9 დეკემბერს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში საქმიანი ვიზიტით იმყოფებოდნენ ჩინათის მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი ჩან ლი ბაი, ამავე აკადემიის კუნმინგის ბოტანიკის ინსტიტუტის დირექტორი ჰანგ სუნი და აკადემიის საერთაშორისო ურთიერთობების კოორდინატორი ჩაო ჯინ ჰუა.
ბაღის ადმინისტრაციაში, სტუმრებს შეხვდა და ესაუბრა ბაღის დირექტორი ირაკლი არჩაია, რომელმაც კმაყოფილება გამოთქვა აღნიშნულ ვიზიტთან დაკავშირებით და გამოთქვა ღრმა რწმენა იმისა, რომ თანამშრომლობა და საქმიანი ურთიერთობები მომავალში უფრო ნაყოფიერი და შედეგზე ორიენტირებული იქნება.
თანამშრომლობის მიზნები და არსი გახმიანდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმში, რომელიც, ამავე დღეს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღსა და ჩინეთის მეცნიერებათა აკადემიის კუნმინგის ბოტანიკის ინსტიტუტს შორის გაფორმდა.
მემორანდუმის, რომელსაც ხელი ბაღის დირექტორმა, ირაკლი არჩაიამ და კუნმინგის ბოტანიკის ინსტიტუტის დირექტორმა ჰანგ სუნმა მოაწერეს, მიზანია სამეცნიერო და ტექნიკური ცოდნის გაცვლის მიზნით ჩარჩოს უზრუნველყოფა, ჩინეთსა და საქართველოში ერთობლივი საველე და ლაბორატორიული კვლევების, ასევე ერთობლივი სამეცნიერო ტრენინგებისა და ლექციების ჩატარებით მცენარეთა მრავალფეროვნებაში მხარეებს შორის სამეცნიერო უნარების განვითარების თვალსზრისით.
მემორანდუმი ითვალისწინებს საქმიანობის ისეთ სფეროებს, როგორიცაა სტუდენტების, დოქტორანტების და მოწვეული პროფესორების ტრენინგები და სამეცნიერო/ტექნიკური ინფორმაციის, მასალებისა და მკვლევარების/ტექნიკოსების გაცვლა; კოოპერაციული კვლევა მცენარეთა მრავალფეროვნების დარგში.
მემორანდუმის ფარგლებში, კვლევითი და საგანმანათლებლო თანამშრომლობა ითვალისწინებს შემდეგ აქტივობებს:
- კვლევითი და საგანმანათლებლო აქტივობები წარიმართება ჩინეთისა და საქართველოს ტერიტორიაზე;
- თითოეული მხარე დაასახელებს მთავარ მკვლევარებს და კვლევითი ჯგუფის წევრებს თანამშრომლობითი სახის საქმიანობაში მონაწილეობის მიზნით;
- თანამშრომლობის ფორმა, ხანგრძლივობა, ხარჯები და სხვა პირობები განისაზღვრება ერთობლივი კონსულტაციების საფუძველზე და შეთანხმებულ იქნება მხარეების მიერ. შესაბამისი სახსრების არსებობის შემთხვევაში, თითოეული მხარე, როგორც წესი, თავად გაიღებს კოოპერაციულ საქმიანობაში მონაწილეობის ხარჯებს. ხოლო რაც შეეხება ბოტანიკურ მასალებს, ორივე მხარე იხელმძღვანელებს ჩინეთსა და საქართველოში მოქმედი კანონებისა და რეგულაციების შესაბამისად.
- კუმნინგის ბოტანიკურ ინსტიტუტი დახმარებას გაუწევს ქართველ მონაწილეებს საჭირო ნებართვების ორგანიზების კუთხით მემორანდუმის ფარგლებში დაგეგმილი კონკრეტული კვლევითი და საგანმანათლებლო საქმიანობის დროს. ბათუმის ბოტანიკური ბაღი კი ასევე დახმარებას გაუწევს ჩინელ მონაწილეებს საჭირო ნებართვების ორგანიზების კუთხით მემორანდუმის ფარგლებში დაგეგმილი კონკრეტული კვლევითი და საგანმანათლებლო საქმიანობის დროს, რომელიც მოითხოვება საქართველოს ტერიტორიაზე შემოსვლის/დატოვების დროს.
მხარეები შეთანხმდნენ, რომ კვლევითი და საგანმანათლებლო თანამშრომლობის მსვლელობის მონიტორინგის მიზნით, რეგულარულად შეხვდებიან ერთმანეთს ყოველ ორ წელიწადში ან ერთობლივად შეთანხმებულ დროს.
აქტიური სამუშაო დღის ბოლოს, ჩინელმა კოლეგებმა დაათვალიერეს ბოტანიკური ბაღის ფლორისტული განყოფილებები, ადგილზე გაეცნენ ბაღის სამეცნიერო პერსონალის მუშაობის სპეციფიკას და პრინციპებს.

9 декабря, президент академии наук Китая Чан Ли Бэй, директор Института ботаники Кунминга Ханг Сун и Чао Чжин Хуа, координатор Международной академии, деловым визитом посетили Батумский Ботанический сад.
Ираклий Арчаиа, директор Батумского ботанического сада, встретился с гостями в администрации сада и выразил удовлетворение этим визитом и выразил глубокую уверенность в том, что сотрудничество и деловые отношения будут более плодотворными и ориентированными на результат в будущем.
Цели и сущность сотрудничества были внесены в меморандум о взаимном сотрудничестве, который был подписан между Батумским ботаническим садом и Институтом Ботаники Кунминга Академии наук Китая.
Меморандум, который был подписан директором сада, Ираклием Арчаией и директором Института ботаники Кунминга, Ханг Саном, призван обеспечить основу для обмена научными и техническими знаниями, совместных полевых и лабораторных исследований в Китае и Грузии, а также совместных научных тренингов и лекций по разнообразию растений с точки зрения развития научных навыков.
Меморандум предусматривает сферы деятельности, такие как обучение студентов, докторантов и приглашенных профессоров и обмен научной / технической информацией, материалами и исследователями / техниками; Совместные исследования в области разнообразия растений.
В рамках Меморандума научно-образовательное сотрудничество предусматривает следующие мероприятия:
1. Научно-образовательная деятельность будет осуществляться на территории Китая и Грузии;
2. Каждая из Сторон назначает основных исследователей и членов исследовательской группы для участия в совместной деятельности;
3. Форма, продолжительность, стоимость и другие условия сотрудничества определяются по взаимной консультации и согласовываются Сторонами. В случае наличия соответствующих средств каждая сторона оплачивает расходы, связанные с совместной деятельностью. Что касается ботанических материалов, обе стороны будут руководствоваться в соответствии с действующими законами и правилами Китая и Грузии.
4. Ботанический институт Кунминга будет помогать грузинским участникам в организации необходимых разрешений во время конкретных исследований и образовательных мероприятий в рамках Меморандума. Батумский ботанический сад также окажет помощь участникам с Китая в организации необходимых разрешений во время конкретных исследовательских и образовательных мероприятий, запланированных в рамках Меморандума, который запрашивается во время въезда / выезда с территории Грузии.
Стороны договорились регулярно встречаться друг с другом через каждые два года или в согласованное время обеими сторонами для мониторинга научно-исследовательского и образовательного сотрудничества.
В конце рабочего дня коллеги с Китая осмотрели флористические отделы Ботанического сада и ознакомились с особенностями и принципами работы научного персонала сада.