8 ნოემბერს, სასტუმრო ''ოაზისში'', ბათუმის ბოტანიკური ბაღის თანამშრომლებმა ევროპის ძალზედ ავტორიტეტული ბოტანიკური ბაღების და უნივერსიტეტების გამორჩეულ კოლეგებს და პარტნიორებს, - ებერჰარდ ფიშერს, ანდრეას გრეოგერს და ვოლფრა მლობინს უმასპინძლეს, რომლებსაც ბათუმის ბოტანიკურ ბაღთან, ბოლო 20 წლის განმავლობაში განუწყვეტელი კავშირურთიერთობები გააჩნიათ და მათი ღვაწლი ჩვენი ბაღის განვითარების ევროპულ მოდელზე გადასვლის სწრაფვაში უდაოდ დიდია.
ამ თანამშრომლობის შედეგებმა ასახვა ჰპოვეს ისეთი უმნიშვნელოვანესი პროგრამების განვითარებასა და სრულყოფაში, როგორებიცაა ბაღის სტრატეგიული ხედვების ჩამოყალიბება, მცენარეთა ცოცხალი კოლექციების, თესლების და ჰერბარიუმის ფონდების მართვა, ადგილობრივი ფლორის ერთობლივი კვლევა, საერთაშორისო კავშირურთიერთობების განვითარება.
''პირველ ყოვლისა ნება მიბოძეთ ყველას მოგილოცოთ ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დაარსებიდან 106 წლისთავი, რომელიც როგორც ღირშესანიშნავი თარიღი ყოველწლიურად 3 ნოემბერს აღინიშნება.
ბათუმის ბოტანიკური ბაღის საუკუნოვანი არსებობის პერიოდი, მის განვითარების ყველა ეტაპი, მუდამ იყო და რჩება ფართო საზოგადოების ყურადღების ცენტრში მისი დაარსების დღიდან დღემდე.
ჩემი კოლეგები დამეთანხმებიან, რომ მე-20 საუკუნის მიწურული (90-იანი წლების ბოლო ათწლეული) და 21-ე საუკუნის დასაწყისი (დღევანდელობის ჩათვლით), ერთ-ერთი გამორჩეული ეტაპია ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ისტორიაში და ჩვენ მას ვაფასებთ, როგორც დიდი გარდატეხებისა და ახალი გამოწვევების პერიოდად, ბაღის საქმიანობაში საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვის და ამოქმედების პერიოდად'', აღნიშნა თავის მისასალმებელ სიტყვაში ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ, რომელმაც საგანგებო მადლობა გადაუხადა ევროპელ კოლეგებს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის მიმართ გამოხატული ღვაწლისათვის, რასაც ისინი ბოლო ორი ათეული წლის განმავობაში იჩენდნენ. განსაკუთრებით დიდია, მათი მხარდაჭერა ბათუმის ბოტანიკური ბაღის გოდერძის ალპური ბაღის კონცეფციის შექმნასა და განხორციელებაში.
საქმიანი შეხვედრისას, სწორედ ამ მრავალწლიანი თანამშრომლობის შედეგებზე იქნა ყურადღება გამახვილებული.
სტუმრებმა წარმოადგინეს ახალი, მეტად მნიშვნელოვანი კვლევის შედეგების - ''საქართველოს ფლორის ილუსტრირებული საველე სახელმძღვანელო''-ს პრეზენტაცია, რომლის მომზადებაში საქართველოს სხვა ბოტანიკურ ბაღებთან, ბოტანიკურ დაწესებულებებთან და უნივერსიტეტებთან ერთად, აქტიურად იყო ჩართული ბათუმის ბოტანიკური ბაღი და მისი კოლექტივი.
სახელმძღვანელო, რომელიც საქართველოს ფლორის ¼-ს (1200 სახეობა) მოიცავს, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) ფინანსური მხარდაჭერით გამოიცა და საჩუქრად გადაეცემა საქართველოს სასწავლო-კვლევით და სამეცნიერო დაწესებულებებს, ბოტანიკურ ბაღებსა და ორგანიზაციებს.
წიგნის პრეზენტაციას, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის მეცნიერ-თანამშრომლების გარდა ესწრებოდნენ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლექტორ-მასწავლებლები და კავკასიის ალიანსების პროგრამის დასავლეთ საქართველოს კოორდინატორი, ლელა ფუტკარაძე.

8 ноября, сотрудники Батумского ботанического сада приветствовали коллег и партнеров самых авторитетных ботанических садов и университетов Европы - Эберхарда Фишера, Андреаса Греогера и Вольфра Млобина, которые в течение последних 20 лет имеют непрерывные связи с Батумским ботаническим садом. Их вклад в стремление развития нашего сада в соответствии с европейской модели, несомненно, большой.
Результаты этого сотрудничества отражаются на развитии и усовершенствовании таких важных программ, как формирование стратегического видения сада, управлении живой коллекции растений, семян и гербарных фондов, совместных исследований местной флоры и развитии международных отношений.
''Прежде всего, позвольте мне поздравить всех с 106-ой годовщиной создания Батумского ботанического сада, который отмечается ежегодно 3 ноября. Вековой период существования Батумского ботанического сада, все этапы его развития, всегда остаются в центре внимания широкой общественности со дня ее создания.
Мои коллеги согласятся со мной, что конец 20-го века (в последнее десятилетие 90-х) и начало 21 века, один из важных этапов в истории Батумского ботанического сада. Мы оцениваем его как период новых вызовов и перемен, как период внедрения международных стандартов в деятельность ботанического сада'', - отметил Иракли Арчая, директор Батумского ботанического сада в своей вступительной речи. Он поблагодарил европейских коллег за их заслугу для Батумского ботанического сада, которую они выявили за последние два десятка лет. Особенно большую поддержку они показали в создании и внедрении концепции альпийского сада Годердзи Ботанического сада Батуми.
В ходе деловой встречи, внимание было сфокусировано на результатах этого многолетнего сотрудничества.
Гости представили презентацию нового, самого важного исследования - ''Иллюстрированный путеводитель по полевой флоре Грузии'', в создании которой наряду с другими ботаническими садами, ботаническими учреждениями и университетами Грузии активно участвовал Батумский ботанический сад, и его коллектив.
Учебник, включающий ¼ (1200 видов) флоры Грузии, публикуется при финансовой поддержке Немецкого общества международного сотрудничества (GIZ) и будет вручен грузинским учебно-исследовательским и научным учреждениям, ботаническим садам и организациям.
На презентации книги помимо ученых Батумского ботанического сада присутствовали преподаватели и лектора батумского государственного университета имени Шота Руставели и координатор Программ Кавказского альянса, Лела Путкарадзе.