ბათუმის ბოტანიკური ბაღის მცენარეთა კოლექციის ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილია ყვავილოვან-ბალახოვანი მცენარეები (ერთწლოვნები, ორწლოვნები, მრავალწლოვნები), რომელთაც ესაჭიროება გაზრდა-გამრავალფეროვნება.
ამ მიზნით, უკრაინის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ნ.ნ. გრიშკოს სახელობის (კიევი) ეროვნული ბოტანიკური ბაღის დირექტორის, უკრაინის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის წევრ-კორესპოდენტის, ნ.ვ. ზაიმენკოს მიწვევით, მიმდინარე წლის 20 ოქტომბრიდან, 27 ოქტომბრის ჩათვლით, ნ.ნ.გრიშკოს სახელობის ეროვნულ ბოტანიკურ ბაღში მიწვეულნი იყვნენ ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დეკორატიულ მცენარეთა განყოფილების უფროსი მარინე თათარიშვილი და ამავე განყოფილების პარკების კურატორი, მაგდანა ჯაფარიძე, რომელთაც გულთბილი შეხვედრები ქონდათ უკრაინელ კოლეგებთან.
მივლინების პერიოდში, ბაღის თანამშრომლები გაეცნენ ქ.კიევის ნ.ნ. გრიშკოს სახელობის ეროვნული და ტ. შევჩენკოს სახელობის ეროვნული უნივერსიტეტის აკადემიკოს ა.ვ. ფომინის სახელობის ბოტანიკური ბაღების დახურული და ღია გრუნტის მცენარეთა კოლექციებს. მათ მიერ, ნერგის სახით შემოტანილია 93 ტაქსონის 93 მცენარე: ჰემეროკალისი -20, კანა -17, ზამბახი -16, ასტილბე -10, ჰეუხერა -6, სხვადასხვა ნაკლებად გავრცელებული მრავალწლოვნები -7, იაპონური კამელიის -6, სხვადასხვა ციტრუსი -11; კალმის სახით 13 ტაქსონის 47 კალამი: ვარდის 10 ჯიშის 30კალამი, ხეხილოვანი 3 ტაქსონის 17 კალამი. შემოტანილი მცენარეები ბოტანიკური ბაღის კოლექციისათვის ახალია.
საკმაოდ ნაყოფიერი შეხვედრები იყო უკრაინელ მეცნიერ-მეყვავილეებთან, უკრაინის მეცნიერებათა აკადემიის ნ.ნ. გრიშკოს სახელობის ეროვნული ბოტანიკური ბაღის ხეხილოვან მცენარეთა ინტროდუქციის განყოფილების გამგესთან, ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორ ს.ვ. კლიმენკოსთან.
მივლინების ფარგლებში, მარინე თათარიშვილმა და მაგდანა ჯაფარიძემ მონაწილეობა მიიღეს სამეცნიერო კონფერენციის მუშაობაში თემაზე: „ბოტანიკურ ბაღებსა და დენდროპარკებში მცენარეთა შენარჩუნება-გამდიდრების საკითხები“. არნიშნული კონფერენცია მიეძღვნა უკრაინის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის წევრის, ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორის, პროფესორ მ.ა. კოხნოს ხსოვნას. კონფერენციის მონაწილეებმა დაათვალიერეს სოფიევკის დენდროპარკი, რომელსაც საკმაოდ დიდი 179 ჰა. უჭირავს და XVIII-XIX სს. მსოფლიო საბაღო-საპარკო ხელოვნების ნიმუშია.
მივლინების კულმინაცია იყო ქრიზანთემების ფესტივალი, რომელიც ქ.კიევის გამწვანების სამსახურის მიერ იყო ორგანიზებული.
ვიზიტი უკრაინაში, კერძოდ, ქ. კიევის ნ.ნ. გრიშკოს სახელობის ეროვნულ ბოტანიკურ ბაღში და ტ. შევჩენკოს სახელობის ეროვნული უნივერსიტეტის აკადემიკოს ა.ვ. ფომინის სახელობის ბოტანიკურ ბაღში ერთობ შედეგიანი და მნიშვნელოვანი იყო მეყვავილეობის მიმართულების შემდგომი გაძლიერება-განვითარებისათვის.

Flowery-grassy plants represent one of the constituent part of the collections of Batumi Botanical Garden (one-year, two-year, perennial), which need growing and diversification.
With this purpose, by the invitation of the Director of N.N. Grishko National Botanical Garden (Kiev) Member-Correspondent of of Ukrainian Science Academy N. V. Zaimenko from October 20 to October 27 Head of the Decorative Plant Division of Batumi Botanical Garden Ms. Marine Tatarashvili and Curator of the Parks at the same division Ms. Magdana Japaridze were invited to N.N. Grishko National Botanical Garden, where they had meetings with their Ukrainian colleagues.
In the period of the business trip, The Garden personnel got acquainted with the collection of open and closed soil plant collections of N.N. Grishko National Botanical Garden and the Botanical Garden named after the Academician of T. Chevchenko National University A.V. Fomin, which in the form of saplings have brought 93 plants of 93 taxon: Hemerokalis – 20, Cana -17, iris -16, astilbe -10, heuchera - 6, various less spread multi-year breeds-7, Japanese Camelia -6, various citrus -11; 47 grafts of 13 taxons: 30 grafts of the rose breed, 17 grafts of 33 fruit taxons. Introduced plants are new for the collection of the Botanical Garden.
Rather productive meetings were held with Ukrainian florists, head of the Fruit Plant Introduction Debarment of N.N. Grishko National Botanical Garden of Ukraine, Doctor of the Biology Sciences S.V. Klimenko.
In the frame of the business trip, Marine Tatarashvili and Magdana Japardize also took part in the scientific conference on the topic: “Issues of Preservation and Enriching the Plants at Botanical Gardens and Dendrology Parks”. The above-mentioned conference was dedicated to the memory of the member of National Science Academy of Ukraine, Doctor of Biological Sciences, Professor M.A. Kokhno. The Participants of the conference visited Sofievsky Dendrology Park, occupying an area of 179 hectare and is an example of the world garden-parking art.
The climax of the business trip was the festival of chrysanthemums, being organized by the Planting Service of Kiev.
Visit in Ukraine, in particular at N.N. Grishko National Botanical Garden of Ukraine and at the Botanical Garden of T. Shevchenko National University named after the Academician A.V. Fomin proved to be rather effective and significant for further strengthening and development of flower-growing direction.