2017 წლის 16 ოქტომბერს, ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაციაული შენობის საკონფერენციო დარბაზში გაიხსნა ცნობილი ქართველი მეცნიერის, კოლხეთის მცენარეული საფარის მკვლევარის, ბილოგიის მეცნიერებათა კანდიდატის, ვაჟა მემიაძის 80 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი ღონისძიება.
საიუბილეო შეხვედრა გახსნა და დამსწრე საზოგოდოებას ვაჟა მემიაძის პიროვნების ღვაწლზე ესაუბრა ბათუმის ბოტანიკირი ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ.
აუდიტორიის წინაშე ამაგდარი პიროვნების ცხოვრების და მეცნიერული მოღვაწეობის შეხახებ პრეზენტაციით წარსდგა ბაღის ადგილობრივი ფლორის და კონსერვაციის დეპარტამენტის უფროსი დავით ხარაზიშვილი.
ვაჟა მემიაძის დამსახურებაზე და სამეცნიერო-კვლევით ღირებულებებზე ისაუბრეს ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორებმა მურმან დავითაძემ და ნანა ზარნაძემ.
ღირსეული პიროვნება და უზადო მეცნიერი გაიხსენეს ბაღის თანამშრომლებმა: ბიძინა ფერცელიძემ, ზურაბ მანველიძემ, ჯულიეტა ჯაყელმა, მარინა თათარიშვილმა, ნანა კონცელიძემ, მარია ოვჩენიკოვამ, დალი კირკიტაძემ, ციცინო ციცვიძემ, ნანი ჟორდანიამ, ვაჟა მემიაძის ქალიშვილმა, ნინო მემიაძემ და სხვებმა.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ დედაბუნების დაცვაში, შესწავლასა და პოპულარიზაციაში ვაჟა მემიაძეს ღირსეული ადგილი უკავია.
მისი ინიციატივით, ბოტანიკური ბაღის ამიერკავკასიის ტენიანი სუბტროპიკების ფლორისტულ განყოფილების დაბლობ ნაწილში დაგეგმარდა და შემდგომში გაშენდა ხელოვნური ტბა, რომელიც დღესაც ერთ-ერთი თვალსაჩინო და ვიზიტიორებისათვის მიმზიდველი ადგილია. მისი ინიციატივით ასევე დაირგო სამეფო გვიმრა ზედა პარკის ცენტრალურ ნაწილში არსებულ დეკორატიულ ტბაში, რომელიც ასევე მნახველის დიდ მოწონებას იმსახურებს.
1976-1990 წლებში ვაჟა მემიაძე ხელმძღვანელობდა ბოტანიკური ბაღის ბოტანიკის განყოფილებას. მისი თაოსნობით განყოფილების სამეცნიერო კვლევით თემატიკაში მნიშვნელოვანი ადგილი დაიკავა აჭარის ფლორის იშვიათი და გადაშენებადი სახეობების ბიოეკოლოგიის შესწავლამ, მათი დაცვის ღონისძიებების შემუშავებამ. სწორედ მის მიერ დაზუსტდა აჭარისათვის იშვიათ მცენარეთა პირველი სია, რომელშიც მცენარეები იშვიათობის მიხედვით სხვადასხვა კატეგორიებად იყო დაყოფილი. მისივე ინიციატივით ფლორისტულ განყოფილებას 4 ჰა ფართობი გამოეყო, რომელიც იშვიათი სახეობების ეხ-სიტუ კონსერვაციის, მათი ბიოლოგიის შესწავლის, გამრავლების, პოპულარიზაციისა და კულტურაში ფართო დანერგვისათვისაა გათვალისწინებული, რაც ასე აქტუალური და ბოტანიკური ბაღებისთვის მნიშვნელოვანია დღეს.
ბატონი ვაჟა გახლდათ მრავალმხრივი ნიჭით დაჯილდოებული ადამიანი, იყო როგორც კარგი თეორიტიკოსი, ისე პრაქტიკოსი. მკვლევარს რამდენიმე ათეული სამეცნიერო ნაშრომი ეკუთვნის, მათ შორის მონოგრაფიები: „კინტრიშის ფლორის და მცენარეულობის მრავალფეროვნება“, „აჭარის ფლორის დასაცავი ობიექტები და მათი აღდგენის ღონისძიებები“, „საქართველოს იშვიათი მცენარეები“, „ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში კულტივირებული, იშვიათი და ქრობადი მცენარეები“ და სხვა. მის მიერ შეგროვებული და გარკვეული საჰერბარიუმო მასალა ინახება ბათუმის, თბილისის და სხვადასხვა ქვეყნების ჰერბარიუმთა ფონდებში.
ვაჟა მემიაძემ დიდი ამაგი დასდო ქართული ბოტანიკური მეცნიერების განვითარებას, ბუნების დაცვას და მის მრავალმხრივ წარმოჩენას. ღვაწლმოსილი მეცნიერი უანგაროდ ემსახურებოდა თავის კუთხეს. მისი ეროვნული საქმისადმი ერთგულება მისაბაძია მომავალი თაობებისთვის.
საიუბილეო ღონისძიებები, რომლებიც 20 ოქტომბრის ჩათვლით გაგრძელდება, ითვალისწინებს ლექცია-სემინარებს და საველე გასვლებს ბოტანიკური ბაღის ტერიტორიაზე, რომელშიც აქტიურად იქნებიან ჩართული ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტები, უნივერსიტეტის ლექტორ-მასწავლებლები და ბოტანიკური ბაღის მეცნიერ-თანამშრომლები.

16-го ноября 2017 года в конференц-зале административного здания батумского ботанического сада состоялось мероприятие, посвященное 80-тилетнему юбилею известного грузинского ученого, исследователя Колхидского растительного покрова, кандидата биологических наук Важи Мемиадзе.
Юбилейную встречу открыл директор батумского ботанического сада Ираклий Арчая. Он рассказал присутствующим о личном вкладе Важи Мемиадзе в деле развития сада.
С жизнедеятельностью ученого, его научными достижениями ознакомил начальник департамента местной флоры сада и консервации Давид Харазишвили.
О заслугах Важи Мемиадзе, его научно-исследовательской деятельности говорили профессора батумского государственного университета имени Ш. Руставели Мурман Давитадзе и Нана Зарнадзе.
Достойного человека и заслуженного ученого вспомнили сотрудники сада: Бидзина Перцелидзе, Зураб Манвелидзе, Джульета Джакели, Марина Татаришвили, Нана Концелидзе, Мария Овченикова, Дали Киркитадзе, Цицино Цицивидзе, Нани Жордания, дочь Важи Мемиадзе - Нино Мемиадзе и другие.
Во время встречи отметили, что в защите матери-природы, ее изучении и популяризации Важе Мемиадзе принадлежит большой вклад.
По его инициативе, ботанический сад раскинулся в низменной части влажного субтропического флористического отдела, позже было сделано искусственное озеро, которое и сегодня является одним из привлекательных мест для визитеров. По его же инициативе в декоративном озере, расположенном в центральной части верхнего парка были посажены царские папоротники, которые также привлекают большое внимание посетителей.
В 1976-1990 годах Важа Мемиадзе руководил отделом ботаники ботанического сада. Под его руководством в научно-исследовательской тематике отдела значительное место заняло биоэкологическое изучение редких и вымирающих видов флоры Аджарии, разработка мероприятий по их защите. Именно он уточнил первый список редких растений для Аджарии, в котором растения были разделены на категории согласно их редкости. По его инициативе отделу флоры было выделено 4 гектара площади для эксситу консервации, их биологического изучения, размножения. Популяризации и широкого внедрения культур, что очень важно и актуально на сегодня для ботанических садов.
Господин Важа был всесторонне развитым человеком, он отличный теоретик и практик. Исследователю принадлежит несколько десятков научных трудов, среди них монографии: ''Разнообразие Кинтришской флоры и растительности'', ''Объекты охраны флоры Аджарии и мероприятия по их восстановлению'', ''Редкие растения Грузии'', ''Культивированные, редкие и исчезающие растения батумского ботанического сада'' и другие. Собранный им определенный гербарный материал хранится в фондах гербария Батуми, Тбилиси и других стран.
Важа Мемиадзе внес большой вклад в развитие грузинской ботанической науки, защите природы, ее многостороннего представления. Заслуженный ученый бескорыстно служил своему краю. Его преданность к национальному делу пример для будущих поколений.
Юбилейные мероприятия, которые продлятся по 20-ое октября, предусматривают проведение лекций-семинаров и полевые исследования на территории ботанического сада. В них активно будут включены студенты, лектора-преподаватели батумского государственного университета им. Ш. Руставели и научные сотрудники ботанического сада.