2016 წლის 05 ოქტომბერს, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაციულ შენობაში, გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი ბათუმის ბოტანიკურ ბაღსა და ჰარვარდის უნივერსიტეტის არნოლდის დენდრარიუმს შორის.
მემორანდუმს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის სახელით ხელი მოაწერა ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ, ხოლო ჰარვარდის უნივერსიტეტის არნოლდის დენდრარიუმის სახელით, დენდრარიუმისაღმასრულებელმა დირექტორმა, დოქტორმა სტივენ შნეიდერმა.
საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის მცენარეთა კონსერვაციისა და კვლევითი თანამშრომლობის გაძლიერების მიზნით, მხარეებმა გამოხატეს თანამშრომლობის სურვილი მცენარეთა კრიტიკული სახეობების კონსერვაციისა და ex situ პირობებში გრძელვადიანი შენარჩუნების მიზნით.
მემორანდუმის ფარგლებში, მხარეები შეთანხმდნენ, რომ მონაწილეობას მიიღებენ თესლებისა და მცენარეთა ჰერბარიუმის ნიმუშების შეგროვების ექსპედიციებში საქართველოსა და ჩრდილოეთ ამერიკაში.
შეთანხმების მიხედვით, 2016-2017 წლებში, საქართველოში დადგინდება ადგილები ერთობლივი ექსპედიციებისათვის და ეს თანამშრომლობითი ექსპედიციები, 2021 წლამდე გაგრძელდება.
მხარეები, შეზღუდვის გარეშე გაამრავლებენ და გამოზრდიან საერთაშორისო „წითელი ნუსხით“ დაცულ მცენარეებს თავიანთ კოლექციებში, განათლების, კონსერვაციის, დაცვა-შენარჩუნების და კვლევის მიზნით.
მხარეები შეთანხმდნენ იმაზეც, რომ იმუშავებენ ინტეგრირებული კონსერვაციის ქმედებების მიმართულებით შერჩეულ მერქნიან მცენარეთა სახეობებისათვის. შესაძლებლობის შემთხვევაში ორივე მხარის შეთანხმებით, განხორციელდება ex situ კონსერვაციის ღონისძიებები დაცულ ჰაბიტატებში და რე-ინტროდუქცია ბუნებრივ გარემოში.
მემორანდუმი ითვალისწინებს აგრეთვე, მხარეებმა მხარი დაუჭირონ თითოეული მხარის პერსონალის, პრაქტიკანტის და სტუდენტის თანამშრომლობით ქმედებებს, მხარეთა ორმხრივი შეთანხმების თრენინგებისა და ერთობლივი აქტივობების ჩათვლით.

On October 5, 2016 a Memorandum of Cooperation was signed between Harvard University Arnold Dendrarium and Batumi Botanical Garden in the Administrative Building of Batumi Botanical Garden.
The memorandum was signed by the Director of Batumi Botanical Garden Mr. Irakli Archaia on behalf of Batumi Botanical Garden and Executive Director of Dendrarium Doctor Stephen Schneider, on behalf of Harvard University Arnold Dendrarium.
With the purpose of plant conservation and strengthening research cooperation between Georgian and United States of America, the parties expressed willingness to cooperate for conservation of the critical plant species and long-term preservation under ex site conditions.
Within the frame of the memorandum, the parties agreed to participate in the expeditions for collection of seeds and plant herbarium samples in Georgia and Northern America.
According to the Agreement, in 2016-2017 the sites for joint expeditions will be identified in Georgia and these cooperative expeditions will be continued until 2021.
The parties will multiple and grown the plants protected in the International “Red List” in their collections, for education, conservation, protection-maintenance and research purposes.
The parties also agreed to work selected woody plant species in the direction of integrated conservative acts. In case of possibility, under mutual agreement of the parties ex situ conservation measures will be taken in protected habitats and conservation in natural environment will be realized.
The Memorandum also foresees supporting mutually cooperative actions between the personnel, interns and students with the support of the parties, including mutually agreed trainings and joint activities.