დღეს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში იმყოფებოდა ქ. ბათუმის მერი, ლაშა კომახიძე, რომელიც, ბაღის დირექტორთან, ირაკლი არჩაიასთან ერთად, ადგილზე გაეცნო ბოტანიკურ ბაღში მიმდინარე ინფრასტრუქტურულ სამუშაოებს. მან დაათვალიერა რეაბილიტირებული ქვედა პარკი და მუდმივმოყვავილე სკვერი, რომლის რეაბილიტაციაც უახლოეს დღეებში დაიწყება და აპრილის ბოლოს დასრულდება.
ლაშა კომახიძემ დაათვალიერა „ლაბორატორიული კორპუსი“, სადაც საკმაოდ მოცულობითი სარემონტო-სარეაბილიტაციო სამუშაოები ჩატარდა. კერძოდ, მთლიანად გამოიცვალა შენობის სახურავი, კარ-ფანჯრები, ჭერი, შეიღება სამუშაო ოთახების კედლები, საგრძნობლად გაუმჯობესდა პირობები, როგორც ლაბორატორიული, ისე სამეცნიერო-კვლევითი მუშაობისათვის. ქალაქის მერი გაეცნო ავტოსადგომის მიმდინარე სამუშაოებს, რომლებიც დასრულდება თებერვლის თვეში.
ქალაქის პირველმა პირმა, ბაღის დირექტორისაგან მიიღო ამომწურავი ინფორმაცია იმ სამუშაოების და პროექტების შესახებაც, რომლებიც ბაღის ადმინისტრაციას 2018 წელს აქვს დაგეგმილი. ესენია: სამეცნიერო ბიბლიოთეკის შენობის სრული რეაბილიტაცია, ვიზიტორთა ცენტრის მშენებლობა, ელექტრო სადენების მიწის ქვეშ ჩატანა და ახალი დეკორატიული ბოძების მონტაჟი, მცენარეებისათვის ეტიკეტების, ძელსკამების, ურნების და 2 ერთეული ლეექტრომობილის შეძენა და სხვა.
ქალაქის მერი აგრეთვე დაინტერესდა რიგი საკითხებით, რომლებიც შეეხებოდა ბაღის სამომავლო გეგმებს, სტრატეგიას, ხედვებს, სამეცნიერ-კვლევით საქმიანობას და თანამშრომელთა ყოფით პირობებს. მანვე, ადმინისტრაციული შენობის მიმდებარედ, მთავარი სამარშრუტო გზის გასწვრივ, ორი სახეობის სამი ძირი ფიჭვის ხე დარგო.

Today, Mayor of Batumi Mr. LashaKomakhidze visited Batumi Botanical Garden, who together with the Director of the Garden Mr. Irakli Archaia got introduced with infrastructural works ongoing in the Garden. He also visited rehabilitated Lower Park and ever-blooming Square, rehabilitation of which will be launched in the nearest days and will be completed before the end of April.
Lasha Komakhidze also visited “Laboratory Corpus”, where rather large-scale repair-rehabilitation works were conducted. In particular, the roof of the building, doors and windows, ceiling were changed, the walls of the working rooms were painted, and the conditions were considerably improved, for laboratory as well as scientific-research works. City Mayor got introduced with ongoing works of the Car Station, which will be completed in February.
The head of the City received thorough information from the Garden Director about the works and projects, planned for 2018 by the Garden Administration. These include: total rehabilitation of the Scientific Library building, burying electric wires and installation of new decorative columns, purchase of the plant etiquettes, benches, waste bins and 2 unit electric cars, etc.
City Mayor also got interested with a number of issues related to future plans of the Garden, strategy, vision, scientific-research activities and existential conditions of the staff. He planned three pine-trees of two various species along the route road in the environs of the Administrative building.