2016 წლის 01-04 ნოემბერს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს სამუშაო ვიზიტით ეწვია დოქტორი ვიქტორ კუზევანოვი, ირკუტსკის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბოტანიკური ბაღის სამეცნიერო დირექტორი, დენდროლოგთა საერთაშორისო ასოციაციის (IAD) წარმომადგენელი რუსეთში /Dr. Victor Kuzevanov, Ph.D. Botanic Garden of Irkutsk State University/
განხილული იქნა საკითხი დენდროლოგთა საერთაშორისო ასოციაციის (IAD) წევრების (18-20 კაციანი ჯგუფის) ბათუმის ბოტანიკური ბაღში ვიზიტის შესახებ 2017 წლის სექტემბრის თვეში და შემუშავდა სათანადო პროგრამა მასპინძლობის თაობაზე, რომელიც ითვალისწინებს დენდროლოგიური ტურების მოწყობას და აჭარის ტყის ეკოსისტემებში, საგანმანათლებლო-შემეცნებითი ლექციების ჩატარებას და სამეცნიერო-პრაქტიკული გამოცდილებების ურთიერთგაზიარებას.
სტუმარი შეხვდა ბაღის დირექტორს ირაკლი არჩაიას, ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს და დეპარტამენტების ხელმძღვანელებს, რომელთა წინაშე წარმოადგინა პრეზენტაცია თემაზე: „მსოფლიოს ბოტანიკური ბაღები, როგორც ეკოლოგიური რესურსები ბუნებათსარგებლობის სისტემაში“.

1-4 ноября 2016 года батумский ботанический сад с рабочим визитом посетил доктор, научный директор ботанического сада Иркутского государственного университета, представитель международной ассоциации дендрологов (IAD) в России Виктор Кузеванов /Dr. Victor Kuzevanov, Ph.D. Botanic Garden of Irkutsk State University/
Рассматривался вопрос визита в сентябре 2017 года в батумский ботанический сад членов международной ассоциации дендрологов (IAD) (группы в 18-20 человек), разработали соответствующую программу для гостей. Программа предусматривает проведение дендрологических туров и по экосистеме Аджарии, познавательных и научно-практических лекций. Гость встретился с директором сада Ираклием Арчая, представителями департаментов и провел для них презентацию на тему: ''Всемирные ботанические сады как экологический ресурс в природной системе''.