იტალიის ბოტანიკური ბაღების ასოციაციის ეროვნული კოორდინატორის, ფრანჩესკო მარია რაიმონდოს მიწვევით, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორის მოადგილე, დავით ხარაზიშვილი და ბაღის სანერგე განყოფილების უფროსი, გივი კლდიაშვილი, 15 აგისტოდან 23 აგვისტოს ჩავლით იმყოფებოდნენ იტალიის რესპუბლიკაში.
მივლინების ფარგლებში, ბაღის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს იტალიის სხვადასხვა ბოტანიკურ ბაღში (პადოვა, ფლორენცია, რომი, პალერმო, კატანია) არსებული კოლექციების, კონსერვაციის და საგანმანათლებლო პროგრამების, სანერგე მეურნეობების მუშაობის პრინციპების გაცნობის, იტალიის წამყვან ბოტანიკურ ბაღებთან და სპეციალისტებთან სასწავლო-კვლევითი ურთიერთობების გაღრმავების და სამომავლო თანამშრომლობის ღონისძიებებში.
რომის ''ლა საპიენზას'' უნივერსიტეტის ბოტანიკურ ბაღის დირექტორთან შედგა შეთანხმება ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის მომზადებაზე, რომელიც სავარაუდოდ, მიმდინარე წლის ბოლოს გაფორმდება.
სასწავლო-კვლევითი ურთიერთობების გაღმავების და სამომავლო თანამშრომლობის მიზნით პალერმოს ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაციასთან შედგა შეთანხმება ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ახალგაზრდა სპეციალისტის 3 თვიანი სტაჟირების შესახებ.
გადაწყდა, იტალიის ბოტანიკური ბაღების ასოციაციის დირექტორის და ეროვნული კოორდინატორის ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში ვიზიტის შესახებ (2019 წელი).
ვიზიტის დასრულების წინა დღით, იტალიის ბოტანიკური ბაღების ასოციაციის ეროვნული კოორდინატორის, ფრანჩესკო მარია რაიმონდოს მხარდაჭერით, მოხდა ვულკან ეტნაზე მცირე ექსპედიციის მოწყობა.
აღსანიშნავია, რომ საქმიანი ვიზიტი, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის 105 წლის საიუბილეო კონფერენციაზე ფრანჩესკო მარია რაიმონდის სტუმრობისას გადაწყდა.

Давид Харазишвили, заместитель директора Батумского ботанического сада, и руководитель отдела питомника сада Гиви Клдиашвили с 15 августа по 23 августа находились в Итальянской республике, по приглошению Франческо Мария Раймондо, координатора Ассоциации итальянских ботанических садов.
В рамках деловой поездки представители сада приняли участие в мероприятиях разных ботанических садов Италии (Падуя, Флоренция, Рим, Палермо, Катания) для ознакомления с коллекциями, консервацией и образовательными программами, принципами работы питомника, для расширения научно-исследовательских отношений c ведущими ботаническими садами Италии и будущего сотрудничества.
Между Римским университетом «Ла Сапиенца» и директором ботанического сада был обсуждён и согласован вопрос о подготовке Меморандума о сотрудничестве, который, как ожидается, будет подписан в конце года.
В целях расширения образовательно-исследовательских отношений и будущего сотрудничества с администрацией Палермского ботанического сада было согласована трёхмесячная стажировка молодого специалиста Батумского ботанического сада.
Было решено посещение Батумского ботанического сада в (2019 г.) Директором Ассоциации итальянских ботанических садов и Национального координатора.
Накануне визита итальянский координатор Ассоциации ботанических садов Франческо Мария Раймондо организовала небольшую экспедицию на вулкан Этно.
Примечательно, что деловой визит был решен на конференции 105-го юбилея Батумского ботанического сада во время визита Франческо Марии Раймондо.