გვარ „კამელიის“ სახეობების და ჯიშების პოპულარიზაციისა და დაინტერესებული პირებისათვის მათი გაცნობის მიზნით, 2018 წლის 11 მარტს, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ზედა პარკის პანორამულ გადასახედთან გაიმართა კამელიების გამოფენა-გაყიდვა, რომელსაც დაესწრნენ კამელიაზე მომუშავე სპეციალისტები, უცხოელი კოლეგები, დიპლომატიური კორპუსის, აჭარის საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების, ქ. ბათუმის მერიისა და საკრებულოს, ტურისტული სააგენტოების, პარტნიორი ბოტანიკური ბაღების წარმომადგენლები, უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტები და დაინტერესებული საზოგადოება.
მოწვეულ სტუმრებს და დამსწრე საზოგადოებას მიესალმა და აღნიშნული გამოფენის მნიშვნელობაზე ისაუბრა ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ.
მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ: იაპონიის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში, მისი აღმატებულება ტადაჰარუ უეჰარა, იაპონიის მებაღეთა ასოციაციის ბორდის დირექტორი, იაპონიის ლანდშაფტის კონტრაქტორთა ბორდის დირექტორი, დოქტორი ტაკუჰირო იამადა, ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილე ლეილა სურმანიძე.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო იაპონური კამელიის 80-მდე ჯიში და 30-მდე ჰიბრიდული ფორმა.
მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ ბაღს აქვს უდიდესი გამოცდილება იაპონური კამელიის სელექციაში და გამოყვანილია მაღალი ღირსების მრავალი ჰიბრიდული ფორმა.
აღნიშნული ღონისძიება, რომელმაც დიდი ინტერესი გამოიწვია მოწვეულ სტუმრებში, ხელს შეუწყობს საზოგადოებაში ბოტანიკური ბაღის ცნობიერების გაზრდას, კერძოდ, კი ბაღის კოლექციაში არსებული გვარ „კამელიის“ ჯიშებისა და ფორმების გავრცელებას მოსახლეობასა და დასახლებული პუნქტების გამწვანებაში.

В 2018 году, 11 марта, на панорамной площадке верхнего парка Ботанического сада состоялась выставка-продажа сортов и видов ''Камелий'' для популяризации и в целях ознакомления для заинтересованных лиц. Выставку посетили специалисты, работающие над камелиями, иностранные коллеги, дипломатический корпус, представители законодательной и исполнительной власти, представители Мэрии города Батуми и Городского совета, туристические агентства, партнерские ботанические сады, студенты высшего учебного учреждения и заинтересованное общество.
Директор сада, Ираклий Арчая, приветствовал приглашенных и посещающих гостей и обсудил значимость данной выставки.
С приветствующей речью вышли: Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Грузии, Его Превосходительство г-н Тадахару Уэхара, Директор Совета Японской Ассоциации садоводов, Директор Совета по ландшафтным контрактам Японии, доктор Такухиро Ямада, Заместитель мэра муниципалитета Батуми Лейла Сурманидзе.
На выставке было представлено 80 различных сортов японских камелий и до 30 гибридных форм.
Важно отметить, что сад имеет большой опыт в селекции японских камелий и выведено множество гибридных форм высокой значимости.
Это мероприятие, вызвавшее большой интерес у приглашенных гостей, повысит осведомленность о ботаническом саду в обществе, а именно распространение видов и сортов «Камелий» в населении и урбанизации.