2018 წლის 21 მარტს, ტყის დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, ბათუმის ბოტანიკურმა ბაღმა ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა და ჯანდაცვის ფაკულტეტის სტუდენტებს და ლექტორ-მასწავლებლებს უმასპინძლა.
სტუდენტებს და დამსწრე საზოგადოებას შეხვდა, ტყის დაცვის საერთაშორისო დღის მნიშვნელობაზე და ბაღის ფლორისტულ სიმდიდრეზე ესაუბრა ბაღის დირექტორი ირაკლი არჩაია.
ამ დღის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს ბაღის ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის დეპარტამენტის უფროსმა, ჯულიეტა ჯაყელმა, ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის კოორდინატორმა ფერიდე ჩაიძემ, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საბუნებისმეტყველო და ჯანდაცვის ფაკულტეტის ბიოლოგიის დეპარტამენტის ასისტენტ-პროფესორებმა - გუგული დუმბაძემ და ინგა დიასამიძემ.
ბაღის ადმინისტრაციული შენობის საკონფერენციო დარბაზში სტუდენტებისათვის შემეცნებითი ლექცია თემაზე: „ბოტანიკური ბაღის არსი და დანიშნულება“ ჩაატარა ჰიმალაის მცენარეთა კოლექციის კურატორმა დალი ვარშანიძემ.
მომავალ სპეციალისტებს ბაღის მთავარ მარშრუტზე არსებული მცენარეები გააცნეს მექსიკისა და ჩრდილოეთ ამერიკის, აღმოსავლეთ აზიის მცენარეთა კოლექციების კურატორებმა მარიამ კანდელაკმა და თეონა ქათამაძემ.
ამ დღისადმი მიძღვნილი პროგრამა მასპინძლებმა და სტუმრებმა ბაღის ტერიტორიაზე მწვანე ნარგავების დარგვით დაასრულეს, კერძოდ, ბაღის ხმელთაშუა ზღვის ფიტოგეოგრაფიულ განყოფილებასა და ეგზოტთა საკოლექციო ნაკვეთზე დაირგო საქართველოს „წითელი ნუსხით“ დაცული ხემარწყვასა და კეთილშობილი დაფნის, ზეთისხილის, ბალეარიის ბზის, მარადმწვანე კვიპაროზის ჰოტიზონტალური ფორმის, ლუზიტანიის წყავის, ჩვეულებრივი ტვიის, დაფნისფოთოლა ძახველის, ბაძგის თეთრარშიანი საბაღო ფორმები, სულ, 111 ძირი ნერგი. ასევე დაირგო გლობალური „წითელი ნუსხის“ 9 სახეობის 35 ძირი უიშვიათესი რელიქტიური მცენარე, ქვედა პარკის „ნეკერჩხლების პარტერში“ დაღუპული პავლონიას ნაცვლად კი დაირგო ბრაზილიის ენდემი, - ბრაზილიური არაუკარია და სხვა ზამთარმოყვავილე მაგნოლიები.
აღსანიშნავია, რომ 21 მარტი, ტყის დაცვის საერთაშორისო დღედ გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ აღიარა. ამ დღის აღნიშვნის მიზანია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ტყის მნიშვნელობის თაობაზე.

On March 21, 2018 in relation to celebration of International Forest Protection Day Batumi Botanical Garden hosted the students and lecturers from the Department of Natural Sciences and Healthcare at Shota Rustaveli Batumi State University.
Director of the Botanical Garden Mr. Irakli Archaia met with the students and invited guests and talked about the importance of International Forest Protection Day and florist richness of the Garden.
The Head of Exotic Plant Collection Ms. Julieta Jakeli, Coordinator of Exotic Plant Collection of the Garden FerideChaidze, Assistant Professorsfrom the department of Natural Sciences and Healthcare at Shota Rustaveli Batumi State University Guguli Diasamidze and Inga Diasamidze also talked about the importance of this day.
At the conference hall of Batumi Botanical Garden an educational lecture: The Essence and function of the Botanical Garden” was delivered by the Curator of Himalayan Plant Collection Mrs. Dali Varshanidze.
Future specialists were introduced with the plants existing on the main route of the Garden by the Curators of Mexican and Northern American, Eastern Asian Plan Collections Mariam Kandelaki and Teona Katamadze.
The program dedicated to this day was finalized with planting of the green plants on the territory of the Garden, in particular on the collection land plot of Mediterranean phyto-geographic division and exotic plants 35 rare garden species protected with Red List of Georgia, in total 111 stems were planted. Besides this, 35 stems of rarest relic plants of 9 species from the Global “Red List” were planted, instead of Paulownia died in the “Parterre of Maples” of the Lower Park, endemic species of Brazil and other species of sinter-blooming Magnolias were planted.
It is noteworthy that 21st of March was recognized as an International Forest Protection Day by the UN Assembly. The aims of celebrating this day is to raise public awareness upon the importance of the forest.