მიმდინარე წლის 29 სექტემბერი-01ოქტომბერს, ქ. ბათუმში, სასტუმრო ,,რედისონ ბლუში“ გაიმართა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „მომავლის ტექნოლოგიები და სიცოცხლის ხარისხი“, რომელიც აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს დაფინანსებითა და თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის ორგანიზატორობით ჩატარდა. კონფერენციის თანაორგანიზატორები იყვნენ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და შპს ,,ბაუ ინთერნეიშენალ უნივერსითი, ბათუმი”.
სამეცნიერო კონფერენციაზე ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ეგზოტურ მცენარეთა კოლექციის დეპარტამენტის თანამშრომლები: ჯულიეტა ჯაყელი, ფერიდე ჩაიძე, მარიამ კანდელაკი, ლანა კოდანოვი და ნანა აბაშიძე წარსდგნენ პოსტერული მოხსენებებით.
კონფერენცია მოიცავდა 4 სექციას: მომავლის ტექნოლიგიები და მასალები მედიცინაში; მომავლის ტექნოლოგიები და სამკურნალო საშუალებები; გარემო და ჯანმრთელობა; მომავლის ტექნოლოგიები და განათლება: ,,განათლების ხარისხი-სიცოცხლის ხარისხი“, რომელშიც მონაწოლეობა მიიღო 10 ქვეყნის 270 მონაწილემ.
კონფერენციის მიზანი იყო მომავლის ტექნოლოგიების განხილვა, რომლის გამოყენებითაც შესაძლებელია დროული დიაგნოსტიკა, პროფილაქტიკა, ეფექტური, ხარისხიანი და უსაფრთხო მკურნალობა.
კონფერენციის დასრულების შემდეგ, ღონისძიების ორგანიზატორმა, პროფესორმა ალიოშა ბაკურიძემ კონფერენციის მონაწილეებს შესაბამისი სერთიფიკატები გადასცა.

29 сентября - 1 октября текущего года в г.Батуми, в гостинице ''Рэдиссон'' прошла международная научная конференция ''Технологии будущего и качество жизни''. Организатор конференции – Тбилисский государственный медицинский университет, финансирование взяло на себя – министерство просвещения, культуры и спорта Аджарии.
Соорганизаторами конференции были батумский государственный университет им. Ш.Руставели и ООО ''Бау, Интернешенел юниверсити, Батуми''.
В ходе научной конференции с постерными докладами предстали сотрудники департамента коллекции экзотических растений батумского ботанического сада: Джульета Джакели, Фериде Чаидзе, Мариам Канделак, Лана Коданова и Нана Абашидзе.
Конференция охватила 4 секции: будущие технологии и материалы в медицине; будущие технологии и лекарственные препараты; окружающая среда и здоровье; будущие технологии и образование: ''качество образования - качество жизни'', в работе секций приняли участие 270 представителей 10 стран.
Цель конференции – обсуждение будущих технологий, при использовании которых возможна своевременная диагностика, профилактика, эффективное, качественное и безопасное лечение.
По завершении конференции организатор мероприятия профессор Алеша Бакуридзе передал участникам соответствующие сертификаты.