დღეს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში იმყოფებოდა ქ. ბათუმის მერი, ლაშა კომახიძე, რომელიც, ბაღის დირექტორთან, ირაკლი არჩაიასთან ერთად, ადგილზე გაეცნო ბოტანიკურ ბაღში მიმდინარე ინფრასტრუქტურულ სამუშაოებს. მან დაათვალიერა რეაბილიტირებული ქვედა პარკი და მუდმივმოყვავილე სკვერი, რომლის რეაბილიტაციაც უახლოეს დღეებში დაიწყება და აპრილის ბოლოს დასრულდება.
ლაშა კომახიძემ დაათვალიერა „ლაბორატორიული კორპუსი“, სადაც საკმაოდ მოცულობითი სარემონტო-სარეაბილიტაციო სამუშაოები ჩატარდა. კერძოდ, მთლიანად გამოიცვალა შენობის სახურავი, კარ-ფანჯრები, ჭერი, შეიღება სამუშაო ოთახების კედლები, საგრძნობლად გაუმჯობესდა პირობები, როგორც ლაბორატორიული, ისე სამეცნიერო-კვლევითი მუშაობისათვის. ქალაქის მერი გაეცნო ავტოსადგომის მიმდინარე სამუშაოებს, რომლებიც დასრულდება თებერვლის თვეში.
ქალაქის პირველმა პირმა, ბაღის დირექტორისაგან მიიღო ამომწურავი ინფორმაცია იმ სამუშაოების და პროექტების შესახებაც, რომლებიც ბაღის ადმინისტრაციას 2018 წელს აქვს დაგეგმილი. ესენია: სამეცნიერო ბიბლიოთეკის შენობის სრული რეაბილიტაცია, ვიზიტორთა ცენტრის მშენებლობა, ელექტრო სადენების მიწის ქვეშ ჩატანა და ახალი დეკორატიული ბოძების მონტაჟი, მცენარეებისათვის ეტიკეტების, ძელსკამების, ურნების და 2 ერთეული ლეექტრომობილის შეძენა და სხვა.
ქალაქის მერი აგრეთვე დაინტერესდა რიგი საკითხებით, რომლებიც შეეხებოდა ბაღის სამომავლო გეგმებს, სტრატეგიას, ხედვებს, სამეცნიერ-კვლევით საქმიანობას და თანამშრომელთა ყოფით პირობებს. მანვე, ადმინისტრაციული შენობის მიმდებარედ, მთავარი სამარშრუტო გზის გასწვრივ, ორი სახეობის სამი ძირი ფიჭვის ხე დარგო.

Сегодня в батумском ботаническом саду находился мэр г.Батуми Лаша Комахидзе. Директор сада Ираклий Арчая ознакомил его с проходящими в саду работами по развитию инфраструктуры. Мэр города осмотрел Ниний парк и постоянноцветущий сквер, реабилитация которого завершится к концу апреля.
Лаша Комахидзе также осмотрел ''лабораторный корпус'', где был выполнен большой объем ремонтно-реабилитационных работ. В частности, полностью были заменены крыша здания, окна-двери, потолок, окрашены стены в рабочих кабинетах, условия работы значительно улучшены как для лабораторной, так и для научно-исследовательской работы. Мэр города ознакомился с ходом работ автостоянки, которые завершатся в конце февраля.
Руководитель города получил исчерпывающую информацию в связи с проектами, запланированными администрацией сада на 2018 год. Это: полная реабилитация здания научной библиотеки сада, строительства центра для визитеров, проведение подземных электропроводов, установление новых декоративных энергостолбов, приобретение этикетов, деревянных скамей, урн для мусора и 2-х электормобилей и др.
Мэр города также заинтересовался вопросами, относительно будущих планов сада, стратегии, видения, научно-исследовательской деятельности и условий работы сотрудников. В завершении встречи Лаша Комахидзе вдоль главной маршрутной дороги посадил 3 саженца двух видов пихты.