2017 წლის 8 სექტემბერს, ბათუმის ბოტანიკურმა ბაღმა კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ეკოლოგიური განათლების სკოლას უმასპინძლა (CACSEE - Central Asian and Caucasus School for Ecological Education), რომელსაც 2014 წელს ჩაეყარა საფუძველი ბერლინში (გერმანია).
ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში წინასწარ დაგეგმილი სალექციო და საექსკურსიო რაკურსი მიმართული იყო ბაღის მდიდარი მცენარეთა კოლექციების ანალიზის შინაარსზე, რომელიც ეფუძნება კლასიკური ბოტანიკური ბაღების მოღვაწეობის ისეთ პრინციპებს, როგორიცაა მცენარეთა გეოგრაფია, სისტემატიკა, მორფოლოგია-ანატომია, ობიექტების კომპლექსური კვლევის მეთოდოლოგია, ფიტოსანიტარული მონიტორინგი, რესურთმცოდნეობა, ლანდშაფტური დაგეგმარება, გლობალური და ეროვნული წითელი ნუსხით დაცული სახეობების დაცვა-აღდგენის შესაძლებლობები, გარემოსდაცვითი განათლება და სხვა .
მსოფლიოს შვიდი ქვეყნის წამყვანი უნივერსიტეტების ბიოლოგიის სპეციალობის სტუდენტებსა და ლექტორებს ბათუმის ბოტანიკურ ბაღში მიესალმა და შემდგომი წარმატებები უსურვა დირექტორის მოადგილემ ბიძინა ფერცელიძემ, სალექციო და საექსკურსიო კურსი წარმართეს ბაღის ეგზოტურ მცენარეთა დეპარტამენტის უფროსმა ჯულიეტა ჯაყელმა და ბაღის დენდროლოგმა გია ბოლქვაძემ; კოლხეთის რელიქტურ ტყეებისა და ჰერბარიუმის ფონდში დაცულ ნიმუშების შესახებ ესაუბრა ბაღის ადგილობრივი ფლორისა და კონსერვაციის დეპარტამენტის უფროსმა დავით ხარაზიშვილმა; მეთესლეობის ფონდის მუშაობა - თესლების სიის (Index Seminum) გამოცემის, მსოფლიო ბოტანიკურ ბაღებთან თანამშრომლობის, ბაღის ტერიტორიასა და ექსპედიციის შედეგად თესლების შეგროვების მეთოდებზე, მათი შენახვისა და გამოცდის შესახებ ესაუბრა ბაღის წამყვანმა სპეციალისტებმა: თამარა ცხოიძემ და მარია ოვჩინიკოვამ, მეთესლეობის ფონდის ტექნიკურმა მუშაკებმა - გულნარა ჩხაიძემ და ნელი ზოიძემ მოამზადეს მათთვის საინტერესო ეგზოტების, ბაღის 2016-2017 წლის თესლების სიაში №44 შეტანილი ეგზოტების 10 სახეობის თესლების ნიმუში, რომლებიც მათ საჩუქრად გადაეცათ.
ეკო-სკოლის ხელმძღვანელებმა და მონაწილეებმა მადლობა გადაუხადეს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაციასა და თანამშრომლებს გულთბილი მიღების, მასპინძლობისა და საინტერესო ლექციებისათვის. გამოთქვეს სურვილი შემდგომი საქმიანი ურთიერთთანამშრომლობისათვის.
აღსანიშნავია, რომ ეკო-სკოლის მიზანია მსოფლიოს სხვადასხვა უმაღლესი სასწავლებლების ახლგაზრდა სტუდენტებს, მკვლევარებს, ლექტორებს და მოგზაურობით დაინტერესებული პირებს გააცნოს კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ბიოლოგიური მრავალფეროვნება, დაცულ ტერიტორიები, ბუნების არაცოცხალ ძეგლები და კულტურული მემკვიდრეობა. ეკო-სკოლის საბაზისო გეგმას წარმოადგენს რეგიონების იმ ეკოლოგიური პრობლემების შესწავლა, რომლებიც მჭიდროდაა დაკავშირებული ეკონომიკურ და სოციალურ ასპექტებთან.

8-го сентября 2017 года в батумском ботаническом саду принимали представителей школы экологического образования Кавказа и Центральной Азии (CACSEE - Central Asian and Caucasus School for Ecological Education), которая сформировалась в Берлине (Германия).
Предварительно спланированный лекционный и экскурсионный ракурс батумского ботанического сада был направлен на содержание анализа богатой коллекции сада, который основывается на таких классических принципах деятельности ботанического сада, какими являются: география растений, систематика, морфология-анатомия, методология комплексного исследования объектов, фитосанитарный мониторинг, ресурсознание, ландшафтное планирование, возможности охраны-восстановления видов национального красного списка, знания по охране окружающей среды и другие.
Заместитель директора батумского ботанического сада Бидзина Перцелидзе приветствовал лекторов и студентов специальности биология ведущих университетов 7 стран мира. Он пожелал им успехов. Лекционный и экскурсионный курс провели начальника департамента экзотических растений Джульета Джакели и дендролог сада Гия Болквадзе; об образцах фонда гербария и колхидских реликтивных лесах рассказал начальник департамента местной флоры сада и консервации Давид Харазишвили; о работе семенного фонда – издании семенного списка (Index Seminum), о сотрудничестве с международными ботаническими садами, методах сбора семян в результате экспедиции и по территории сада, их хранении и испытании говорили ведущие специалисты сада – Тамара Цхоидзе и Мария Овченкова ; технические работники семенного фонда – Гульнара Чхаидзе и Нелли Зоидзе подготовили для них интересные экзоты, 10 сортов семенных образцов экзот, внесенных в семенной список сада №44 за 2016-2017-ый годы.
Руководители экошколы и участники встречи выразили благодарность администрации батумского ботанического сада, всем сотрудникам за теплый прием и интересные лекции. Было намечено продолжить тесное сотрудничество и в будущем.
Отметим, что цель экошколы ознакомить студентов высших учебных заведений мира, исследователей, лекторов и лиц, интересующихся путешествиями, с биологическим разнообразием, охраняемыми территориями, неживыми памятниками природы и культурным наследием Кавказа и Центральной Азии. Базисный план экошколы представляет собой изучение тех экологических проблем региона, которые тесно связаны с экономическими и социальными аспектами.