4 სექტემბერს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს სტუმრად ეწვია გერმანიის ქალაქ მიუნჰენის ბოტანიკური ბაღის მეცნიერ-კურატორი ანდრეას გრიოგერი.
აღსანიშნავია, რომ გასულ წელს, ბათუმისა და მიუნჰენის ბოტანიკურ ბაღებს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომლის ფარგლებში მხარეები უკვე ერთი წელია აქტიურად თანამშრომლობენ სხვადასხვა საკითხებზე. სამომავლოდ იგეგმება პერსონალის გაცვლა კვალიფიკაციის ამაღლების მიზნით.
ბაღის ადმინისტრაციაში გაიმართა საქმიანი შეხვედრა ბაღის დირექტორთან თამაზ დარჩიძესთან, რომელსაც ასევე ესწრებოდნენ დირექტორის მოადგილე ბიძინა ფერცელიძე და საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროგრამების კოორდინატორი ზურაბ მანველიძე.
ბაღის დირექტორმა სტუმარს გააცნო ბაღში მიმდინარე სამუშაო პროცესები, საგანმანათლებლო პროექტები, სამომავლო გეგმები და ბაღის წინაშე მდგარი გამოწვევები. საუბარი შეეხო ბაღში დაგეგმილ სტრუქტურულ ცვლილებებს, სადაც საინტერესო იყო მიუნჰენის ბოტანიკური ბაღის გამოცდილების გაზიარება, მათი ბაღის სტრუქტურისა და მუშაობის შესახებ ინფორმაციის მოსმენა.
სტუმარმა დაათვალიერა ბოტანიკური ბაღი და ბაღის „ლაბორატორიული კორპუსი“, ადგილზე გაეცნო ჰერბარიუმის ფონდსა და მეთესლეობის სექტორს, გაესაუბრა თანამშრომლებს და მოისმინა მათ წინაშე მდგარი პრობლემები.
გამომშვიდობებისას, სტუმარმა ხაზგასმით აღნიშნა თავისი აღტაცება და კმაყოფილება ბაღში მიმდინარე სარეაბილიტაციო პროექტების, კოლექციის მოვლა-გაზრდის მხრივ გაწეული მუშაოების კუთხით და გამოთქვა სურვილი, ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით, სამომავლოდ ხანგრძლივად ეწვიოს ბაღს.

4 сентября батумский ботанический сад посетил научный куратор Мюнхенского ботанического сада (германия) Андреас Гриогер.
В прошлом году между батумским и мюнхенским ботаническими садами был оформлен меморандум сотрудничества, в рамках которого стороны сотрудничают в различных вопросах, в будущем запланирован обмен персонала с целью повышения квалификации.
В администрации сада состоялась деловая встреча гостя с директором сада с участием заместителя директора Бидзины Перцелидзе и координатор программы Зураб Манвелидзе.
Директор сада ознакомил гостя с рабочим процессом, различными проектами, будущими планами и вызовами. Речь шла и о структурных изменениях сада. Гость высказал с этой точки зрения интересные предложения, привел пример структуры мюнхенского сада.
Гость осмотрел ботанический сад, лабораторный корпус сада, на месте ознакомился с фондом гербария и семенного сектора, встретился с сотрудниками, выслушал их проблемы.
По завершении встречи гость выделил важность проходящих в саду проектов, охраны-размножении коллекций и выразил надежду углубления дальнейшего сотрудничества. Гость пообещал в будущем посетить сад с более длительным визитом.