დღეს, ბათუმის ბოტანიკურმა ბაღმა გირჩების ტრადიციულ გამოფენა-გაყიდვას უმასპინძლა, რომელიც წინაასახალწლო განწყობის, ბაღში არსებული გირჩის სახეობების პოპულარიზაციის და ზოგადად, ბაღის ცნობადობის ასამაღლებლად, წელს, უკვე მეოთხედ ჩატარდა.
დილიდან, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის გიორგი გაბრიჩიძის სახელობის ზღვისპირა პარკი სადღესასწაულოდ იყო მორთულ-მოკაზმული, სადაც, ბაღის სტუმრთა და ვიზიტრთა განწყობას, მუსიკის ჰანგები და გარემო, კიდევ უფრო ამაღლებულს ხდიდა.
„მაქვს პატივი, მოგესალმოთ და დამდეგი-შობა ახალი წელი მოგილოცოთ! გისურვებთ, ჯანმრთელობას, წინსვლას, ბედნიერებას და ულევ სიხარულს. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია აღნიშნული ტრადიციული გამოფენის მასპინძლობა და წარმოდგენილი გირჩების სახეობების პოპულარიზაცია. დარწმუნებული ვარ, გირჩებისაგან დამზადებული აქსესუარები წინასაახალწლო განწყობას კიდევ უფრო გაგილამაზებთ“, აღნიშნა თავის მისასალმებელ სიტყვაში ბაღის დირექტორმა ირაკლი არჩაიამ, რომელმაც მადლობა გადაუხადა ბოტანიკური ბაღის მარკეტინგის განყოფილების და ღონისძიების ორგანიზებაში ჩართული, ბაღის სტრუქტურული ერთეულების თანამშრომლებს, რომლებმაც ძალ-ღონე არ დაიშურეს ღონისძიების მაღალორგანიზებულად ჩატარებისათვის.
გამოფენა-გაყიდვის მონაწილეებს და ბაღის სტუმრებს დამდეგი შობა-ახალი წელი მიულოცა და წარმატებები უსურვა ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილემ ლეილა სურმანიძემ, - „რაც დღეს აქ ვიხილე, ნამდვილად შთამბეჭდავია. თითოეული ექსპონატი ლამაზი და სადღესასწაულო განწყობის შემქმნელია. დარწმუნებული ვარ, აქ წარმოდგენილი გირჩებისგან დამზადებული საახალწლო აქსესუარები და ნაკეთობები, ორიგინაული შენაძენი იქნება თითეული ჩვენთაგანისათვის“, აღნიშნა მერის მოადგილემ.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო 60-მდე სახეობის გირჩა. აქვე გაიმართა გირჩებისგან დამზადებული საახალწლო აქსესუარების გაყიდვა. გამოფენაზე მოსულ სტუმრებს, შ.პ.ს. „ქალაქური“ (დირექტორი ჯაბა აბესლამიძე) გირჩების მურაბით გაუმასპინძლდა.

Today Batumi Botanical Garden hosted a traditional Fair-Exhibition of cones, being held for the fourth time for creating New Year mood, popularization of code species in the garden and in general, raising awareness about the Garden.
Since morning Giorgi Gabrichidze Park of Batumi Botanical Garden has been decorated, where festive mood, music and special environment adding to the mood of the garden gusts and visitors.
“I am honored to greet and congratulate you on coming New Year and Christmas! Let me wish you health, progress, happiness and joy. It is of great importance for us to host this traditional exhibition and popularization of the species of presented cones. I am convinced that the accessoried made from cones will further add to the New Year mood”, noted the Director of the Garden Mr. Irakli Archaia in his welcome speech, thanking Marketing Department of the Garden as well as the personnel involved in event organizing for making every effort for high-level organization of the event.
Deputy Mayor of Batumi Ms. Lela Surmanidze congratulated exhibition guests and participants on coming New Year and Christmas and wished them success. “What I have witnessed today is indeed impressive. Each exponent is of particular beauty and creates a special festive mood. I am convinced that New Year Accessories and handicrafts made from presented cones will be an original purchase for each of us”, noted Deputy Mayor.
Up to 60 cone species were presented at the Exhibition. The sale of the New Year Accessories made from the cones were held. The guests of the exhibitions were served with special cone jam by the LTD “Kalakuri” (Director Jaba Abeslamidze).