„თქვენ ხართ ის ადამიანები, რომლებმაც, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ინტელექტუალური, ადამიანური, სამეცნიერო-კვლევითი მიღწევების და ცნობადობის ამაღლების საქმეში, უდიდესი წვლილი შეიტანეთ. ის ფაქტი, რომ დღეს, 105 წლის ბოტანიკური ბაღი, ჩვენი ქვეყნის სავიზიტო ბარათი და ერთ-ერთი პირველთაგანია, ეს თქვენი, ბაღის ყოფილი თანამშრომლების უდიდესი წვლილი და დამსახურებაც გახლავთ“ - განაცხადა ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ, ბაღის ყოფილ თანამშრომლებთან დღეს გამართულ შეხვედრაზე, რომელიც მისივე ინიციატივით, ბაღის ადმინისტრაციული შენობის კონფერენც დარბაზში შედგა.
ირაკლი არჩაიამ, მობრძანებულ სტუმრებს დამდეგი შობა-ახალი წელი მიულოცა და აღნიშნა, რომ „ამგვარი შეხვედრები, არც პირველი იქნება და არც უკანასკნელი, - ის მიიღებს რეგულარულ ხასიათს, რაც კიდევ უფრო გაზრდის ბაღის თითოეული ყოფილი თანამშრომლის ჩართულობას ბაღის ყოველდღიურ ცხოვრებაში, მისი მაჯისცემის განსაზღვრასა და სამომავლო გეგმების რეალიცაზიაში“.
ბაღის დირექტორმა ისაუბრა იმ მნიშვნელოვანი განხორციელებული პროექტების შესახებ, რომლებიც მიმდინარე წელს წარმატებით იქნა განხორციელებული, მათგან, განსაკუთრებით გამოყო გოდერძის ალპური ბაღის მშენებლობა, რაშიც უდიდესია, როგორც აჭარის მთავრობის და ქ. ბათუმის მერიის მხარდაჭერა, ისე დონორი ორგანიზაციების აქტიური ფინანსური ჩართულობა. „რომ არა ბაღში დასაქმებული ადამიანების კვალიფიკაცია, გამოცდილება, კომპენტენცია, პირადი პასუხისმგებლობის უდიდესი გრძნობა, ბაღის დღევანდელი მიღწევები ვერ იქნებოდა ხელშესახები. დარწმუნებული ვარ, რამოდენიმე წელიწადში, გოდერძის ალპური ბაღი, ნამდვილ ალპურ ბაღად ჩამოყალიბდება და შესაბამისად, უპასუხებს ამ მიმართულებით არსებულ გამოწვევებს“, აღნიშნა ირაკლი არჩაიამ, რომელმაც დაანონსა სამომავლოდ, ალპური და არქტიკული ბაღების საერთაშორისო კონგრესის, სწორედ, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში ჩატარების თაობაზე.
ირაკლი არჩაიამ, ხაზი გაუსვა ბოტანიკური ბაღის პერსპექტიული გეგმებისა და პროექტების მნიშვნელობას, საერთაშორისო კავშირების გაფართოების აუცილებლობას და მათი გამოცდილების გაზიარებას და პრაქტიკულ დანერგვას ბაღის საქმიანობაში.
ბაღის ხლმძღვანელის გამოსვლაში, ცალსახად აღინიშნა, რომ ბოტანიკური ბაღის უპირველესი გამოწვევა, ბაღის სამეცნიერო-კვლევით მიმართულებასთან ერთად არის ტურისტული ინფრასტრუქტურის, საგანმანათლებლო-შემეცნებითი საქმიანობის და დასვენების მყარი კულტურის ჩამოყალიბება. მანვე აღნიშნა, ბაღის სტრატეგიული ხედვების და განვითარების დოკუმენტზე მუშაობის დაწყების შესახებ, რომელიც უცხოელ ექსპერტთა და სპეციალისტა დახმარებით, ახლო მომავალში დაიწყება.
შეხვედრა, რომელიც მეგობრულ ატმოსფეროში წარიმართა, დასრულდა იმ განწყობით, რომ ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ყველა თაობის ერთობით, ბაღის წარმატებული აწმყო და ნათელი მომავალი გარანტირებული იქნება.
შეხევდრის დასასრულს, ბაღის დირექტორმა, საახალწლო განწყობიდან გამომდინარე, ყოფილ თანამშრომლებს სიმბოლურ საჩუქრად ღვინო და ტკბილეული გადასცა.

''Вы именно те люди, которые внесли большой вклад в дело развития интеллектуальных, человеческих, научно-исследовательских достижений батумского ботанического сада. Тот факт, что 105-ти летний ботанический сад стал визитной карточкой нашей страны, - это огромная заслуга бывших сотрудников сада'' - заявил директор сада Ираклий Арчая сегодня во время встречи с бывшими сотрудниками сада. Встреча по его же инициативе состоялась в конференц-зале административного здания сада.
Ираклий Арчая поздравил гостей с наступающим Рождеством и Новым годом. Он отметил, что подобная встреча не первая и не последняя, она примет регулярный характер, что еще больше будет способствовать включению каждого бывшего сотрудника сада в ежедневную жизнь сада, определении его пульса и реализации будущих планов.
Директор сада рассказал о важных проектах, с успехом осуществленных в нынешнем году. Среди них он особо выделил строительство альпийского сада на Годердзском перевале. В этом большая заслуга принадлежит правительству Аджарии и мэрии г.Батуми, а также активной финансовой поддержке донорских организаций. ''Но эти достижения невозможны без квалификации, опыта, компетенции и личной ответственности работников сада. Уверен, что через несколько лет Годердзский альпийский сад превратится в настоящий альпийский сад, и будет соответствовать вызовам в этом направлении'', - отметил Ираклий Арчая, здесь же он анонсировал проведение международного конгресса альпийских и арктических садов именно в батумском ботаническом саду.
Ираклий Арчая выделил важные перспективные планы и проекты ботанического сада, необходимость расширения международных связей, разделение их опыта и практическое внедрение в жизнедеятельность сада.
В выступлении руководитель сада однозначно подчеркнул, что главный вызов ботанического сада параллельно с научно-исследовательским направлением, это формирование туристической инфраструктуры, познавательной деятельности и культуры отдыха. Он отметил, что в ближайшем будущем при содействии иностранных экспертов и специалистов начнется работа над документом стратегического видения и развития сада.
Встреча прошла в дружественной атмосфере и завершилась общим настроем объединения всех поколений батумского ботанического сада, только в этом случае гарантированы успешное настоящее и светлое будущее сада.
В завершении встречи директор сада в предверии праздника бывшим работникам сада передал символичные подарки – вино и сладости.