8 ნოემბერს, სასტუმრო ''ოაზისში'', ბათუმის ბოტანიკური ბაღის თანამშრომლებმა ევროპის ძალზედ ავტორიტეტული ბოტანიკური ბაღების და უნივერსიტეტების გამორჩეულ კოლეგებს და პარტნიორებს, - ებერჰარდ ფიშერს, ანდრეას გრეოგერს და ვოლფრა მლობინს უმასპინძლეს, რომლებსაც ბათუმის ბოტანიკურ ბაღთან, ბოლო 20 წლის განმავლობაში განუწყვეტელი კავშირურთიერთობები გააჩნიათ და მათი ღვაწლი ჩვენი ბაღის განვითარების ევროპულ მოდელზე გადასვლის სწრაფვაში უდაოდ დიდია.
ამ თანამშრომლობის შედეგებმა ასახვა ჰპოვეს ისეთი უმნიშვნელოვანესი პროგრამების განვითარებასა და სრულყოფაში, როგორებიცაა ბაღის სტრატეგიული ხედვების ჩამოყალიბება, მცენარეთა ცოცხალი კოლექციების, თესლების და ჰერბარიუმის ფონდების მართვა, ადგილობრივი ფლორის ერთობლივი კვლევა, საერთაშორისო კავშირურთიერთობების განვითარება.
''პირველ ყოვლისა ნება მიბოძეთ ყველას მოგილოცოთ ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დაარსებიდან 106 წლისთავი, რომელიც როგორც ღირშესანიშნავი თარიღი ყოველწლიურად 3 ნოემბერს აღინიშნება.
ბათუმის ბოტანიკური ბაღის საუკუნოვანი არსებობის პერიოდი, მის განვითარების ყველა ეტაპი, მუდამ იყო და რჩება ფართო საზოგადოების ყურადღების ცენტრში მისი დაარსების დღიდან დღემდე.
ჩემი კოლეგები დამეთანხმებიან, რომ მე-20 საუკუნის მიწურული (90-იანი წლების ბოლო ათწლეული) და 21-ე საუკუნის დასაწყისი (დღევანდელობის ჩათვლით), ერთ-ერთი გამორჩეული ეტაპია ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ისტორიაში და ჩვენ მას ვაფასებთ, როგორც დიდი გარდატეხებისა და ახალი გამოწვევების პერიოდად, ბაღის საქმიანობაში საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვის და ამოქმედების პერიოდად'', აღნიშნა თავის მისასალმებელ სიტყვაში ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ, რომელმაც საგანგებო მადლობა გადაუხადა ევროპელ კოლეგებს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის მიმართ გამოხატული ღვაწლისათვის, რასაც ისინი ბოლო ორი ათეული წლის განმავობაში იჩენდნენ. განსაკუთრებით დიდია, მათი მხარდაჭერა ბათუმის ბოტანიკური ბაღის გოდერძის ალპური ბაღის კონცეფციის შექმნასა და განხორციელებაში.
საქმიანი შეხვედრისას, სწორედ ამ მრავალწლიანი თანამშრომლობის შედეგებზე იქნა ყურადღება გამახვილებული.
სტუმრებმა წარმოადგინეს ახალი, მეტად მნიშვნელოვანი კვლევის შედეგების - ''საქართველოს ფლორის ილუსტრირებული საველე სახელმძღვანელო''-ს პრეზენტაცია, რომლის მომზადებაში საქართველოს სხვა ბოტანიკურ ბაღებთან, ბოტანიკურ დაწესებულებებთან და უნივერსიტეტებთან ერთად, აქტიურად იყო ჩართული ბათუმის ბოტანიკური ბაღი და მისი კოლექტივი.
სახელმძღვანელო, რომელიც საქართველოს ფლორის ¼-ს (1200 სახეობა) მოიცავს, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) ფინანსური მხარდაჭერით გამოიცა და საჩუქრად გადაეცემა საქართველოს სასწავლო-კვლევით და სამეცნიერო დაწესებულებებს, ბოტანიკურ ბაღებსა და ორგანიზაციებს.
წიგნის პრეზენტაციას, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის მეცნიერ-თანამშრომლების გარდა ესწრებოდნენ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლექტორ-მასწავლებლები და კავკასიის ალიანსების პროგრამის დასავლეთ საქართველოს კოორდინატორი, ლელა ფუტკარაძე.

On November 8, at the hotel Oasis, the personnel of Batumi Botanical hosted distinguished colleagues and partners from rather authoritative and botanical gardens and universities – Eberhard Fischer, Andreas Greogs and Volfra Mlobin, having continues cooperation with Batumi Botanical garden during the last 20 years and their contribution being rather big in the striving for transition to the European model of the Garden development.
Results of this cooperation have been reflected in development and accomplishment of such significant programs, as formation of the strategic plans of the garden, live collections of the plants, management of the seeds and herbarium foundations, survey of the local flora, development of international relations.
''First of all, let me allow to congratulate on 106 anniversary from establishment of Batumi Botanical Garden, being celebrated on the 3rd of November''.
Century-long history of existence of Batumi Botanical Garden, its century-long history of existence, all development phases has always been in the focus of wide society since the day of its foundation.
My colleagues would agree with me that the end of XX century (last decade of 90s) and beginning of XXI century (including nowadays) has been one of the most distinguished stages in the history of Batumi Botanical Garden and we value it as the period for big changes and challenges, as the period of introducing and launching international standards in the garden activity'', noted the Director of Batumi Botanical Garden in his welcome speech, thanking European Colleagues for their support and contribution to the Garden during the last two decades. Their support towards formation and implementation of the concept of Goderdzi Alpine Garden is particularly huge.
During the business meeting, a particular focus was attached to this multi-year cooperation results.
The guests presented presentation of a new rather significant survey ''Illustrated Field Book of Georgian Flora'', in development of which together with other Botanical Gardens of Georgia, Botanical Institutions and Universities, Batumi Botanical garden and its personnel were actively involved.
The book, including ¼ of Georgian flora (1200 species), was published with the financial support of GIZ and will be granted to Georgian scientific-research institutions, botanical gardens and organization.
Presentation of the book, together with scientific staff of Batumi Botanical Garden was also attend by the academia of Shota Rustaveli Batumi State University and the Western Georgia coordinator of the Caucasus Alliance Program, Lela Phutkaradze.