იტალიის ბოტანიკური ბაღების ასოციაციის ეროვნული კოორდინატორის, ფრანჩესკო მარია რაიმონდოს მიწვევით, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორის მოადგილე, დავით ხარაზიშვილი და ბაღის სანერგე განყოფილების უფროსი, გივი კლდიაშვილი, 15 აგისტოდან 23 აგვისტოს ჩავლით იმყოფებოდნენ იტალიის რესპუბლიკაში.
მივლინების ფარგლებში, ბაღის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს იტალიის სხვადასხვა ბოტანიკურ ბაღში (პადოვა, ფლორენცია, რომი, პალერმო, კატანია) არსებული კოლექციების, კონსერვაციის და საგანმანათლებლო პროგრამების, სანერგე მეურნეობების მუშაობის პრინციპების გაცნობის, იტალიის წამყვან ბოტანიკურ ბაღებთან და სპეციალისტებთან სასწავლო-კვლევითი ურთიერთობების გაღრმავების და სამომავლო თანამშრომლობის ღონისძიებებში.
რომის ''ლა საპიენზას'' უნივერსიტეტის ბოტანიკურ ბაღის დირექტორთან შედგა შეთანხმება ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის მომზადებაზე, რომელიც სავარაუდოდ, მიმდინარე წლის ბოლოს გაფორმდება.
სასწავლო-კვლევითი ურთიერთობების გაღმავების და სამომავლო თანამშრომლობის მიზნით პალერმოს ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაციასთან შედგა შეთანხმება ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ახალგაზრდა სპეციალისტის 3 თვიანი სტაჟირების შესახებ.
გადაწყდა, იტალიის ბოტანიკური ბაღების ასოციაციის დირექტორის და ეროვნული კოორდინატორის ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში ვიზიტის შესახებ (2019 წელი).
ვიზიტის დასრულების წინა დღით, იტალიის ბოტანიკური ბაღების ასოციაციის ეროვნული კოორდინატორის, ფრანჩესკო მარია რაიმონდოს მხარდაჭერით, მოხდა ვულკან ეტნაზე მცირე ექსპედიციის მოწყობა.
აღსანიშნავია, რომ საქმიანი ვიზიტი, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის 105 წლის საიუბილეო კონფერენციაზე ფრანჩესკო მარია რაიმონდის სტუმრობისას გადაწყდა.

By the Invitation of National Association of Italian Botanical Gardens Francesco Maria Raimondo, Deputy Director of Batumi Botanical Garden Davit Kharazishvili and Head of Nursery Department of the Garden Givi Kldiashvili visited the Republic of Italy from August 15 – August 23.
In the frame of the business trip, the representatives of the Garden took part in the events of introduction with existing collections at various Botanical Gardens of Italy (Padova, Florence, Rome, Palermo, Catania), conservation and educational programs, principles of operating nursery economies, deepening scientific-research relations and future cooperation with leading specialists of Italian Botanical Gardens. An Agreement upon designing a Memorandum of Cooperation achieved with the Director of the Botanical Garden at “La Sapiensa” University, Rome, which presumably will be concluded by the end of the current year.
With the purpose of deepening educational-research relations and future cooperation, an Agreement was achieved with the Administration of Palermo Botanical Garden upon three-month internship of young specialists of Batumi Botanical Garden.
The decision upon organizing a visit of the Director of the Association of Italian Botanical Gardens and National Coordinator to Batumi Botanical Garden was taken (2019).
On previous day of the visit completion, with the support of Francesco Maria Raimondo a small expedition was organized on the Volcano Etna.
It is noteworthy that a decision upon organizing a working visit was taken during Francesco Maria Raimondo’s visit to the 105th Anniversary Conference of Batumi Botanical Ganden.