ბათუმის ბოტანიკური ბაღის მცენარეთა კოლექციის ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილია ყვავილოვან-ბალახოვანი მცენარეები (ერთწლოვნები, ორწლოვნები, მრავალწლოვნები), რომელთაც ესაჭიროება გაზრდა-გამრავალფეროვნება.
ამ მიზნით, უკრაინის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ნ.ნ. გრიშკოს სახელობის (კიევი) ეროვნული ბოტანიკური ბაღის დირექტორის, უკრაინის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის წევრ-კორესპოდენტის, ნ.ვ. ზაიმენკოს მიწვევით, მიმდინარე წლის 20 ოქტომბრიდან, 27 ოქტომბრის ჩათვლით, ნ.ნ.გრიშკოს სახელობის ეროვნულ ბოტანიკურ ბაღში მიწვეულნი იყვნენ ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დეკორატიულ მცენარეთა განყოფილების უფროსი მარინე თათარიშვილი და ამავე განყოფილების პარკების კურატორი, მაგდანა ჯაფარიძე, რომელთაც გულთბილი შეხვედრები ქონდათ უკრაინელ კოლეგებთან.
მივლინების პერიოდში, ბაღის თანამშრომლები გაეცნენ ქ.კიევის ნ.ნ. გრიშკოს სახელობის ეროვნული და ტ. შევჩენკოს სახელობის ეროვნული უნივერსიტეტის აკადემიკოს ა.ვ. ფომინის სახელობის ბოტანიკური ბაღების დახურული და ღია გრუნტის მცენარეთა კოლექციებს. მათ მიერ, ნერგის სახით შემოტანილია 93 ტაქსონის 93 მცენარე: ჰემეროკალისი -20, კანა -17, ზამბახი -16, ასტილბე -10, ჰეუხერა -6, სხვადასხვა ნაკლებად გავრცელებული მრავალწლოვნები -7, იაპონური კამელიის -6, სხვადასხვა ციტრუსი -11; კალმის სახით 13 ტაქსონის 47 კალამი: ვარდის 10 ჯიშის 30კალამი, ხეხილოვანი 3 ტაქსონის 17 კალამი. შემოტანილი მცენარეები ბოტანიკური ბაღის კოლექციისათვის ახალია.
საკმაოდ ნაყოფიერი შეხვედრები იყო უკრაინელ მეცნიერ-მეყვავილეებთან, უკრაინის მეცნიერებათა აკადემიის ნ.ნ. გრიშკოს სახელობის ეროვნული ბოტანიკური ბაღის ხეხილოვან მცენარეთა ინტროდუქციის განყოფილების გამგესთან, ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორ ს.ვ. კლიმენკოსთან.
მივლინების ფარგლებში, მარინე თათარიშვილმა და მაგდანა ჯაფარიძემ მონაწილეობა მიიღეს სამეცნიერო კონფერენციის მუშაობაში თემაზე: „ბოტანიკურ ბაღებსა და დენდროპარკებში მცენარეთა შენარჩუნება-გამდიდრების საკითხები“. არნიშნული კონფერენცია მიეძღვნა უკრაინის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის წევრის, ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორის, პროფესორ მ.ა. კოხნოს ხსოვნას. კონფერენციის მონაწილეებმა დაათვალიერეს სოფიევკის დენდროპარკი, რომელსაც საკმაოდ დიდი 179 ჰა. უჭირავს და XVIII-XIX სს. მსოფლიო საბაღო-საპარკო ხელოვნების ნიმუშია.
მივლინების კულმინაცია იყო ქრიზანთემების ფესტივალი, რომელიც ქ.კიევის გამწვანების სამსახურის მიერ იყო ორგანიზებული.
ვიზიტი უკრაინაში, კერძოდ, ქ. კიევის ნ.ნ. გრიშკოს სახელობის ეროვნულ ბოტანიკურ ბაღში და ტ. შევჩენკოს სახელობის ეროვნული უნივერსიტეტის აკადემიკოს ა.ვ. ფომინის სახელობის ბოტანიკურ ბაღში ერთობ შედეგიანი და მნიშვნელოვანი იყო მეყვავილეობის მიმართულების შემდგომი გაძლიერება-განვითარებისათვის.

Одним из компонентов коллекции растений Батумского Ботанического сада являются растительно-травянистые растения (однолетние, двулетние, многолетние), которым необходима диверсификация.
С этой целью, по приглашению Н. З. Заименко, директора Национального ботанического сада имени Н.Н. Гришко НАН Украины, (Киев), чл. корр. НАН Украины, с 20 по 27 октября этого года в Национальный ботанический сад были приглашены- руководитель департамента декоративных растений Марине Татаришвили и Магдана Джафариде – куратор парков из этого же департамента, которых встретили очень добродушно украинские коллеги.
Во время деловой поездки сотрудники сада ознакомились с коллекциями открытого и закрытого грунта Национального ботанического сада имени Н. Н. Гришко и ботанического сада имени А. В. Фомина национального университета Т. Шевченко. Они привезли в виде саженцев 93 растения из 93 таксонов: 20 саженцев - лилейника, 17 - канн, 16 - ириса, 10 – астильбе, различные многолетние, менее распространённые - 7 , 6 – японской камелии, различные цитрусовые- 11; В виде черенка: 47 черенков 13 таксонов: 30 роз – 10-и сортов; фруктовые - 17 черенков 3 таксонов. Привезённые растения для коллекции ботанического сада, новые.
Достаточно плодотворные встречи были с украинскими учеными - цветоводами, а также с С. В. Клименко - заведующей отделом интродукции фруктовых растений НАН Украины имени Н.Н. Гришко.
В рамках визита Марина Татаришвили и Магдана Джапаридзе приняли участие в работе Научной конференции на тему: «Вопросы о поддержании и обогащении растений в ботанических садах и дендропарках».
Конференция посвящена памяти члена НАН Украины, доктора биологических наук, профессора М.А. Кохно. Участники конференции посетили национальный дендрологический парк «Софиевку», который занимает площадь 179 гектаров и является образцом садово-паркового искусства XVIII-XIX вв.
Кульминацией деловой поездки стал фестиваль хризантем, организованный службой озеленения Киева.
Визит на Украину, в частности, национальный ботанический сад имени Н. Н. Гришко и ботанический сад имени А. В. Фомина национального университета Т. Шевченко - является плодотворным и важным шагом для дальнейшего укрепления и развития отношений.