21 მარტს მთელ მსოფლიოში აღინიშნება ტყის საერთაშორისო დღე, ამ თარიღის აღსანიშნავად, 2016 წლის 21 მარტს, ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში სტუმრად იყვნენ მოწვეული ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიოლოგიის სპეციალობის სტუდენტები.
ბაღის საკონფერენციო დარბაზში შეკრებილ საზოგადოებას ეს დღე მიულოცეს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა ლევან დავითაძემ და დირექტორის მოადგილემ ბიძინა ფერცელიძემ.
ბაღის ადგილობრივი ფლორისა და კონსერვაციის დეპარტამენტის მთავარმა სპეციალისტმა თემურ ვასაძემ სტუდენტებისათვის ჩაატარა სემინარი: „აჭარაში გავრცელებული „საქართველოს წითელი ნუსხის“ მერქნიანი მცენარეები“, რომელიც მეტად საინტერესოდ და კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა.
ღონისძიების ფარგლებში, სტუდენტებმა დაათვალიერეს ბაღის ამიერკავკასიის ტენიანი სუბტროპიკების ფიტოგეოგრაფიული განყოფილება, სადაც სტუდენტებს „საქართველოს წითელი ნუსხის სახეობებზე“ ამომწურავი ინფორმაციები მიაწოდეს ბაღის ადგილობრივი ფლორისა და კონსერვაციის დეპარტამენტის უფროსმა დავით ხარაზიშვილმა და ჰერბარიუმის ფონდის ხელმძღვანელმა ნინო მემიაძემ.
სტუდენტებმა, ამიერკავკასიის ტენიანი სუბტროპიკების ფიტოგეოგრაფიული განყოფილების იშვიათ მცენარეთა ნაკვეთში, „საქართველოს წითელი ნუსხის სახეობის“ - ლაფანის ნერგები დარგეს.
აღსანიშნავია, რომ უკვე მესამე წელია, რაც ბათუმის ბოტანიკური ბაღი ეკოკალენდრის ფარგლებში აღნიშნავს საერთაშორისო გარემოსდაცვით თარიღებს.

21 марта – международный день леса. В связи с этой датой батумский ботанический сад посетили студенты специальности биологии батумского государственного университета им. Ш.Руставели
В конференц-зале сада гостей приветствовали И.О. директора сада Леван Давитадзе и заместитель директора Бидзина Перцелидзе.
Главный специалист департамента местной флоры и консервации сада провел семинар: ''Древесные растения красного списка Грузии, распространенные в Аджарии''. Семинар проходил в режиме вопросов-ответов.
В рамках мероприятия студенты осмотрели фитогеографический отдел влажных субтропиков, где начальник департамента местной флоры и консервации сада Давид Харазишвили и руководитель фонда гербария Нино Мемиадзе дали студентам исчерпывающую информацию о видах их ''красного списка Грузии''. Студенты на участке редких растений фитогеографического отдела влажных субтропиков рассадили саженцы Лапины из видов ''Красного списка Грузии''.
Примечательно, что уже третий год в рамках экокалендаря батумский ботанический сад отмечает международные даты охраны окружающей среды.