2016 წლის 05 ოქტომბერს, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის ადმინისტრაციულ შენობაში, გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი ბათუმის ბოტანიკურ ბაღსა და ჰარვარდის უნივერსიტეტის არნოლდის დენდრარიუმს შორის.
მემორანდუმს ბათუმის ბოტანიკური ბაღის სახელით ხელი მოაწერა ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ, ხოლო ჰარვარდის უნივერსიტეტის არნოლდის დენდრარიუმის სახელით, დენდრარიუმისაღმასრულებელმა დირექტორმა, დოქტორმა სტივენ შნეიდერმა.
საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის მცენარეთა კონსერვაციისა და კვლევითი თანამშრომლობის გაძლიერების მიზნით, მხარეებმა გამოხატეს თანამშრომლობის სურვილი მცენარეთა კრიტიკული სახეობების კონსერვაციისა და ex situ პირობებში გრძელვადიანი შენარჩუნების მიზნით.
მემორანდუმის ფარგლებში, მხარეები შეთანხმდნენ, რომ მონაწილეობას მიიღებენ თესლებისა და მცენარეთა ჰერბარიუმის ნიმუშების შეგროვების ექსპედიციებში საქართველოსა და ჩრდილოეთ ამერიკაში.
შეთანხმების მიხედვით, 2016-2017 წლებში, საქართველოში დადგინდება ადგილები ერთობლივი ექსპედიციებისათვის და ეს თანამშრომლობითი ექსპედიციები, 2021 წლამდე გაგრძელდება.
მხარეები, შეზღუდვის გარეშე გაამრავლებენ და გამოზრდიან საერთაშორისო „წითელი ნუსხით“ დაცულ მცენარეებს თავიანთ კოლექციებში, განათლების, კონსერვაციის, დაცვა-შენარჩუნების და კვლევის მიზნით.
მხარეები შეთანხმდნენ იმაზეც, რომ იმუშავებენ ინტეგრირებული კონსერვაციის ქმედებების მიმართულებით შერჩეულ მერქნიან მცენარეთა სახეობებისათვის. შესაძლებლობის შემთხვევაში ორივე მხარის შეთანხმებით, განხორციელდება ex situ კონსერვაციის ღონისძიებები დაცულ ჰაბიტატებში და რე-ინტროდუქცია ბუნებრივ გარემოში.
მემორანდუმი ითვალისწინებს აგრეთვე, მხარეებმა მხარი დაუჭირონ თითოეული მხარის პერსონალის, პრაქტიკანტის და სტუდენტის თანამშრომლობით ქმედებებს, მხარეთა ორმხრივი შეთანხმების თრენინგებისა და ერთობლივი აქტივობების ჩათვლით.

5 октября 2016 года в администрации батумского ботанического сада был оформлен меморандум взаимосотрудничества между батумским ботаническим садом дендрарием Арнольда Гарвардского университета.
В администрации батумского ботанического сада меморандум подписали директор сада Ираклий Арчая и исполнительный директор дендрария доктор Стивен Шнейдер.
С целью развития исследовательского взаимосотрудничества и консервации растений между Грузией и США стороны выразили готовность сотрудничества в консервации критических видов растений и ex situ условиях сохранения долгосрочных отношений.
В рамках меморандума стороны согласовали вопрос экспедиций по Грузии и Северной Америке с целью сбора образцов и семян для гербария.
Согласно договоренности в 2016-2017 годах будут уточнены места совместных экспедиций в Грузии. Эти экспедиции продлятся до 2021 года. Стороны смогут без ограничений размножать в своих коллекциях растения из ''Красного списка'' с целью консервации, охраны, сохранении и исследования. Также стороны будут работать по направлению мер интегрированной консервации среди подобранных видов древесных растений. В случае согласованности обоих сторон будут осуществлены мероприятия по консервации ex situ в охраняемой среде обитания и ре-интродукция в природных условиях.
Меморандум предусматривает также сотрудничество по поддержке персонала, практикантов и студентов с обеих сторон, двусторонние тренинги и совместные активы.