2018 წლის 21 მარტს, ტყის დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, ბათუმის ბოტანიკურმა ბაღმა ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა და ჯანდაცვის ფაკულტეტის სტუდენტებს და ლექტორ-მასწავლებლებს უმასპინძლა.
სტუდენტებს და დამსწრე საზოგადოებას შეხვდა, ტყის დაცვის საერთაშორისო დღის მნიშვნელობაზე და ბაღის ფლორისტულ სიმდიდრეზე ესაუბრა ბაღის დირექტორი ირაკლი არჩაია.
ამ დღის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს ბაღის ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის დეპარტამენტის უფროსმა, ჯულიეტა ჯაყელმა, ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის კოორდინატორმა ფერიდე ჩაიძემ, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საბუნებისმეტყველო და ჯანდაცვის ფაკულტეტის ბიოლოგიის დეპარტამენტის ასისტენტ-პროფესორებმა - გუგული დუმბაძემ და ინგა დიასამიძემ.
ბაღის ადმინისტრაციული შენობის საკონფერენციო დარბაზში სტუდენტებისათვის შემეცნებითი ლექცია თემაზე: „ბოტანიკური ბაღის არსი და დანიშნულება“ ჩაატარა ჰიმალაის მცენარეთა კოლექციის კურატორმა დალი ვარშანიძემ.
მომავალ სპეციალისტებს ბაღის მთავარ მარშრუტზე არსებული მცენარეები გააცნეს მექსიკისა და ჩრდილოეთ ამერიკის, აღმოსავლეთ აზიის მცენარეთა კოლექციების კურატორებმა მარიამ კანდელაკმა და თეონა ქათამაძემ.
ამ დღისადმი მიძღვნილი პროგრამა მასპინძლებმა და სტუმრებმა ბაღის ტერიტორიაზე მწვანე ნარგავების დარგვით დაასრულეს, კერძოდ, ბაღის ხმელთაშუა ზღვის ფიტოგეოგრაფიულ განყოფილებასა და ეგზოტთა საკოლექციო ნაკვეთზე დაირგო საქართველოს „წითელი ნუსხით“ დაცული ხემარწყვასა და კეთილშობილი დაფნის, ზეთისხილის, ბალეარიის ბზის, მარადმწვანე კვიპაროზის ჰოტიზონტალური ფორმის, ლუზიტანიის წყავის, ჩვეულებრივი ტვიის, დაფნისფოთოლა ძახველის, ბაძგის თეთრარშიანი საბაღო ფორმები, სულ, 111 ძირი ნერგი. ასევე დაირგო გლობალური „წითელი ნუსხის“ 9 სახეობის 35 ძირი უიშვიათესი რელიქტიური მცენარე, ქვედა პარკის „ნეკერჩხლების პარტერში“ დაღუპული პავლონიას ნაცვლად კი დაირგო ბრაზილიის ენდემი, - ბრაზილიური არაუკარია და სხვა ზამთარმოყვავილე მაგნოლიები.
აღსანიშნავია, რომ 21 მარტი, ტყის დაცვის საერთაშორისო დღედ გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ აღიარა. ამ დღის აღნიშვნის მიზანია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ტყის მნიშვნელობის თაობაზე.

21 марта 2018 года в связи с празднованием Международного дня защиты леса, Батумский ботанический принял студентов и лекторов-преподавателей департамента биологии, факультета естественных наук и здравоохранения при Батумском Государственном университете им. Шота Руставели.
Директор Ботанического сада Ираклий Арчая встретился со студентами и приглашенными гостями и обсудил важность Международного дня защиты леса, а также обфлористическом богатстве сада.
Заведующая отделом экзотических растенийг-жа ДжульетаДжакели, координатор коллекции экзотических растений сада ФеидеЧаидзе,ассистент-профессора из департамента биологии, факультета естественных наук и здравоохранения при Батумском Государственном университете им. Шота Руставели-ГугулиДиасамидзе и Инга Диасамидзе также рассказали о важности этого дня.
В конференц-зале административного здания Батумского ботанического садапознавательную лекцию на тему: ''Сущность и функция Ботанического сада'', провелакуратор коллекции гималайских растений г-жа Дали Варшанидзе.
Кураторы мексиканской, северно-американской и восточно-азиатскойколлекции растений,Мариам Канделаки и ТеонаКатамадзе,ознакомили будущих специалистов с растениями, существующими на главном маршруте сада.
Программа, посвящённая этому дню, была завершена с посевом зеленых растений на территории Сада, в частности на земельном участке средиземноморского фитогеографического отдела и на участке экзотических коллекций. Сотрудниками сада и гостями были посаженыохраняемые“Красной книгой” Грузииредкие виды растений, в общем было посажено 111 саженцев.
Такжебыло посажено 35 саженцев 9 видов редких реликтовых растенийиз глобальной ''Красной книги''. В Нижнем парке ''В партере клёнов'' вместо вымершей Павловнии,была посажена бразильская Араукария и зимне-цветущие магнолии.
Следует отметить, что 21 марта, Ассамблея ООН признала Международным днем защитылеса. Цельюпразднованияэтогодняявляетсяповышениеосведомленности общества о важности леса.