მიმდინარე წლის 16-17 აგვისტოს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში საქმიანი ვიზიტით იმყოფებოდნენ ვილნიუსის (ლიეტუვა) სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბოტანიკური ბაღის დენდროლოგები: ეგიდიუს კერბელისი (ჯგუფის ხელმძღვანელი), ვიტაუტას კუზმა, რაიმონდა სიმენაიტე და ნერინგა ლელიტე.
ვილნიუსელ კოლეგებს ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში პროფესიონალური მეგზურობა გაუწიეს ბაღის ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის განყოფილების უფროსმა ჯულიეტა ჯაყელმა და განყოფილების კურატორებმა.
სტუმრები გაეცნენ ბაღის ფლორისტულ სიმდიდრეს ცალკეული ფიტოგეოგრაფიული განყოფილებების მიხედვით. განსაკუთრებული ინტერესი ჩრდილოეთი ამერიკის ეგზოტებისადმი გამოიჩინეს. კოლეგების ინტერესთა სფერო მოიცავდა ასევე ისეთ საკითხებს როგორიცაა ბაღის მეთესლეობის ფონდის მუშაობა, დენდროფლორის კვლევა, კოლექციების მოძიება და დოკუმენტირება, ასორტიმენტის შერჩევა, მათი გამოყვანა და დარგვების კოორდინირება, მოვლა-პატრონობის აგროტექნიკური ღონისძიებები, მცენარეთა დაცვა დაავადებებისა და მავნებლებისაგან.
17 აგვისტოს, დენდროლოგთა ჯგუფმა მონახულა მტირალას ეროვნული პარკი. მათ კვალიფიციური მეგზურობა გაუწია ადგილობრივი ფლორისა და კონსერვაციის განყოფილების უფროსმა ნინო მემიაძემ.
სტუმრებმა მადლობა გადაუხადეს ბაღის ადმინისტრაციას, საერთაშორისო პროგრამებისა და ურთიერთობების კოორდინატორს, ზურაბ მანველიძეს ვიზიტის ხელშეწყობისა და მხარდაჭერისათვის.

16 -17 августа 2018 года дендрологи из Вильнюсского государственного университета (Летува) г-н Эгидиус Карбелис (руководитель группы), Витаутас Кузьма, Раймонда Сименайте и Неринга Лелите посетили Ботанический сад с официальным визитом.
Коллегам из Вильнюса профессионально провели экскурсию руководитель департамента коллекции экзотических растений ботанического сада Джульетта Джакели и кураторы отделов.
Гости ознакомились с флористическим богатством сада в соответствии с отдельными фитогеографическими отделами. Особый интерес гости проявили к экзотическим видам Северной Америки.
В сферу интересов коллег входили вопросы, т.к. функционирование Фонда семян сада, изучение дендро-флоры, поиск коллекций и документирование, выбор ассортимента, их вывод и координация посадки, агротехнические меры по уходу, защита растений от болезней и паразитов.
17 августа группа дендрологов посетила национальный парк Мтирала. Руководитель отдела местной флоры и консервации Нино Мемадзе квалифицировано сопроводила гостей.
Гости поблагодарили Администрацию Батумского ботанического сада, координатора международных программ и отношений Зураба Манвелидзе за поддержку и содействие визиту.