017 was discussed and a relevant working program of
was developed, which considers arrangement of dendrology tours and delivering educational-cognitive lectures in Ajara forest eco-systems, as well as mutual sharing of scientific and practical experience.
The guest met with the Director of Botanic Garden Irakli Archaia, the representatives of Administration and directors of departments, making a presentation on the theme: “World Botanical Gardens as Ecological Resources in the system of using the nature”.