ბათუმის ბოტანიკური ბაღის წარმომადგენლები სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდნენ მინსკში, ბელორუსიის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ცენტრალურ ბოტანიკურ ბაღში, სადაც 7-9 ოქტომბერს გაიმართა მე-3 საერთაშორისო სამეცნიერო - პრაქტიკული კონფერენცია “ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებისა და ბიოლოგიური რესურსების გამოყენების პრობლემები”, მიძღვნილი აკადემიკოს ნ.ვ.სმოლსკის დაბადებიდან 110 წლის იუბილისადმი. კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობა მიიღო 14 ქვეყნის 140 წარმომადგენელმა. ბათუმის ბოტანიკური ბაღი კონფერეციაზე წარადგინეს ბაღის დირექტორმა თამაზ დარჩიძემ, ბაღის დენდროლოგმა ჯულიეტა ჯაყელმა და სამეცნიერო კონსულტანტმა მარიამ მეტრეველმა.
7 ოქტომბერს, კონფერენციის ფარგლებში ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორმა თამაზ დარჩიძემ და ბელორუსიის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ცენტრალური ბოტანიკური ბაღის დირექტორმა ვლადიმერ ტიტოკმა ხელი მოაწერეს მემორანდუმს თანამშრომლობის შესახებ, რაც ითვალიწინებს ურთიერთმხარდაჭერას მცენარეთა დოკუმენტირებული კოლექციების გაცვლისა და შევსება-განახლების საკითხებში, კვლევებს მცენარეთა ინტროდუქციის მიმართულებით, გამოცდილებისა და ინფორმაციის გაზიარებას, თანამშორომლობას განათლებისა და პერსონალის გადამზადების საკითხებში და სხვა. ბოტანიკურ ბაღებს შორის მიღწეული შეთანხმება ეფუძნება მცენარეთა კონსერვაციის საერთაშორისო საბჭოს (BGCI) ფუნდამენტურ პრინციპებს და მიზნად ისახავს მცენარეთა კონსერვაციის გლობალური სტრატეგიის (GSPC) განხორცილების ხელშეწყობას, სტრატეგიით გათვალისწინებული მიზნების შესრულების პროცესში ურთიერთმხარდაჭერას. მემორანდუმის ხელმოწერის შემდეგ, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორი თამაზ დარჩიძე პრეზენტაციით წარსდგა დამსწრე საზოგადოების წინაშე. მან კონფერენციის მონაწილეებს გააცნო ბათუმის ბოტანიკური ბაღის წარსული, დღევანდელი საქმიანობის მიმართულებები და მომავლის გამოწვევები.
8 ოქტომბერს, კონფერენციის მუშაობის მეორე დღეს, სექციაში ,,ბოტანიკური კოლექციების შესწავლის თანამედროვე მიმართულებები მცენარეული სამყაროს ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებისა და რაციონალური გამოყენებისათვის“, მოხსენებებით წარსდგნენ ჯულიეტა ჯაყელი და მარიამ მეტრეველი. მათ წარადგინეს თემები: ,,გლობალური დაცულობის სტატუსის მქონე გვარი არაუკარიას წარმომადგენლები ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში“ და ,,ბათუმის ბოტანიკური ბაღის მცენარეული კოლექციის მონიტორინგი“.
ბათუმის ბოტანიკური ბაღის წარმომადგენელთა პრეზენტაციებმა დიდი ინტერესი და მოწონება დაიმსახურა. მომხსენებლები დაჯილდოვდნენ სერთიფიკატებით.
9 ოქტომბერს, კონფერენციის მონაწილეები გაეცნენ კენკროვანი კულტურების ინტროდუქციისა და ტექნოლოგიის განყოფილების განცევიჩის საცდელ-საწარმოო პლანტაციას, ბოტანიკური ბაღიდან 200 კმ-ით დაშორებით. ზემოთაღნიშული განყოფილების ხელმძღვანელმა, ნიკოლოზ პავლოვსკიმ მათ გააცნო მოცვისა და შტოშის სხვადასხვა ჯიშის მოვლა-მოყვანის, სამრეწველო პლანტაციების გაშენების, ნაყოფის შეგროვებისა და წარმოებაზე მიწოდების საკითხები. კონფერენციის მონაწილეები დაესწრნენ ნაყოფის შეგროვებისა და დახარისხების პროცესს. კონფერენციის მონაწილეებმა ასევე მოინახულეს ბელორუსიის სამხრეთ-დასავლეთში მდებარე ისტორიული ძეგლები.
10 ოქტომბერს საქმიანი შეხვედრები გაიმართა ბელორუსიის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის მეხილეობის ინსტიტუტში. აღსანიშნავია, რომ ამ ინსტიტუტის ბიოტექნოლოგიის განყოფილებასთან ბათუმის ბოტანიკურ ბაღი რამოდენიმე თვეა თანამშრომლობს ბაღში არსებული იშვიათი, ერთეული და მსოფლიო წითელი ნუსხით დაცული მცენარეების მიკროკლონალური გამრავლების საკითხებზე. ოფიციალური შეხვედრა გაიმართა ინსტიტუტის დირექტორთან ვიაჩესლავ სამუსთან, ბიოტექნოლოგიის განყოფილების გამგესა და მის მოადგილესთან - ნატალია კუხარჩიკსა და მანანა კასტრიცკაიასთან.
მინსკის ცენტრალურმა ბოტანიკურმა ბაღმა ბათუმის ბოტანიკურ ბაღს კოლექციის შევსების მიზნით საჩუქრად გადასცა 43 დასახელების ყვავილოვანი დეკორატიული მცენარე. ბიბლიოთეკას კი მინსკის ბოტანიკური ბაღიდან და მინსკის მეხილეობის ინსტიტუტიდან საჩუქრად გადაეცა 15 დასახელების სამეცნიერო და სამეცნიერო-პოპულარული ლიტერატურა.

Представители батумского ботанического сада с рабочим визитом находились в центральном ботаническом саду национальной Академии наук Беларуси, где 7-9 октября проходила 3 международная научно-практическая конференция ''Сохранение биоразнообразия и проблемы в использовании биологических ресурсов''. Конференция была посвящена 110-летнему юбилею академика Н.В Смольского.
В работе конференции приняли участие 140 представителей 14 стран. Батумский ботанический сад представили директор сада Тамаз Дарчидзе, дендролог сада Джульета Джакели и научный консультант Мариам Метеревели.
7 октября в рамках конференции директор батумского ботанического сада Тамаз Дарчидзе и директор центрального ботанического сада национальной Академии наук Беларуси Владимир Титок подписали меморандум сотрудничества, предусматривающий обмен документированных коллекций растений, опыта и информации, сотрудничество в переподготовке персонала и т.д. Соглашение между ботаническими садами основано на фундаментальных принципах международного совета консервации растений (BGCI) и его целью является содействие в глобальной стратегии консервации растений (GSPC). После подписания меморандума директор батумского ботанического сада Тамаз Дарчидзе провел презентацию. Он ознакомил участников конференции с богатым прошлым батумского ботанического сада, с сегодняшними направлениями и будущими вызовами.
8 октября в секции ''Современные направления в изучении ботанических коллекций для сохранения биоразнообразия и рационального использования'' с докладами на конференции предстали Джульета Джакели и Мариам Метревели. Тема докладов: ''Семейство араукарий со статусом глобальной охраны, представленные в батумском ботаническом саду'' и ''Мониторинг растительных коллекций батумского ботанического сада''. Презентация вызвала большой интерес участников конференции. Докладчикам были вручены сертификаты.
9 октября участников конференции ознакомили с интродукцией ягодных культур и технологическим отделом на опытно-показательной плантации Ганцевича, в 200 км. от ботанического сада. Руководитель отдела Николай Павловский рассказал об особенностях при заботе и выведении различных видов черники и клюквы, разведении промышленных плантаций, о процессе сбора и разграничения плодов. Участники конференции также осмотрели памятники, расположенные в юго-западной части сада.
10 октября деловая встреча состоялась во фруктовом институте национальной академии наук Беларуси. Примечательно, что биотехнологический отдел этого института уже несколько месяцев сотрудничает с батумским ботаническим садом в вопросах микроклонального размножения растений всемирного красного списка и изучении редких и единичных экземпляров растений сада. Официальная встреча состоялась с директором института Вячеславом Самусом, заведующим отделом биотехнологии и его заместителем – Натальей Кухарчик и Мананой Кастрицкой.
Минский центральный ботанический сад с целью пополнения коллекции батумскому ботаническому саду передал в подарок 43 наименования цветочно-декоративных растений. Библиотеке сада – литературу из 15 изданий научного и научно-популярного характера.