2017 წლის 16 ოქტომბერს, ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაციაული შენობის საკონფერენციო დარბაზში გაიხსნა ცნობილი ქართველი მეცნიერის, კოლხეთის მცენარეული საფარის მკვლევარის, ბილოგიის მეცნიერებათა კანდიდატის, ვაჟა მემიაძის 80 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი ღონისძიება.
საიუბილეო შეხვედრა გახსნა და დამსწრე საზოგოდოებას ვაჟა მემიაძის პიროვნების ღვაწლზე ესაუბრა ბათუმის ბოტანიკირი ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ.
აუდიტორიის წინაშე ამაგდარი პიროვნების ცხოვრების და მეცნიერული მოღვაწეობის შეხახებ პრეზენტაციით წარსდგა ბაღის ადგილობრივი ფლორის და კონსერვაციის დეპარტამენტის უფროსი დავით ხარაზიშვილი.
ვაჟა მემიაძის დამსახურებაზე და სამეცნიერო-კვლევით ღირებულებებზე ისაუბრეს ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორებმა მურმან დავითაძემ და ნანა ზარნაძემ.
ღირსეული პიროვნება და უზადო მეცნიერი გაიხსენეს ბაღის თანამშრომლებმა: ბიძინა ფერცელიძემ, ზურაბ მანველიძემ, ჯულიეტა ჯაყელმა, მარინა თათარიშვილმა, ნანა კონცელიძემ, მარია ოვჩენიკოვამ, დალი კირკიტაძემ, ციცინო ციცვიძემ, ნანი ჟორდანიამ, ვაჟა მემიაძის ქალიშვილმა, ნინო მემიაძემ და სხვებმა.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ დედაბუნების დაცვაში, შესწავლასა და პოპულარიზაციაში ვაჟა მემიაძეს ღირსეული ადგილი უკავია.
მისი ინიციატივით, ბოტანიკური ბაღის ამიერკავკასიის ტენიანი სუბტროპიკების ფლორისტულ განყოფილების დაბლობ ნაწილში დაგეგმარდა და შემდგომში გაშენდა ხელოვნური ტბა, რომელიც დღესაც ერთ-ერთი თვალსაჩინო და ვიზიტიორებისათვის მიმზიდველი ადგილია. მისი ინიციატივით ასევე დაირგო სამეფო გვიმრა ზედა პარკის ცენტრალურ ნაწილში არსებულ დეკორატიულ ტბაში, რომელიც ასევე მნახველის დიდ მოწონებას იმსახურებს.
1976-1990 წლებში ვაჟა მემიაძე ხელმძღვანელობდა ბოტანიკური ბაღის ბოტანიკის განყოფილებას. მისი თაოსნობით განყოფილების სამეცნიერო კვლევით თემატიკაში მნიშვნელოვანი ადგილი დაიკავა აჭარის ფლორის იშვიათი და გადაშენებადი სახეობების ბიოეკოლოგიის შესწავლამ, მათი დაცვის ღონისძიებების შემუშავებამ. სწორედ მის მიერ დაზუსტდა აჭარისათვის იშვიათ მცენარეთა პირველი სია, რომელშიც მცენარეები იშვიათობის მიხედვით სხვადასხვა კატეგორიებად იყო დაყოფილი. მისივე ინიციატივით ფლორისტულ განყოფილებას 4 ჰა ფართობი გამოეყო, რომელიც იშვიათი სახეობების ეხ-სიტუ კონსერვაციის, მათი ბიოლოგიის შესწავლის, გამრავლების, პოპულარიზაციისა და კულტურაში ფართო დანერგვისათვისაა გათვალისწინებული, რაც ასე აქტუალური და ბოტანიკური ბაღებისთვის მნიშვნელოვანია დღეს.
ბატონი ვაჟა გახლდათ მრავალმხრივი ნიჭით დაჯილდოებული ადამიანი, იყო როგორც კარგი თეორიტიკოსი, ისე პრაქტიკოსი. მკვლევარს რამდენიმე ათეული სამეცნიერო ნაშრომი ეკუთვნის, მათ შორის მონოგრაფიები: „კინტრიშის ფლორის და მცენარეულობის მრავალფეროვნება“, „აჭარის ფლორის დასაცავი ობიექტები და მათი აღდგენის ღონისძიებები“, „საქართველოს იშვიათი მცენარეები“, „ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში კულტივირებული, იშვიათი და ქრობადი მცენარეები“ და სხვა. მის მიერ შეგროვებული და გარკვეული საჰერბარიუმო მასალა ინახება ბათუმის, თბილისის და სხვადასხვა ქვეყნების ჰერბარიუმთა ფონდებში.
ვაჟა მემიაძემ დიდი ამაგი დასდო ქართული ბოტანიკური მეცნიერების განვითარებას, ბუნების დაცვას და მის მრავალმხრივ წარმოჩენას. ღვაწლმოსილი მეცნიერი უანგაროდ ემსახურებოდა თავის კუთხეს. მისი ეროვნული საქმისადმი ერთგულება მისაბაძია მომავალი თაობებისთვის.
საიუბილეო ღონისძიებები, რომლებიც 20 ოქტომბრის ჩათვლით გაგრძელდება, ითვალისწინებს ლექცია-სემინარებს და საველე გასვლებს ბოტანიკური ბაღის ტერიტორიაზე, რომელშიც აქტიურად იქნებიან ჩართული ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტები, უნივერსიტეტის ლექტორ-მასწავლებლები და ბოტანიკური ბაღის მეცნიერ-თანამშრომლები.

On October 16, 2017 the event dedicated to 80th anniversary of a Famous Georgian Scientist, Researcher of Kolkheti Vegetation Coverage, Candidate of Bilogogical Sciences Vazha Memiadze was opened at the Conference Hall of Batumi Botanical Garden Administration Building.
Jubilee meeting was opened by Mr. Irakli Archaia, talking about the personal contribution of Mr. Vazha Memiadze.
Head of Local Flora and Conservation Department of the Garden Mr. David Kharazishvili made a presentation upon the life and scientific achievements of the honorary scientist.
Professors of Shota Rustaveli Batumi State University Murnam Davitadze and Nana Zarnadze talked about the accomplishments and scientific-research values of Vazha Memiadze.
A decent personality and perfect scientist was recalled by the Garden personnel: Bidzina Pertselidze, Zurab Manvelidze, Julieta Jakeli, Marina Tatarishvili, Nana Kontselidze, Maria Ovchenikova, Dali Kirkitadze, Tsitsino Tsitsvidze, Nani Jordania, Vazha Memiadze’s daughter Nino Memiadze and others.
As it was noted at the meeting, Vazha Memiadze occupies a decent position in protection, study and popularization of the nature.
Under his initiation, an artificial lake was planned and further cultivated in the lowland of then humid subtropical florist department of Trans Caucasus at the botanical Garden, which still remains as one of the picturesque and visitor-attractive spots. Royal fern plants were also planned in the decorative part of the upper Park under the scientist’s initiation, being also attracted by the visitors.
During 1976-1990 Vazha Memiadze managed Botany Department of the Botanical Garden. Under his leadership, study of the bio-ecology of rare species as well as the species at the edge of extinction occupied an important place in the scientific thematics, as well as developing the measures for their protection. The first list of the rare species for Ajara was specified by him, in which rare plant sspecies are divided into various categories according to rareness. Four hectare area was allocated from the Florist department under his initiative, being considered for ex-situ conservation of rare species, studying their biology, reproduction, popularization and wide introduction in the public, being also actual and important for the garden.
Mr. Vazha used to a man with multiple gift, being an expert in theory and practice. He developed tenths of scientific works, among them monographs: “Diversity of Kintrishi Flora and Vegetation”, “Akjara Flora Protection Objects and their restorative measures”, “Rare plants of Georgia”, “Cultivated, rare and vanishing plants at Batumi Botanical Garden”, etc. Herbarium materials collected by him are preserved in the Herbarium Foundations of Batumi, Tbilisi and various countries.
Vazha Memiadze greatly contributed to the development of Georgian Botanical Science, protection of the nature and its multilateral highlighting. Hhonorable scientist served to his own region. His devotedness towards the work serves as a vivid example for future generation.
Jubilee events to be continued until October 20 considers lectures and seminars, as well as field trips on the territory of the Botanical Garden, in which the students from Shota Rustaveli Batumi State University, Lectures and Professors as well as scientist worker of the Botanical Gardens will be actively involved.